Najmlađi milijarderi: Jedna je na fakultetu, a drugi se obogatio još u srednjoj školi

Liste Forbes 11. apr 2024. 07:00
featured image

11. apr 2024. 07:00

Prvi put u poslednjih 15 godina, nema samostalnih milijardera mlađih od 30 godina. Prosečan milijarder ima 66 godina, a najstarija osoba na tom spisku ima 102 godine. Ipak, retki su oni koji su postali bogati veoma mladi.

Ove godine, 25 najmlađih osoba na Forbes listi najbogatijih ljudi na svetu imaju 33 ili manje godina. Zajedno vrede 110 milijardi dolara. Neki od njih su samostalno stekli bogatstvo, gradeći značajne kompanije poput Snepa (Evan Spigel, 33), Džimšark (Ben Fransis, 31) i Okulus VR-a (Palmer Laki, 31).

Većina je imala veliku pomoć. Prvi put od 2009. godine, svaki milijarder mlađi od 30 godina je nasledio svoje bogatstvo – rezultat toga je što su neki preduzetnici ušli u svoje 30-te i „prenos velikog bogatstva“ je počeo.

Najmlađa milijarderka na svetu je Brazilka Livia Vojt. Ima 19 godina, još uvek je na fakultetu i vredna je oko 1,1 milijardu dolara zahvaljujući svom manjinskom udelu u proizvođaču električne opreme WEG koji je osnovao njen pokojni deda. Ona i njena starija sestra, Dora Voigt de Asis (koja ima 26 godina), dva su od sedam novih lica među 25 najmlađih milijardera, i dve od 18 naslednika u ovoj grupi.

Najbogatiji među naslednicima su braća Mistri iz Irske, starosti 25 i 27 godina. Procenjuje se da je njihova vrednost 4,9 milijardi dolara ponaosob, zahvaljujući mumbajskom konglomeratu Tata Sans, koji obuhvata IT i komunikacije, inženjering i energetiku. Oni su dobili svoje manjinske udele u Tata Sansu nakon smrti njihovog oca, Sajrusa Mistrija, koji je preminuo manje od tri meseca nakon njihovog cenjenog dede Palonji Mistrija.

Oni su daleko od jedinih mladih milijardera koji su se pridružili listi u poslednje tri godine zbog smrti oca. Italijan Klemente Del Vekio koji ima 19 godina, dobio je značajan udeo u italijansko-francuskom proizvođaču Rej Ban, Esilor Luksotika, nakon smrti Leonarda Del Vekia 2022. Njegova braća Leonardo Maria (28 godina) i Luka (22 godine) takođe su nasledili bogatstvo, kao i tri starije sestre.

Zatim tu je Sofi Luis Filman (29 godine), nemačka naslednica Filman AG-a, bogatstva od proizvodnje naočara koje je ostavio njen otac, Genter Filman, koji je preminuo u januaru u 84. godini.

Ova nasleđa ilustruju početak dugo očekivanog prenosa generacijskog bogatstva među starijim populacijama širom sveta. U SAD-u, Bejbi bumeri i stariji (rođeni 1964. godine ili ranije) drže 95,9 biliona dolara od ukupno 147,1 biliona dolara kućnog bogatstva, prema podacima Federalnih rezervi.

Očekuje se da će bilioni promeniti vlasnike svake godine kako stariji bogataši budu umirali i ostavljali svoja bogatstva potomcima. Kako stare, milijarderi poput Čarlsa Koha (88) i Fila Najta (86) pripremaju nasleđe za svoju decu.

Još jedan razlog zašto su tako mladi super-milijarderi naslednici: Mnogi od arhetipskih samostalnih mladih moćnika, poput Bobija Marfija iz Snepa (35) i Marka Zakerberga iz Mete (39, SAD), su odrasli. Oni se ne menjaju. Ove godine, samo je jedan samostalni novajlija među 25 najmlađih: Japanac Šunsaku Sagami (33), stručnjak za spajanje i preuzimanje čija kompanija M&A Riserč Institjut Holdings koristi veštačku inteligenciju za povezivanje klijenata.

