Bogatstvo 100 najbogatijih Kineza na Forbes listi palo na 895 milijardi dolara

Liste Forbes 17. nov 2023. 08:38
featured image

Zhong Shanshan, vlasnik Nongfu Springa, treću godinu zaredom je prvi

17. nov 2023. 08:38

Zbirno bogatstvo tajkuna na Forbes listi 100 najbogatijih ljudi u Kini za 2023. godinu smanjilo se na 895 milijardi dolara u odnosu na prošlogodišnjih 907,1 milijardu dolara.

Iako postoje znakovi da se kineska ekonomija oporavlja, smanjenje proizvodnje i usporavanje izvoza usled povećanih napetosti između SAD i Kine podrivali su taj zamah. Slučajevi bankrota preduzimača visokog profila, koji su pogođeni produženim padom cena stanova, takođe su imali uticaj. Pad ukupnog bogatstva bio je u skladu s padom referentnog indeksa CSI 300 za 1% od poslednjeg merenja bogatstva.

Bogatstvo milijardera koji proizvodi flaširanu vodu, Zhong Shanshana, i dalje je najveće, treću godinu zaredom, iako mu se procenjeno bogatstvo smanjilo na 60,1 milijardu dolara sa prošlogodišnjih 62,3 milijarde dolara. Snažna pozicija Nongfu Springa na domaćem tržištu nadoknadila je pad Zhongovih investicija u Beijing Wantai Biological Pharmacy, firmu za vakcine i dijagnostiku zaraznih bolesti, uključujući i kovid-19.

Osnivač Bajtdensa (ByteDance), Zhang Yiming, zadržao je drugo mesto, ali mu se neto vrednost smanjila na 43,4 milijarde dolara sa prošlogodišnjih 49,5 milijardi dolara, dok se platforma za deljenje video sadržaja TikTok i dalje suočava s regulatornim ograničenjima na međunarodnim tržištima.

Četrdeset i dva bogataša uvećala su imetak na ovogodišnjoj listi, uključujući Colin Huanga, osnivača e-trgovinskog giganta PDD Holdings. Huang je zabeležio najveći rast bogatstva, kako u dolarima, tako i u procentima, zauzimajući treće mesto prvi put. Sa aplikacijom za jeftinu kupovinu Pinduoduo i njenim međunarodnim ogrankom Temu, Huang je gotovo udvostručio svoje bogatstvo na 36,2 milijarde dolara.

Na četvrtom mestu sa 32,1 milijardom dolara nalazi se Ma Huateng, predsednik i izvršni direktor Tencenta, koji je imao skok svog bogatstva sa prošlogodišnjih 23,4 milijarde dolara. Još jedan veliki dobitnik bio je tajkun onlajn igara William Ding, koji zauzima peto mesto, pošto su dva nova hit naslova NetEase-a doprinela povećanju njegovog bogatstva za 71% na 32 milijarde dolara.

Robin Zeng, predsednik CATL-a, pao je na šesto mesto sa 25,8 milijardi dolara, jer se navodno najveći proizvođač baterija za električna vozila na svetu odrekao dela domaćeg tržišta u korist manjih konkurenata. Yang Huiyan, predsednica zadužene kompanije za nekretnine Country Garden, pala je 24 mesta na 93. sa 3,6 milijardi dolara.

Sa padom cena solarnih modula na rekordno niske vrednosti, magnati solarnih energija su ove godine lošije prošli. Bogatstvo Jin Baofanga, predsednika JA Solara (br. 66), više je nego prepolovljeno na pet milijardi dolara. Od 17 onih koji su ispali ove godine, 10 su bili iz sektora baterija, solarnih panela i drugih srodnih sektora.

Ukupno 14 osoba vratilo se na listu nakon pauze, uključujući Li Xiang, osnivača proizvođača električnih vozila Li Auto, koji se pojavljuje na 34. mestu sa 7,4 milijarde dolara. Akcije njegove kompanije su skočile jer su prostrana sedišta i veći domet njegovih automobila dobili naklonost velikih porodica.

Na ovogodišnjoj listi nalazi se troje novih članova: Wu Xiangdong (br. 84, 3,95 milijardi dolara), osnivač i predsednik proizvođača alkoholnih pića ZJLD Group, koji je izašao na Hongkonšku berzu u aprilu; predsednik Biokin Pharmaceutical-a, Zhu Yi (br. 90, 3,8 milijardi dolara), koji je postao milijarder nakon januarske IPO svoje firme u Šangaju. Jian Yao, bivša supruga suosnivača Mindray-a, Xu Hanga (br. 30, 8,3 milijarde dolara), debituje na 95. mestu sa 3,55 milijardi dolara, koje je stekla u vidu manjinskog udela u Mindray-u nakon razvoda.

Minimalno bogatstvo potrebno da se uđe u top 100 smanjeno je sa 3,5 milijardi dolara prošle godine na 3,4 milijarde dolara.

Ova lista najbogatijih u kopnenom delu Kine sastavljena je korišćenjem informacija o akcijama i finansijskih informacija dobijenih od porodica i pojedinaca, berzi, analitičara, privatnih baza podataka i drugih izvora. Podaci o bogatstvu zasnovani su na kursu deviza i cenama akcija od 20. oktobra 2023. Privatne kompanije su vrednovane korišćenjem finansijskih racija i drugih poređenja sa sličnim kompanijama na berzi. Neka porodična bogatstva bila su podeljena. Kako bi se olakšala poređenja među pojedincima sa sličnim pozadinama, uključen je određeni broj preduzetnika iz kopnenog dela Kine čije državljanstvo nije Narodna Republika Kina, ali čiji je glavni izvor bogatstva kopno.

Top 10 najbogatijih u Kini
1. Zhong Shanshan60,1 milijardi dolara
2. Zhang Yiming43,4 milijardi dolara
3. Colin Huang36,2 milijardi dolara
4. Ma Huateng32,1 milijardi dolara
5. William Ding32 milijardi dolara
6. Robin Zeng25,8 milijardi dolara
7. Jack Ma25,1 milijardi dolara
8. He Xiangjian21,2 milijardi dolara
9. Wang Chuanfu17,6 milijardi dolara
10. Eric Li15,3 milijardi dolara