Upoznajte čoveka čija kolekcija satova vredi 300 miliona dolara

Lifestyle Forbes 3. dec 2023. 07:58
featured image

3. dec 2023. 07:58

Patrik Getrajd (Patrick Getreide) je za pet decenija prikupio jedinstvenu kolekciju satova OAK (one of a kind – jedinstveni), a sada ovaj francuski preduzetnik veruje kako je vreme da proda 142 retka primerka na aukciji u Kristisu (Christie’s).

Dok je kao 12-godišnjak pohađao internat u Švajcarskoj, Getrajd bi šetao pored lokalne prodavnice satova i sanjario o skupim Omega satovima u izlogu.

Jednog dana 1966. ponudio je vlasniku prodavnice da će mu za sat davati 10 franaka nedeljno (oko dva dolara u to vreme) od svog džeparca koji su mu slali roditelji. Vlasnik je pristao, ali nekoliko meseci kasnije Getrajd je nazvao svog oca i molio ga da mu kupi sat.

Njegov otac, vlasnik postrojenja za štavljenje kože pored Tuluza u Francuskoj, popustio je malom Patriku. Tim prvim satom marke Omega, vrednim 400 švajcarskih franaka (danas oko 1.400 dolara), započelo je stvaranje kolekcije koja danas broji oko 600 satova, a čiju vrednost je Kristis procenio na više od 300 miliona dolara. Nekoliko godina nakon te prve kupovine, Getrajd je odustao od školovanja jer mu se otac razboleo i više nije mogao da vodi posao.

“Bio sam mlad i puno sam grešio”, kaže Getrajd (69). Ali, uspeo je da pogon održi u životu, a kasnije ga je prodao.

Svetska turneja

Nekoliko godina kasnije, kao 21-godišnjak, dobio je 39.000 franaka (danas oko 6.400 dolara) kladeći se na konjske trke. Tim novcem je kupio svoj prvi “fini” sat.

“Bio je to Kartije Tank (Cartier Tank) i još ga imam. Kartije je bio božanski sat; najelegantniji ljudi u svetu nosili su Kartije”, kaže Getrajd, dok stoji u svom privatnom muzeju satova u Ženevi.

Tamo čuva većinu svoje kolekcije, uključujući sedam džepnih satova koji su nekad pripadali slavnom kolekcionaru Henriju Grejvsu (Henry Graves).

Kako bi mogao da finansira svoju ljubav prema skupljanju satova, Getrajd je nakon prodaje očevog biznisa imao niz kompanija. S rođakom je osnovao taksi kompaniju u Parizu, a tokom 16 godina povećao je broj taksija sa 30 do čak 1.200. Preduzeće je prodao 1996. za tadašnjih 100 miliona evra i počeo da kupuje i prodaje niz kompanija, uključujući jednu za nekretnine i lanac prodavnica odeće. Danas su Getrajd i njegov sin Roland, zajedno sa izvršnim direktorom Denijelom Blurom (Daniel Bloor), vlasnici postrojenja za preradu litijuma Livista u Nemačkoj.

Patek Filip hronograf; ronilački sat marke Brege iz 1962. godine; ručni sat Akrivia

Ali Getrajd nije najpoznatiji po svojim poslovnim podvizima, već po kolekciji retkih satova, imena OAK (eng. one of a kind). Prošle godine je svet dobio priliku da kolekciju vidi izbliza: Getrajd je naime organizovao svetsku turneju 168 satova, počevši izložbom u londonskom Muzeju dizajna.

Sada, nakon pet decenija skupljanja vintidž (vintage) ručnih satova, starinskih džepnih satova i retkih zidnih satova, Getrajd je spreman da se rastane sa delom svog blaga. Oko 140 komada iz kolekcije OAK biće prodato na aukciji u Kristisu u Hong Kongu.

„Svestan sam da bi mnogi voleli da imaju nešto iz moje kolekcije”, kaže on.

“Kada ste kolekcionar, najteži deo je kupovina. Vlasništvo je fantastično, ali to mi više nije najbitnije”, objašnjava. Zaposlio je časovničara koji pravilno održava njegovu kolekciju. “To nije nameštaj”, kaže. “Ovo su živi komadi; kakve koristi od njih ako ne rade?”

A svet satova je spreman. “Vlada veliko uzbuđenje jer ovo je definitivno jedna od najvećih kolekcija koja je ikad dospela u ruke nekoj aukcijskoj kući”, kaže Aleksandre Bigler (Alexandre Bigler), šef satova za azijsko-pacifički region u Kristisu. Satovi koji će se prodavati na aukciji nude nešto za svakoga, dodaje. “Svako može za sebe da nađe nešto u kolekciji; nisu to samo super-ekskluzivni primerci”.

Retki primerci

Ako se u obzir uzme ukupna vrednost kolekcije, aukcija ima nešto konzervativnije pretprodajne procene koje iznose manje od 10 miliona dolara. Očekuje se da će neki satovi dostići cenu između 2.000 i 4.000 dolara, a jedinstveni sat marke Akrivia mogao bi da postigne cenu od milion dolara.

Kolekcija nudi raznolike primerke, od retkih satova marki Herme (Hermès) i Šanel (Chanel) do brendova Odemar Pižo (Audemars Piguet), F.P. Žurne (F.P. Journe), Zenit i drugih. Na prodaju je i džepni sat Brege (Breguet) iz ranog 19. veka koji je jednom pripadao Napoleonovoj sestri Polin Bonaparte (Pauline Bonaparte). Očekuje se da će dostići cenu od 200.000 do 400.000 dolara.

Getrajd će se odvojiti i od nekih satova marke Patek Filip (Patek Philippe), kojih poseduje oko 200, a kojima je posebno privržen. Među njima je i hronograf od nerđajućeg čelika iz 1938. “Bio sam na buvljaku pre nekih 20 godina”, priseća se Getrajd sa smeškom, “i video taj sat. Cena je bila suludo niska, tipa 1.000 ili 2.000 dolara. Ipak sam se cenkao”. Očekuje se da će taj sat na aukciji biti prodat za cenu između 200.000 i 400.000 dolara.

Prodaje se i nekoliko važnih ručnih satova marke Brege, uključujući jedan koji je nekad pripadao francuskom glumcu Žanu Polu Belmondu (Jean Paul Belmondo), i drugi čiji je vlasnik Ser Džek Brabam (Sir Jack Brabham), prvak Formule 1 iz 1959. Očekuje se da će svaki od njih biti prodat između 150.000 i 300.000 dolara.

Uprkos činjenici da je spreman da proda deo svoje kolekcije, Getrajd nije izgubio ljubav prema kolekcionarstvu. U februaru će postati vlasnik ultrakomplikovanog sata Patek Filip 6300 Grand Master Čajm (Patek Philippe 6300 Grand Master Chime) koji, kako kaže, košta oko dva miliona dolara. Dodaje kako još čezne za satom Filip Dufur Simplisiti (Philippe Dufour Simplicity) koji nije uspeo da kupi. Jedan primerak nedavno je prodat za 1,3 miliona dolara.

“Nisam ga kupio. Bio sam glup,” kaže Getrajd. “Ne napravite uvek pravu stvar u pravo vreme”.

Roberta Nas, saradnica Forbes