Lista luzera: Ovo su najveće upropašćene karijere u ovoj godini

U godini obeleženoj otpuštanjima, ekonomskom neizvesnošću i nestrpljenjem investitora, mnogi su se suočili s problemima nakon godina lako dostupnog novca. Međutim, neki su karijeru stopirali iz ličnih razloga. Od bega iz banke preko skrivenog zlata u polugama do serijskog laganja, faktori uključeni u pad nekih visokoletećih karijera ove godine činili su se neobičnijim nego inače.
Ovo je bila godina kada je televizijski voditelj poznat po poigravanju sa strahovima belih gledalaca konačno prešao granicu. Politička figura koja je konačno dobila posao koji je dugo želela, izgubila ga je na istorijski način manje od 10 meseci kasnije. Katastrofalan nastup na Kapitol hilu predsednice jednog od najprestižnijih univerziteta u zemlji pomerio je tas na vagi ka njenoj ostavci.
Ovi i drugi nekada moćni pojedinci čine godišnju listu Forbes najvećih karijernih padova – pojedinci koji su na vrhu ili blizu vrha u svojim oblastima, a čiji profesionalni neuspesi bacaju svetlo na neka od najvećih pitanja našeg vremena.
Možda ćete primetiti da neka poznata imena nedostaju: osnivač FTX-a Sem Benkman-Frid je proglašen krivim za prevaru i zaveru prošlog meseca, ali se pojavljivao na našoj listi prošle godine nakon kolapsa njegove kompanije. Ova godina za Ilona Maska bila je obeležena jednim neuspehom za drugim u upravljanju kompanijama, od proizvoljnog otpuštanja osoblja i navodnog odbijanja poštovanja dogovora o bonusima u X (ranije Tviteru) do izliva besa na sceni, gde je oglašivačima rekao da „od…u“ zbog odustajanja od reklamiranja nakon što je odobrio antisemitski tvit. (Mask se izvinio za svoju podršku). I on se takođe pojavio na listi prošle godine.
Ovo nije galerija huligana. Neka od imena u nastavku izazvala su vlastiti pad. Drugi su posrnuli iz nejasnih razloga: loš poslovni rezultat, nedostatak vere u njihovo vođstvo ili optužbe koje još nisu dokazane. Mogu se pokazati otpornim i pronaći uspeh negde drugde, ili čak povratiti presto koji su nekada zauzimali. Vaskrsenje karijere je umetnost – često prisutna – koju Amerikanci, posebno, često slave. U svakom neuspehu postoje lekcije za uspeh.
Evo našeg izbora za najznačajnije karijerne padove ove godine:
Skot Adams, karikaturista i autor
Adams nas je zasmejavao 1989. kada je predstavio strip o životu u kancelariji pod nazivom Dilbert. Ove godine, Adams je umesto toga pogodio nerv kada je tokom živog emitovanja na Jutjubu napravio rasistički ispad tvrdeći da su crnci grupa koja širi mržnju. To nije bio prvi put da Adams ističe svoje rasističke poglede, ali bio je to poslednji trzaj za više od 200 novina koje distribuiraju njegov strip (Dilbert se nekada štampao u oko 2.000 novina).
Adamsa je takođe odbacio njegov izdavač, a ove godine je izgubio i druge ugovore. Sa lansiranjem Dilbert Riborn na pretplatničkom sajtu, Adams i dalje stvara ono što je postalo gorak i nezabavan strip. I dok je Adams možda našao utehu u privlačenju ljudi koji dele njegovo mišljenje, izgubio je prihod i svoje mesto na javnoj sceni. Kakav tužan obrt za čoveka koji je nekada zasmejavao toliko ljudi.
Greg Beker, bivši predsednik i izvršni direktor, SVB Fajnenšel grup
Beker je preuzeo ulogu izvršnog direktora u banci Silikon veli (Silicon Valley) 2011. i vozio se na talasu brzog rasta dok su startapi cvetali. On je 2015. rekao bankarskom odboru Senata da banke srednje veličine poput njegove ne predstavljaju isti sistemski rizik kao velike banke i stoga bi trebalo da budu izuzete od onoga što je smatrao opterećujućim regulacijama. Bio je u zabludi.
Banka, oslonjena na klijente usmerene na startape i tehnologiju, koji su se suočavali sa sve većim oprezom investitora kako su Federalne rezerve iznenada povećale kamatne stope, kupila je državne obveznice u eri niskih kamata, i doživela je oštri pad vrednosti tih hartija od vrednosti, izvestio je Vol strit žurnal. U martu je došlo do istorijskog povlačenja depozita pre nego što su je regulatori preuzeli i zatvorili. Dok je Beker krivio različite faktore i ljude za propast banke nakon što je napustio funkciju u aprilu, rekao je na saslušanju Senatskog bankarskog odbora da mu je „stvarno žao“ zbog kolapsa koji je izazvao najgoru bankarsku krizu u poslednjih 15 godina.
Rozalind Bruer, bivša izvršna direktorka, Volgrins buts alajens
Pitanje da li će Roz Bruer (Rosaling Brewer) dobiti posao izvršne direktorke, dugo je bilo pitanje kada, a ne da li će. Pre nego što je preuzela vodeću ulogu u Volgrinsu (Walgreens Boots Alliance) u martu 2021. godine, tadašnja izvršna direktorka Starbaksa (Starbucks) bila je smatrana potencijalnim naslednikom u kafe gigantu, imala je titulu izvršne direktorke u Sems klubu Volmarta i bila je stalno prisutna na raznim listama najmoćnijih žena.
Ipak, manje od tri godine kasnije, Volgrins je ponovo tražio novog izvršnog direktora nakon što su se Bruer i odbor „međusobno složili“ da će se rastati početkom septembra. Odluka je usledila nakon smanjenja cilja kada je reč o zaradi tokom leta, problema sa manjkom osoblja koji su smanjili radno vreme apoteka i opadajućom cenom akcija. Početkom decembra, Volgrins je bio najlošije rangirana akcija u Dau džons industrijalu za 2023. i pao je oko 48% tokom njenog mandata, u poređenju sa oko 5% kolika je bila promena cene akcija rivala CVS tokom istog perioda.
Taker Karlson, konzervativna medijska ličnost