Vrednost njenih akcija porasla je više od 800 odsto od kada je izašla na berzu u junu 2022. godine, što ga je lansiralo među milijardere. I stvaranje bogatstva u mladosti nije garancija da će preduzetnici uspeti da ga zadrže. Rajan Breslou bio je najmlađi samostalni milijarder prošle godine sa 28 godina. Da nije ispustio to bogatstvo, još bi bio.

Gotovo svi od ovih 25 koji su se našli na listi su bogatiji nego prošle godine. Najveći rast bogatstva u odnosu na prethodnu godinu pripada nasledniku Red Bula Marku Mejtšicu, čije bogatstvo sada iznosi 4,9 milijardi dolara više, zatim sledi Majkl Strand, koji je nasledio i sada vodi proizvođača odbrambene opreme Čehoslovačka grupa i vredan je 2,4 milijarde dolara više nego prošle godine. Većina najmlađih milijardera – 15 ili 60 odsto – dolazi iz Evrope. Ostali su iz Brazila, Južne Koreje i Hongkonga (svi naslednici), ili Japana i SAD-a (svi samostalno stvoreni).

Ovo je 25 najmlađih članova Forbes liste najbogatijih na svetu, od 33 godine ili manje, rangirani od najstarijeg do najmlađeg. Samostalna bogatstva označena su zvezdicom.

Evan Spigel*

Steve Jennings/Getty images/Profimedia
Godine: 33 | Državljanstvo: SAD | Izvor bogatstva: Snepčet | Neto vrednost: 3,1 milijarda dolara

Spigel je napustio Stanford da bi pokrenuo Snepčet sa svojom braćom Bobijem Marfijem i Redžijem Braunom 2011. godine i postao milijarder sa 25 godina. Sada on i Marfi (35) zajedno poseduju oko četvrtinu kompanije Snep, koja je prošle godine generisala 4,6 milijardi dolara prihoda. On je izvršni direktor kompanije. Godine 2022. platio je studentski kredit za celu generaciju diplomaca Otis koledža umetnosti i dizajna, gde je pohađao časove tokom srednje škole.

Džon Kolison*

Brian Ach/Getty images/Profimedia
Godine: 33 | Državljanstvo: Irska | Izvor bogatstva: Strajp | Neto vrednost: 7,2 milijarde dolara

Njegovi roditelji bili su naučnici, a rođen je blizu Limerka. On i njegov brat Patrik (35), prodali su svoj prvi startap – softver za upravljanje eBay Auctomatic, koji su osnovali sa braćom Harjom i Kulvirom Tagarom – za 5 miliona dolara 2007. godine, kada je Džon bio u srednjoj školi. To je bio samo početak za ovaj dvojac: Nakon što se Džon upisao i zatim odustao od Harvarda (Patrik je otišao u susedni MIT), osnovali su Strajp, softver za plaćanje čiji su investitori bili Fideliti, i irski suvereni razvojni fond. Godine 2016, finansiranje koje je procenilo jednoroga na 9,2 milijarde dolara učinilo ga je najmlađim samostalnim milijarderom na svetu tada sa 26 godina.

Šunsaku Sagami*

Godine: 33 | Državljanstvo: Japan | Izvor bogatstva: M&A | Neto vrednost: 1,9 milijardi dolara

Pokrenut iskustvom dede, koji je bio primoran da zatvori svoj posao nekretnina jer nije imao naslednika, Sagami, koji je započeo karijeru u oglašavanju, lansirao je Institut za istraživanje i razmenu M&A Holdings 2018. godine. Kompanija koristi veštačku inteligenciju da savetuje male i srednje preduzetnike sa starijim vlasnicima biznisa koje nema ko da preuzme. Postao je milijarder prošlog aprila, kada je cena akcija Instituta za istraživanje i razmenu M&A Holdingsa naglo porasla zahvaljujući rastu prihoda i porastu aktivnosti spajanja i preuzimanja u Japanu.

