Lažne meduze, zabrane i kazne kojih se treba paziti na evropskim plažama

Na vrhu destinacija koje sprovode stroge zabrane kako bi kontrolisale prekomerni turizam na svojim obalama dominiraju Španija i Italija koje kažnjavaju turiste stotinama dolara za kršenje slabo poznatih pravila koja se odnose na pušenje, konzumiranje alkohola i neprekrivanje kupaćih kostima odećom pri izlasku s plaže.
„Zabrane na plažama često se uvode kako bi se poboljšalo iskustvo posetilaca i olakšao život stanovnicima. Evropske plaže su neka od najlepših odredišta za odmor, i svake godine milioni turista biraju ova odredišta kako bi ih posetili, uživali i pravili uspomene“, piše Schengen News.
Međutim, situacija na brojnim najpopularnijim plažama je izmakla kontroli, pa su vlasti u poslednjih godinu dana uvele mnoge zabrane i stroge kazne kako bi zaštitile životnu sredinu.
Nije reč samo o „nepoznatim novim pravilima“ na koja bi posetioci plaža trebalo da obrate pažnju. Manje poznata pretnja takođe donosi probleme evropskim obalama: meduze, a još zabrinjavajuća je invazija nove vrste poznate kolokvijalno kao „lažne meduze“, posebno u severnoj Španiji, gde je to dovelo do zatvaranja nekoliko plaža.
Hajde da počnemo sa zabranama.
Zabrane, pravila, kazne
Sa milionima turista koji preplavljuju plaže i zauzimaju prvo mesto na listi najposećenijih letnjih destinacija u Evropi prema Indeksu letnjeg turizma u Evropi, Španija je uvela ograničenja koja se odnose na odeću, održavanje obala i opšte ponašanje turista.
Destinacije poput Barselone, Malage i Palma de Majorke zabranjuju nošenje kupaćih kostima van plaža i bazena kao što to čini i Sorento u Italiji.
Različite španske destinacije duž mediteranske obale, kao što je Benidorm popularan po noćnom životu, izriču kazne turistima koji pokušavaju da rezervišu mesta na plaži peškirom.
U međuvremenu, oni koji plivaju i/ili spavaju na plaži između ponoći i sedam ujutru suočavaju se sa kaznama do 1.200 evra. Grad takođe sankcioniše konzumiranje alkohola i pušenje cigareta kaznama do 2.000 evra.
Turisti koji se odluče za nudizam na plažama koje nisu namenjene nudistima mogu biti kažnjeni do 650 evra.
U obližnjem Kalpeu, turisti koji postave suncobrane, stolice ili ležaljke pre 9:30 ujutro suočavaju se sa kaznom do 250 evra.
U Barseloni, nova kazna iznosi 30 evra za one koji puše na plaži, a mnogi restorani u ovom prekomerno turističkom gradu uveli su novi kodeks oblačenja za posetioce plaža, zabranjujući ulaz onima u fudbalskim majicama. Isto važi za gornje delove golih ramena, dodatke kupljene kod uličnih prodavaca i odeću sa logotipima brendova alkohola.
Galicija kažnjava one koji se zateknu dok uriniraju ili obavljaju druge fiziološke potrebe na plaži ili u moru. Grad Vigo u Galiciji kazni „one koji krše pravila“ sa ukupno 750 evra. Nova mera uvedena je nakon što je grad otkrio zabrinjavajuće nivoe zagađenja.
Italija, koja je druga najpopularnija destinacija za leto sa stotinama plaža koje privlače milione turista, prema Indeksu letnjeg turizma u Evropi, preduzima mere koje su „pretežno povezane sa načinom oblačenja turista“.
Sorento kažnjava turiste koji nose kupaće kostime van plaža i bazena do 500 evra.
Na Sardiniji, lokalne vlasti su uvele pravilo koje zabranjuje korišćenje peškira za sunčanje zbog toga što zadržavaju previše peska. Umesto toga, posetiocima se savetuje da donesu prostirke koje sakupljaju manje peska.
Popularne plaže na Sardiniji uvele su ograničenje broja dnevnih posetilaca: 1.600 na plaži Cala Sisine, 1.300 na plaži Santa Maria Navareze i samo 550 na plaži Cala Mariolu. Takođe, mnoge plaže naplaćuju ulaz.

