Više od desetak tehnoloških milijardera sa liste Forbes 400 prodalo je akcije u vrednosti većoj od 15 milijardi dolara do sada ove godine. Jedan od njih je dobio više od polovine te sume. Evo ko je prodao najviše.
12. okt 2024. 08:00
U novembru prošle godine, osnivač Amazona Džef Bezos najavio je preseljenje iz Vašingtona u sunčanu, poreski povoljnu Floridu. Kupio je tri nekretnine u vrednosti od 234 miliona dolara u Majamiju, u oblasti poznatoj kao „milijarderski bunker“. Bezos je tada rekao da se seli kako bi bio bliže porodici i sedištu svoje svemirske kompanije Blue Origin.
Nakon toga usledile su prodaje akcija. Između februara i jula, Bezos je prodao više od osam milijardi dolara vrednosti Amazonovih akcija. Pre toga, nije prodao nijednu akciju od 2021. Važno je napomenuti da je novi porez na kapitalnu dobit u državi Vašington, koji uključuje i prodaju akcija, stupio na snagu u januaru 2022. godine, dok Florida nema takav porez. Bezosov predstavnik nije odgovorio na zahtev za komentar.
Povećali bogatstvo za 350 milijardi
Nije samo Bezos u naletu prodaje. Kao grupa, tehnološki milijarderi sa liste Forbes 400, koja rangira najbogatije ljude u Americi, bogatiji su nego ikada. Zajedno imaju imovinu od 1,8 biliona dolara. To je rast od 350 milijardi dolara u odnosu na prošlu godinu, uprkos prodajama. Sa optimizmom na javnom tržištu, uglavnom podstaknutim hajpom oko veštačke inteligencije, koji je na visokom nivou, i sa vrednošću mnogih velikih tehnoloških kompanija većom nego ikada, mnogi milijarderi poslednjih meseci prodaju velike količine akcija. Verovatno koristeći visoke procene vrednosti.
Forbes je analizirao prodaju akcija svih 24 tehnoloških milijardera sa liste Forbes 400. Oni su dužni da prijave prodaju akcija zato što drže izvršnu poziciju, mesto u odboru ili veliki procenat vlasništva u kompanijama. Nismo uzimali u obzir akcije prodate isključivo radi plaćanja poreza na dodatne grantove akcija. Ili one prodate putem njihovih filantropskih organizacija. Sve u svemu, oni su prodali akcije u vrednosti od 15 milijardi dolara od 1. januara do 1. septembra ove godine, kada smo zaključili neto vrednosti za listu Forbes 400. Sedamnaest od tih milijardera prodalo je akcije u vrednosti od najmanje 100 miliona dolara svaki.
Dočekali pravo vreme za prodaju
Skoro sve prodaje dogodile su se preko planova trgovanja podnetih Komisiji za hartije od vrednosti mesecima unapred. To je urađeno prema pravilu koje je osmišljeno kao zaštita od optužbi za insajdersku trgovinu. Ali prodaja akcija milijardera često je usklađena sa širim makroekonomskim trendovima, jer uslovi planova trgovanja – uključujući koliko često, koliko i kada prodavati akcije -uglavnom zavise od samog milijardera.
Većina ovogodišnjih velikih prodavaca, poput Bezosa (koji je na 2. mestu liste Forbes 400), izgleda da tempira tržište. Mnogi su pauzirali prodaju akcija nakon rasta u 2021. godini. Zadržali su akcije dok je tržište tehnoloških kompanija palo 2022. godine. Profitirali su od velikog oporavka cena akcija u 2023. godini – i sada uzimaju deo novca sa stola.
Povoljni uslovi na tržištu, zajedno sa strahom da bi porezi na kapitalnu dobit mogli da porastu u narednim godinama, objašnjavaju zašto milijarderi češće prodaju sada u poređenju sa pre dve godine. To smatra Edvard Ren, dugogodišnji advokat u firmi Withers, koja je specijalizovana za zastupanje visokovrednih pojedinaca. Ipak, Ren dodaje da prodaja milijardera obično zavisi od njihovih ličnih životnih odluka ili specifičnih poslovnih događaja. Ne od „nedostatka poverenja u kompaniju“.
Raznovrsni motivi za prodaju
Na primer, Majkl Del je u novembru ostvario najveću zaradu ikada, kada je Broadcom-ova akvizicija VMware-a, spinofa Dell Technologies, donela Delu oko 33 milijarde dolara u gotovini i akcijama. Del je izgleda želeo još gotovine, pa je počeo da prodaje i akcije Dell Technologies. To je učinio u iznosu većem od dve milijarde dolara, nakon što nije prodao nijednu akciju od 2021. On je najznačajniji prodavac koji nije podneo plan trgovanja unapred.
Kripto entuzijasta Majkl Sejlor je prodao najveći procenat svog bogatstva u poređenju sa bilo kojim tehnološkim milijarderomti, tačno 8,4%. Navodno je prodao akcije MicroStrategy da bi pokrio neke lične dugove, a delom da bi kupio još bitkoina.
Svi tehnološki milijarderi sa Forbes 400 liste koji su prodali akcije u vrednosti većoj od 100 miliona dolara imaju velika vlasnička učešća u jednoj kompaniji. Rade „upravo ono što bi finansijski savetnici rekli većini ljudi da ne rade, a to je da sva jaja drže u jednoj korpi“. I možda samo pokušavaju da diverzifikuju i obezbede nešto gotovine, kaže Edvard Ren.
Nekoliko milijardera je verovatno prodalo akcije kako bi diverzifikovali svoje portfelje. To je uobičajen finansijski potez za mnoge milijardere, čije je bogatstvo često snažno koncentrisano u akcijama kompanija koje su ih obogatile. A prodaje će se verovatno nastaviti dok god tržišne procene ostanu visoke, prema Skotu Velču, glavnom investicionom direktoru u porodičnom fondu Certuity.
Uzmimo, na primer, Bezosa: u martu je podneo plan trgovanja u kojem je najavio da će prodati 25 miliona Amazonovih akcija do kraja 2025. Preostalo mu je više od 16 miliona akcija. Vrede oko tri milijarde dolara po trenutnim cenama akcija.
Tehnološki milijarder sa liste Forbes 400 odnosno njih 10 čije je bogatstvo ove godine najviše poraslo, imaju koncentrisane udele u jednoj berzanskoj kompaniji. Uz više cene akcija ove godine došlo je i do veće prodaje akcija, pa ima smisla da neki sada povlače novac. Planovi trgovanja koje podnose Komisiji za hartije od vrednosti često automatski pokreću prodaje kada cene akcija premaše određeni cilj.
Ovo su tehnološki milijarderi sa liste Forbes 400 koji su prodali najviše akcija od 1. januara do 1. septembra 2024. godine:
1. Džef Bezos
Neto vrednost: 197 milijardi dolara | Izvor bogatstva: Amazon | Prodate akcije: 8,2 milijarde dolara Amazonovih akcija
2. Majkl Del
Neto vrednost: 101 milijarda dolara | Izvor bogatstva: Dell Technologies | Prodate akcije: 2,1 milijarda dolara akcija Dell
3. Mark Zakerberg
Neto vrednost: 181 milijarda dolara | Izvor bogatstva: Meta | Prodate akcije: 940 miliona dolara akcija Meta