Godinama je bivši domaćin Foks njuza Taker Karlson (Tucker Carlson) igrao na strahove belih gledalaca o promenama demografije zemlje, govoreći o rasističkim teorijama zavere poput „velike zamene“, izvrćući lokalne vesti kako bi sugerisao da Amerikanci gube moć u odnosu na imigrante, i pri tome privlačeći više od tri miliona gledalaca svake večeri.
Foks nije javno objasnio naglu smenu, ali medijske spekulacije ukazuju na potencijalne katalizatore, od zapaljive poruke koju je Karlson poslao nakon napada 6. januara 2021. na Kapitol, a koja je izazvala zabrinutost izvršnih direktora Foks njuza dok se suđenje zbog tužbe Dominion Voting Systems približavalo (Foks je kasnije pristao na veliku sumu), do drugih problema, uključujući tužbu o mizoginom i diskriminatornom radnom okruženju koju je Foks osporavao, a kasnije je rešena dogovorom. Sada se Karlson vratio lansiranjem striming servisa, promovišući „izgovorenu istinu“ svojim fanovima po niskoj ceni od samo 72 dolara godišnje.
Čarli Džavis, osnivačica, Frank
Forbes je nazvao Džavis (Charlie Javice) jednim od svojih zvezda u usponu ispod 30 godina u 2019; popularni startap za finansijsku pomoć za studente koji je osnovala kupio je Džej Pi Morgan Čejs (JP Morgan Chase) za 175 miliona dolara 2021. Međutim, do 2023. godine, Forbes je Dževis nazivao jednim od izbora za koje najviše žali, nakon što je banka podnela tužbu tvrdeći da je stvorila ogroman popis lažnih korisnika; Komisija za hartije od vrednosti i berzu je optužila za prevaru u aprilu u vezi sa prodajom startapa Džej Pi Morganu.
Džavis se borila protiv toga, podnoseći sopstvenu tužbu protiv Džej Pi Morgana, izjašnjavajući se nevinom i tvrdeći da Džej Pi Morgan nije dostavio „verovatno hiljade“ dokumenata koji bi mogli da koriste njenom odbrambenom timu. U novembru, sudija je odredila datum suđenja za 2024. i rekla da tužilaštvo mora naterati Džej Pi Morgan Čejs da dostavi više dokaza.
Kris Liht, bivši predsednik i izvršni direktor, CNN