Džonatan Kvok

Jonathan Wong/Zuma Press/Profimedia
Godine: 32 | Državljanstvo: Hongkong | Izvor bogatstva: Nekretnine | Neto vrednost: 2,4 milijarde dolara

On i njegov brat Džefri (38) duguju svoje bogatstvo porodičnom carstvu nekretnina u Hongkongu. Nakon smrti njihovog oca Valtera Kvoka 2018. godine u 68. godini, nasledili su njegove udele u San Hang Kai Propertis – najvećem razvojnom projektu nekretnina na teritoriji – i Empajr Grup Holdings, kompaniji koju je Valter pokrenuo nakon porodičnih svađa koje su ga oterale sa mesta predsednika SHKP-a. Džonatan sada upravlja Empajr Grup Holdingsom sa svojim bratom i najmlađi je milijarder u Hong Kongu.

Mark Mejtšic

Pro Shots Photo Agency/ddp USA/Profimedia
Godine: 31 | Državljanstvo: Austrija | Izvor bogatstva: Red Bul | Neto vrednost: 39,6 milijardi dolara

Nasledio je 49% udela u Red Bulu kada je njegov otac Ditrih Mejtšic, koji je osnovao kompaniju 1984. godine, preminuo 2022. godine. Pre smrti svog oca, vodio je organsku diviziju kompanije, ali je dao ostavku jer „ne verujem da bi jedna osoba trebalo da bude i radnik i akcionar iste kompanije“, kako je navedeno u izjavi tada. Red Bul je prošle godine ostvario prihod od 11,6 milijardi dolara i prodao 12,1 milijardu limenki, dovoljno za to da svaka osoba na planeti popije 1,5 energetskog pića.

Ben Frensis*

Godine: 31 | Državljanstvo: Ujedinjeno Kraljevstvo | Izvor bogatstva: Džimšark | Neto vrednost: 1,3 milijarde dolara

Kada je imao 19 godina kao student koledža i radnik u dostavi Pica Hat, on i njegov prijatelj Luis Morgan pokrenuli su sajt koji su nazvali Džimšark, preko kojeg su prodavali dodatke za trening koje su kupovali veleprodajno radi male zarade. Kada su prešli na šivenje i sito štampu sportske odeće u garaži roditelja Frensisa, rodila se njihova sportska marka. Morgan je prodao svoj udeo privatnoj investicionoj firmi Dženeral Atlantik u dogovoru iz 2020. godine koji je vrednovao kompaniju na 1,5 milijardi dolara. Frensis i dalje poseduje 70% Džimšarka i obavlja funkciju izvršnog direktora.

Endi Feng*

MARIJAN MURAT/AFP/Profimedia
Godine: 31 | Državljanstvo: SAD | Izvor bogatstva: Dordeš | Neto vrednost: 1,2 milijarde dolara

On i njegov cimer iz prvog godine na Stanfordu, Stenli Tang, udružili su se sa studentom MBA-a, Tonijem Suom (sada 39), kako bi pokrenuli Dordeš nakon što su primetili da su jedine opcije za dostavu hrane u njihovoj oblasti lokalni kineski restoran i Dominos. Osnovao je kompaniju 2013. godine dok su još bili na Stanfordu, a izašli su na berzu 2020. godine. Feng trenutno vodi Launčped inženjerski tim kompanije Drodeš.

Majkl Strnad

REUTERS/Jan Lopatka/File Photo
Godine: 31 | Državljanstvo: Češka Republika | Izvor bogatstva: Oružje | Neto vrednost: 4,4 milijarde dolara

Njegov otac bio je vlasnik otpada u malom gradu koji je počeo da obnavlja bivšu sovjetsku opremu na kraju Hladnog rata. Transformisao je posao u odbrambenu proizvodnju Čehoslovak Grup vrednu 3,2 milijarde dolara (prihod u 2023. godini), koju je Strnad od tada preuzeo kao vlasnik i izvršni direktor. U slobodno vreme, Strnad se bavi kolekcionarstvom slika, sportskih automobila i istorijskih vozila.

