Vreme je da posetite dom Deda Mraza: Zavirite u prazničnu idilu u Finskoj

Lifestyle Forbes 8. dec 2024. 08:00
featured image

Od susreta sa Deda Mrazom do posete njegovom domu i uživanja u vožnji saonicama pod severnim svetlima, Rovanijemi nudi nezaboravnu arktičku avanturu.

8. dec 2024. 08:00

Zašto da satima čekate u redu u šoping centru kako bi vaše dete nakratko videlo Deda Mraza ako ga možete posetiti u njegovoj arktičkoj domovini. Okruženi snežnim šumama i udobnim drvenim kolibama pod sjajem polarne svetlosti?

Svake godine, kada zima prekrije Evropu, jedno mesto pretvori se u najbolji primer zimske idile. To je Rovanijemi u Finskoj.

Ovaj maleni gradić poznat je kao “dom Deda Mraza” zbog sela koje od otvaranja osamdesetih godina privlači putnike iz svakog kutka sveta.

Bez obzira na to planirate li da šetate po božićnom parku ili jednostavno da uronite u životni stil koji Finsku čini najsrećnijom nacijom u svetu, Forbes donosi savete kako najbolje iskoristiti posetu domovini Deda Mraza.

Selo i dom Deda Mraza u Rovanijemiju

Posetioci u Rovanijemiju ulaze u svet gde se čarolije prepliću sa svakodnevnim životom. U srcu svega nalazi se selo Deda Mraza.

Tu porodice mogu uživati u vožnjama sankama koje vuku irvasi, učestvovati u prazničnim radionicama i, naravno, upoznati samog Deda Mraza i njegov dom.

Nakon ove nezaboravne posete, postoji prilika da se kupe suveniri, pa čak i da se pošalju razglednice i pisma iz Deda Mrazove pošte, zajedno sa originalnim poštanskim žigom Arktičkog kruga.

Foto: Shutterstock/Mazur Travel

Možda je neobično za atrakciju na samom severu Evrope, ali selo Deda Mraza otvoreno je cele godine, čak i na sam Božić. Ako se pitate hoće li biti snega ne brinite – selo se obično zabeli već krajem oktobra, najkasnije početkom decembra.

Selo se nalazi na samom rubu arktičkog kruga i posetiocima omogućava da pređu tu granicu samo jednim korakom

Koliba Ruzvelt

Davno pre nego je ovo selo uopšte otvoreno, nastala je koliba Ruzvelt. Izgrađena je 1950. godine u čast poseta prve dame SAD-a, Eleonor Ruzvelt.

Njena poseta podstakla je interesovanje sveta za Rovanijemi i vremenom dovela do toga da ovo mesto postane dom Deda Mraza.

Odlučila je da dođe u gradić kako bi iz prve ruke videla obnovu nakon Drugog svetskog rata. Naime, u poslednjim godinama sukoba, više od 90 odsto ovog mesta spalila je nemačka vojska u povlačenju.

Shutterstock/jremes84

Drvena koliba ostala je kao podsetnik na ovaj važan događaj, a u njoj je smeštena izložba koja priča istorijsku priču njenog uticaja na rast Rovanijemija.

Danas svi koji su zainteresovani mogu posetiti kolibu Ruzvelt i saznati o njenom jedinstvenom mestu, ali i osetiti magiju koja je privukla Eleonor Ruzvelt u ovaj zimski gradić.

Rovanijemi nije samo Deda Mraz i dom Deda Mraza

Ako to dopusti snežni pokrivač, posetioci avanturističkog duha mogu se uputiti na uzbudljive ekskurzije motornim sankama ili safarije na saonicama koje vuku haskiji kroz snegom prekrivene šume.

Shutterstock/mastapiece

Oni nešto ležerniji mogu se opuštati u tradicionalnim finskim saunama pod zvezdanim nebom. U potrazi za zimskim aktivnostima najbolja polazna tačka je internet stranica Visit Rovaniemi.

Arktička priroda svoju najveličanstveniju tajnu otkriva pod okriljem noći: polarnu svetlost. Iako su dostupne mnoge ekskurzije s vodičima, ne morate platiti ništa da biste uživali u ovoj lepoti.

Sve što vam je potrebno je vedro, zvezdano nebo – i strpljivost.

Ako vas zanima kultura, posetite dva muzeja u gradu. Arktikum, na primer, naučni je centar i muzej koji govori o istoriji Laponije i njenim narodima.

Drugi centar, Pilke, posvećen je šumama arktičke Finske. Suvenirnica ovog centra prodaje isključivo predmete vezane za šumu i odlična je opcija ako želite da pronađete jedinstveni suvenir.

Saveti za putovanje

Uprkos dalekoj lokaciji, do Rovanijemija je iznenađujuće jednostavno doći. Svake godine aerodrom u gradu koristi više od pola miliona ljudi, što ga čini drugim najprometnijim u Finskoj.

U grad vas vodi nekoliko svakodnevnih linija iz Helsinkija.

Dejvid Nikel, saradnik Forbes