Tek prošle godine, Liht je prešao sa funkcije izvršnog producenta „Kasno sa Stivenom Kolberom“ na mesto izvršnog direktora CNN-a, iako nikada ranije nije upravljao nečim tako obimnim ili složenim kao globalna kablovska mreža, ali ipak je odabran od Davida Zaslava, prvog čoveka Vorner Bros Diskaverija (Warner Bros. Discovery).
Iako je obećao da će preoblikovati CNN kao platformu za gledaoce umorne od polarizacije kablovskih vesti, brzo se suočio sa padom rejtinga, skandalom oko Dona Lemona i širom kritikom zbog laži iznetih na račun bivšeg predsednika Donalda Trampa. Zatim, u epohalnoj – i nerazjašnjenoj – PR katastrofi, Atlantik je objavio razorni profil optuženog izvršnog direktora, koji je dao sate pristupa autoru Timu Alberti. Priča je ostala u vestima i narušila poverenje CNN-ove redakcije. Danima kasnije, Liht je otpušten nakon samo 15 meseci na čelu kompanije.
Liz Magil, predsednica Univerziteta u Pensilvaniji

Liz Magil nije bila jedina predsednica univerziteta koja je pogrešila u svom svedočenju pred Kongresom ranije ovog meseca. Predsednica Harvarda Klodin Gej i predsednica MIT-a Seli Kornblut takođe su mucale objašnjavajući kako se nose s porastom antisemitizma na kampusima, i morale su kasnije da se izvine zbog bizarnog izbegavanja odgovora kada su ih pitali hoće li disciplinovati studente koji pozivaju na genocid Jevreja.
Ipak, samo je Magil izgubila posao. (Gej, koja se takođe suočava s optužbama za plagijat, suočava se s pritiskom da podnese ostavku). Pre nego što je Magil stigla u Vašington, istaknuti diplomci su se žalili na navodno nezadovoljavajući odgovor na pritužbe o antisemitizmu na kampusu. Njeno svedočenje bilo je samo kap koja je prelila čašu. Na kraju, čak je i guverner Pensilvanije rekao da mora otići.
Kevin Makarti, bivši predsednik Predstavničkog doma SAD

Bilo je potrebno 15 glasova da bi Makarti bio izabran za predsednika Predstavničkog doma u januaru, u nizu ponižavajućih glasanja koji bi srušio manje revnosne političare. Ali ambiciozan niz, obeležen pragmatičnom prilagodljivošću, uvek je definisao karijeru ljubaznog „mladog pištolja“.
Nigde to nije bilo očiglednije nego u njegovom transakcionom odnosu s predsednikom Trampom: „Moj Kevin“, kako ga je Tramp nazivao, privatno i javno razgovarao je o odgovornosti Trampa za napad na Kapitol 6. januara 2021, ali se nekoliko nedelja kasnije pojavio u Mar-a-Lagu da se izvini (Makarti je čak jednom asistentu ostavio da odabere crvene i roze Starburst bombone, Trampove omiljene, kako su izvestili mediji). Na kraju, isti taj desni deo stranke, koju je Makarti pomogao da ujedini kako bi postigli pobedu Republikanaca, konačno ga je izbacio, čineći ga prvim predsednikom koji je ikada smenjen. U decembru, Makarti je najavio da će napustiti Dom krajem godine, ali će ostati uključen u politiku.
Bob Menendez, senator SAD