Kazne od čak 3.500 evra očekuju one koji se usude da kroče na plažu Spiaggia Rosa, prelepu plažu sa roze peskom ukoliko uništavaju životnu sredinu i kradu endemski roze pesak sa plaže.
Poziranje za selfije na turističkim tačkama u Portofinu može vas koštati do 275 evra. „Ova mera je uvedena zbog prekomernog broja turista na popularnim mestima koji otežavaju kretanje za lokalne stanovnike i posetioce“.
Ostrvo Kapri zabranilo je pušenje, uključujući cigarete i e-cigarete, na svojim plažama, kao i bacanje duvanskih proizvoda na tlo, u odvode i u vodu. Prekršioci se suočavaju sa kaznama od 25 do 500 evra.
U Veneciji, vodičima turističkih grupa nije dozvoljeno korišćenje megafona ili zvučnika za vođenje turista. Broj turista u grupi u ovom italijanskom gradu je ograničen na 25 osoba.
Na čuvenim „Španskim stepenicama“ u Rimu, turisti mogu biti kažnjeni od 250 do 400 evra za sedenje na stepenicama – to je mera koju italijanski aktivisti smatraju preteranom.
Ostale popularne evropske destinacije uvele su stroga pravila u pokušaju da kontrolišu prekomerni turizam.
U Portugalu, turisti mogu biti kažnjeni i do 4.000 evra za puštanje glasne muzike na plaži.
Ovo uključuje korišćenje prenosivih zvučnika. Zemlja je takođe uvela dodatne zabrane i ograničenja za neovlašćene igre loptom, kampovanje van kampova i ribolov u oblastima za kupanje.
Francuska je zabranila pušenje na plažama.
U Ujedinjenom Kraljevstvu, kazne se kreću od 100 do 1.000 funti za dovođenje pasa na određene plaže između 1. maja i 30. septembra, do 2.500 funti za bacanje smeća, do 1.000 za uzimanje kamenčića i do 1.000 funti za kampovanje na plažama.
Grčka ograničava broj ležaljki na plažama širom zemlje: 70% plaža mora biti slobodno od ležaljki, dok će zaštićene plaže dozvoliti 15%.
Lažne i prave meduze
Problem „lažnih meduza“ je složen, posebno u Španiji. Pojavila se nova vrsta koja nije prava meduza, ali izgleda i peče kao prava, pa se upozorenja na lažne meduze pojavljuju na plažama koje su podložne velikim gužvama, postavljena od strane lokalnih stanovnika kako bi odvratili turiste.
Ovo poslednje je prevara koja je češća na plažama Balearskih ostrva, gde su lokalni stanovnici, nezadovoljni turizmom, pronašli neobične načine da obeshrabre posetioce da dolaze na njihova omiljena mesta.
Znakovi sa upozorenjem na lažne meduze postavljeni na plažama u Majorci i ostrvu Menorka.

Lažna meduza se pojavila na plažama duž Mediterana. Na njih su naletali kupači na plažama u San Sebastijanu, viđene su na plažama u Kantabriji, Galiciji, Kosta Bravi i Andaluziji. Generalno „lažna meduza pravi haos na španskim plažama“.
Ova stvorenja imaju duge plave ili ljubičaste krakove koji su veoma otrovni na dodir. La Nueva España izveštava da je u poslednjim nedeljama invazija dovela do zatvaranja brojnih popularnih plaža u Asturiji.
Njeno naučno ime je Physalia physalis, poznata i kao Carabela Portuguesa ili portugalska fregata. Iako izgleda kao meduza, tehnički je to konglomerat organizama koji „sarađuju“ kao kolonija da bi preživeli.
„Ova situacija brine kupače i lokalne vlasti jer su ubodi ovih morskih organizama, koji se često mešaju sa meduzama, sve češći zbog postepenog povećanja temperature mora“, izveštava National Geographic Španija.
Ovo sluzavo stvorenje prelazi velike udaljenosti, vođeno vetrom i zbog svog pneumatofora (vazdušne komore), dužine je oko petnaest centimetara i iz jedra vise dugački krakovi.
Sesilija Rodigrez, saradnica Forbes