Palmer Laki*

Patrick Fallon / Zuma Press / Profimedia
Godine: 31 | Državljanstvo: SAD | Izvor bogatstva: Virtuelna stvarnost, Odbrambena tehnologija | Neto vrednost: 2,3 milijarde dolara

Samouki softverski inženjer stekao je svoje prvo bogatstvo kada je pokrenuo startap Okulus VR, prodajući virtuelnu stvarnost koju je napravio sa 16 godina, a zatim prodao Fejsbuku 2014. godine u poslu vrednom dve milijarde dolara. Godine 2017. osnovao je kompaniju za odbrambenu tehnologiju Anduril, koja je slala bespilotne letelice u Ukrajinu. Finansiranje Andurila u decembru 2022. godine procenilo je vrednost kompanije na 8,5 milijardi dolara.

Stenli Teng*

Godine: 31 | Državljanstvo: SAD | Izvor bogatstva: Dordeš | Neto vrednost: 1,2 milijarde dolara

On i njegov suosnivač Andi Feng ponovo se pridružuju listama milijardera ove godine nakon teške 2022, kada su veliki neto gubici kompanije doveli do pada cene njenih akcija. Dordeš je započeo 2023. godinu sa značajnim otpuštanjem radnika, a zatim je uspeo da poveća prihod za 31%, na 8,6 milijardi dolara, i smanji neto gubitak za 59%, na 558 miliona dolara, u odnosu na 2022. godinu. To je bilo dovoljno da poveća poverenje akcionara: vrednost akcija Dordeša povećala se za 127% u odnosu na prethodnu godinu. Teng vodi odeljenje za robotiku i automatizaciju kompanije, Dordeš Lebs.

Gustav Magnar Vicoe

Godine: 30 | Državljanstvo: Norveška | Izvor bogatstva: Ribarstvo | Neto vrednost: 4,2 milijarde dolara

Sofi Luiz Fajlmen

Godine: 29 | Državljanstvo: Nemačka | Izvor bogatstva: Optometrija | Neto vrednost: 2,7 milijardi dolara

Leonardo Marija Del Vekio

Godine: 28 | Državljanstvo: Italija | Izvor bogatstva: Naočare | Neto vrednost: 4,7 milijardi dolara

Katarina Andersen

Godine: 28 | Državljanstvo: Norveška | Izvor bogatstva: Investicije | Neto vrednost: 1,7 milijardi dolara

Aleksandra Andersen

Godine: 27 | Državljanstvo: Norveška | Izvor bogatstva: Investicije | Neto vrednost: 1,6 milijardi dolara

Firoz Mistri

Godine: 27 | Državljanstvo: Irska | Izvor bogatstva: Diverzifikovano | Neto vrednost: 4,9 milijardi dolara

Dora Vojt de Asis

Godine: 26 | Državljanstvo: Brazil | Izvor bogatstva: Industrijska mašinerija | Neto vrednost: 1,1 milijarda dolara

Zahan Mistri

Godine: 25 | Državljanstvo: Irska | Izvor bogatstva: Diverzifikovano | Neto vrednost: 4,9 milijardi dolara

Remi Dezalt

Godine: 22 | Državljanstvo: Francuska | Izvor bogatstva: Nasledstvo | Neto vrednost: 2,5 milijardi dolara

Luka Del Vekio

Godine: 22 | Državljanstvo: Italija | Izvor bogatstva: Naočare | Neto vrednost: 4,7 milijardi dolara

Kim Džung min

Godine: 22 | Državljanstvo: Južna Koreja | Izvor bogatstva: Onlajn igrice | Neto vrednost: 1,4 milijarde

Kevin David Lehman

Godine: 21 | Državljanstvo: Nemačka | Izvor bogatstva: Apoteke | Neto vrednost: 3,3 milijarde dolara

Kim Džung Jan

Godine: 20 | Državljanstvo: Južna Koreja | Izvor bogatstva: Onlajn igrice | Neto vrednost: 1,4 milijarde dolara

Klemente Del Vekio

Godine: 19 | Državljanstvo: Italija | Izvor bogatstva: Naočare | Neto vrednost: 4,7 milijardi dolara

Livia Vojt

Godine: 19 | Državljanstvo: Brazil | Izvor bogatstva: Industrijska mašinerija | Neto vrednost: 1,1 milijarda dolara

Monika Hanter Hart, saradnica Forbes