Iako je odbio pozive da podnese ostavku i negira nepravilnosti, bila je teška godina za osramoćenog senatora iz Nju Džersija. U septembru, Menendez je optužen po federalnim optužbama za korupciju, suočavajući se s tvrdnjama da su on i njegova supruga učestvovali u podmićivačkoj šemi koja bi mogla da pomogne njujorškim poslovnim ljudima i vladi Egipta. Tokom pretresa njegovog doma i sefa za skladištenje, istražitelji su pronašli 550.000 dolara u sakrivenom gotovom novcu i više od 100.000 dolara vredne zlatne poluge.
Za razliku od 2015, kada se Menendez suočio s optužbama za podmićivanje koje je negirao, a koje su konačno odbačene, demokratski saveznici nisu stali u njegovu odbranu, ovoga puta pozivajući na njegovu ostavku. Menendez se povukao s mesta vođe na Odboru za spoljne poslove Senata prema pravilima Demokrata, ali ostaje tvrdoglav, izjašnjavajući se nevinim.
Prvi Odbor direktora OpenAI
Prvo, odbor direktora OpenAI iznenada je otpustio izvršnog direktora Sema Altmana zbog navodnog neuspeha da bude „dosledno iskren“, jedva godinu dana nakon lansiranja ČetGPT-a. To je izazvalo masovni odlazak osoblja i sukob s Majkrosoftom, najvećim akcionarom te startap kompanije za razvoj veštačke inteligencije, a koji je najavio da će oni zaposliti Altmana. Samo nekoliko dana kasnije, Altman je trijumfalno povratio svoj tron. Gubitnici su bili šestočlani odbor OpenAI, koji je bio zadužen za težak zadatak obezbeđivanja da njihova tehnologija „koristi celokupnom čovečanstvu“, dok je izvršni direktor i član odbora Altman gradio posao podržan sa 13 milijardi dolara od Majkrosofta.
Činjenica da su on i predsednik odbora Greg Brokman bili iznenađeni otpuštanjem dokaz je o komunikacionom slomu. Činjenica da je glavni naučnik Ilja Satskever smenio Altmana, a zatim javno zažalio zbog toga, dokaz je haosa. Dok Taša Mekoli iz RAND korporacije i Helen Toner sa Univerziteta Džordžtaun nisu više članice odbora, direktor Kvore Adam Dianđelo ostaje. Sa bivšim sekretarom Trezora Lerijem Samersom i preduzetnikom Bretom Tejlorom, ova trojka iz „početnog odbora“ sada je zadužena za izgradnju raznovrsnijeg odbora koji može da upravlja bez izazivanja haosa.
Keni Parsel, bivši predsednik Nacionalnog udruženja za nekretnine
Parsel, bivši agent za nekretnine iz Jute, koji je napredovao kroz redove moćne neprofitne organizacije – koja ima više od milijardu dolara imovine, više članova od bilo koje profesionalne organizacije i kontroliše pristup većini američkih oglasa za prodaju nekretnina – došao je pod lupu u istrazi Njujork Tajmsa objavljenoj u avgustu. List je razgovarao s gotovo 30 zaposlenih i bivših lidera koji su rekli Tajmsu da, uprkos godinama pritužbi na seksualno uznemiravanje i odmazdu, nije mnogo toga promenjeno.
Tri žene su posebno opisale obrazac ponašanja Parsela koji uključuje neprimereno dodirivanje i nepristojne fotografije i poruke; dva dana kasnije, podneo je ostavku. Parsel je porekao optužbe („moja ostavka dolazi nakon niza optužbi protiv mene koje su kategorički netačne“, piše Tajms da je napisao u pismu liderima N.A.R.-a), ali ga je zamenila Trejsi Kasper, koja je rekla da organizacija „prepoznaje da postoji mnogo zabrinutosti, besa i razočaranja“ i „nastaviće da poboljšava način na koji negujemo dobrodošlo, sigurno i poštovano radno okruženje“.
Džordž Santos, bivši član Predstavničkog doma SAD

Santosova pobeda na izborima za Kongres u novembru prošle godine bila je istorijska: preuzeo je svoj distrikt u Njujorku od demokrata i pobedio u prvom direktnom duelu na opštim izborima između dva otvoreno homoseksualna kandidata za Kongres. Ali mesto Džordža Santosa u istorijskim knjigama sada je rezervisano iz potpuno drugačijih razloga. Serijski lažov, koji se suočava sa federalnim optužbama po 23 tačke, bio je prisilno izbačen iz kancelarije 1. decembra, postavši prvi kongresmen koji je izbačen bez krivične presude ili zbog borbe za Konfederaciju.
Njegove laži su legendarne i lavirintske – fabrikacije uključuju sve, od obrazovanja i radnog iskustva do njegove imovine; druge ispitane tvrdnje obuhvataju njegov verski identitet (nije Jevrejin, već „Jevrejski“) ili da mu je majka bila u Svetskom trgovinskom centru 11. septembra. Santos je priznao neke laži, ali je porekao nepravilnosti u odgovoru na optužbu. U trenutku objavljivanja, Santos je bio u pregovorima oko priznanja krivice, kao i omiljene aktivnosti osramljenih javnih ličnosti: snimanje Kameo videozapisa po ceni od 500 dolara.
Mark Tesije-Lavinj, bivši predsednik Stenford univerziteta
Ne dešava se svaki dan da rad studenta novinara pomogne da se sruši predsednik Ajvi lige univerziteta. Ali nakon izveštavanja u studentskom Stenford dejliju – inicijalno pokrenutog diskusijama na onlajn platformi za kraudsorsing – došlo je do nezavisne istrage njegovog naučnog rada. Stenford je u julu saopštio da će njegov predsednik podneti ostavku, povlačeći nekoliko decenija stare naučne radove.
Nezavisna istraga saopštila je da je najozbiljnija optužba za prevaru „pogrešna“ i da Tesije-Lavinj „nije lično učestvovao u neregularnostima u naučnim radovima“ koji su pregledani. Ali, pronašla je značajne propuste u nekim studijama koje su uradile članice njegove laboratorije. Odlazak Tesije-Lavinja nije bio jedini gde je studentsko izveštavanje igralo ulogu ove godine: tokom leta, Univerzitet Nortvestern otpustio je fudbalskog trenera Pata Ficdžeralda nakon što je studentski list izvestio o optužbama za ponižavanje članova tima. (Ficdžerald je negirao optužbe i podneo tužbu za neosnovan otkaz).
Mel Taker, bivši glavni fudbalski trener, Mičigen stejt univerzitet

Nakon što je preporodio tim Spartansa, koji je 2020. imao samo dve pobede, i završio svoju drugu sezonu 2021. sa 10 pobeda u regularnom delu sezone i pobedom na boul utakmici za Novu godinu, Taker je potpisao produženje ugovora na 10 godina vredno 95 miliona dolara, što ga čini jednim od najplaćenijih trenera u koledž fudbalu.
Ali gotovo 80 miliona dolara tog ugovora je u opasnosti nakon što je Taker otpušten nakon suspenzije i istrage zbog optužbi da je seksualno uznemiravao ženu koja je pozvana u školu da obuči njegov fudbalski tim o – pazite sad – seksualnom uznemiravanju. Taker je rekao da je veza bila uz međusobnu saglasnost i intimna i nastoji da obori tužbu žene zbog objavljivanja ličnih tekstualnih poruka; u detaljnoj izjavi nakon suspenzije, a pre otpuštanja, nazvao je saslušanje na univerzitetu „smešno pogrešnim“.
Čangpeng Žao, bivši izvršni direktor, Bajnens

Čangpeng Žao, sa nadimkom CZ, doveo je Bajnens od 15 miliona dolara inicijalne emisije novčića do kripto berze koja je upravljala sa 5,3 biliona dolara prošle godine i donela mu je bogatstvo od 65 milijardi dolara. Tokom tog puta, kompjuterski inženjer takođe je izgradio i svojevrsni magnet za perače novca, koje je privukao lak pristup i slab nadzor, naveli su regulatori tržišta. To je na kraju dovelo do kriminalnih optužbi, a žao se izjasnio krivim za kršenje antikorupcijskih zakona SAD. Bajnens je pristao da plati kaznu od 4,3 milijarde dolara kako bi postigao nagodbu sa Ministarstvom pravde.
Žao mora da plati i 150 miliona dolara, zajedno sa još 2,7 milijardi koje treba da plati Bajnens, kako bi postigao nagodbu sa CFTC. Osnivač Bajnensa mora da se vrati na sud u februaru da bi se suočio sa optužbama. Iako je pristao da ne podnosi žalbu na bilo koju kaznu koja je ograničena na najviše 18 meseci, tužioci bi mogli da traže dužu zatvorsku kaznu. Ipak, sa platformom koja i dalje obrađuje milijarde dolara u kripto trgovinama svakog dana, Žao ostaje moćna figura u industriji gde bogatstvo može da se poveća ili padne meteorskom brzinom.
Džena Mekgregor, novinarka Forbes
Dajan Brejdi, novinarka Forbes