Nakon smrti Kisindžera prisećamo se koje su poznate ličnosti preminule ove godine

Liste Forbes 30. nov 2023. 18:32
featured image

30. nov 2023. 18:32

Od televizijske zvezde Bilija Milera do muzičara Stiva Harvela i Šinejd O’Konor, sledeće poznate ličnosti su među najvećim zvezdama koje su preminule ove godine.

Niže, prema datumu, su poznate ličnosti koje su preminule u 2023. godini, ostavljajući iza sebe bogato nasleđe u filmskoj, televizijskoj i muzičkoj industriji.

Šejn Mekgouen (30. novembar)Šinejd O’Konor (26. jul)
Henri Kisindžer (29. novembar)Toni Benet (21. jul)
Rozalin Karter (19. novembar)Alan Arkin (30. jun)
Bob Najt (1. novembar)Daniel Elsberg (16. jun)
Metju Peri (28. oktobar)Glenda Džekson (15. jun)
Ričard Raundtri (24. oktobar)Kormak Mekarti (13. jun)
Suzan Somers (15. oktobar)Tina Tarner (24. maj)
Filis Kouts (11. oktobar)Džim Braun (18. maj)
Dajen Fajnštajn (28. septembar)Džeklin Ziman (9. maj)
Majkl Gambon (28. septembar)Džeri Springer (27. april)
Bili Miler (15. septembar)Heri Belafonte (25. april)
Stiv Harvel (4. septembar)Lens Redik (17. mart)
Džimi Bafet (1. septembar)Bobi Koldvel (14. mart)
Bob Barker (26. avgust)Rakel Velč (15. februar)
Klarens Avant (13. avgust)Burt Bakarak (8. februar)
Mark Margolis (3. avgust)Sindi Vilijams (25. januar)
Angus Klaud (objavljeno 31. jula)Dejvid Krozbi (18. januar)
Pol Rubens (30. jula)Liza Meri Prisli (12. januar)

Šejn Mekgouen (30. novembar)

REUTERS/Clodagh Kilcoyne

Legendarni irski kantautor Šejn Mekgouen (Shane MacGowan) preminuo je u 65. godini, kako je objavila njegova supruga Viktorija Meri Klark (Victoria Mary Clarke) na Instagramu. Mekgouen je najpoznatiji kao vođa benda Pogs (The Pogues), keltskog pank benda osnovanog u Londonu 1982. Pogsi su postigli mejnstrim uspeh svojom jedinstvenom kombinacijom pank roka i tradicionalnih irskih narodnih pesama i instrumenata. Uzrok Mekgouenove smrti nije saopšten, ali bio je u lošem zdravstvenom stanju godinama nakon borbe sa zavisnošću od droga i alkohola. U decembru 2022. godine dijagnostikovan mu je virusni encefalitis, potencijalno smrtonosna upala mozga.

Henri Kisindžer (29. novembar)

REUTERS/Stefan Wermuth

Henri Kisindžer, kontroverzni bivši državni sekretar koji je služio pod predsednicima Ričardom Niksonom i Džeraldom Fordom, preminuo je 29. novembra u 100. godini. Kisindžer je imao značajan uticaj na američku spoljnu politiku decenijama i zaslužan je za pregovore koji su doveli do kraja Vijetnamskog rata. Za svoje napore u Vijetnamu, Kisindžer je 1973. dobio Nobelovu nagradu za mir zajedno sa severnovijetnamskim diplomatom Le Duk Toom. Odluka o dodeli nagrade izazvala je kontroverze.

Rozalin Karter (19. novembar)

REUTERS/Elijah Nouvelage

Rozalin Karter (Rosalynn Carter), bivša prva dama i supruga bivšeg predsednika Džimija Kartera, preminula je u 96. godini u nedelju. Karter je bila poznata kao politički angažovana prva dama koja je često savetovala svog supruga i zalagala se za reforme u oblasti mentalnog zdravlja. Služila je kao prva dama Džordžije od 1971. do 1975. dok je njen suprug bio guverner, i prva dama Sjedinjenih Američkih Država od 1977. do 1981.

Bob Najt (1. novembar)

Bob Najt (Bob Knight), poznati košarkaški trener čija je višedecenijska karijera učinila da bude jedan od najuspešnijih NCAA trenera svih vremena, preminuo je 1. novembra u 83. godini, kako je saopštila njegova porodica u saopštenju objavljenom na njegovom veb-sajtu. Najt, s nadimkom „General“, bio je poznat kako po uspešnom trenerskom stilu, tako i po temperamentu koji mu je doneo mnogo posvećenih obožavatelja i kritičara. Postao je najmlađi trener na koledžu Divizije I 1965. godine kada je počeo da trenira ekipu Armi blek najts (Army Black Knights), gde je ostao do 1971. godine, da bi zatim postao trener Indijana Husijera (Indiana Hoosiers) tokom tri decenije.

Metju Peri (28. oktobar)

REUTERS/Phil McCarten

Najpoznatiji po ulozi Čendlera Binga u NBC seriji Prijatelji, glumac Metju Peri preminuo je u svojoj rezidenciji u Los Anđelesu 28. oktobra. Pronađen je bez svesti u svom đakuziju. Perijeva uloga u Prijateljima, jednoj od najgledanijih serija svih vremena, od 1994. do 2004. godine, donela mu je nominaciju za nagradu Prajmtajm Emi (Primetime Emmy) za izuzetnu glavnu ulogu u humorističkoj seriji, a 2021. ponovo je nominovan za svoju ulogu izvršnog producenta u Prijatelji: Ponovno okupljanje. Poslednja epizoda Prijatelja bila je najgledanija televizijska epizoda 2000-ih.

Ričard Raundtri (24. oktobar)

Glumac Ričard Raundtri (Richard Roundtree) preminuo je u utorak u 81. godini nakon borbe sa karcinomom pankreasa. Raundtri je najpoznatiji po ulozi privatnog detektiva Džona Šafta u filmu Shaft iz 1971. godine, zbog čega je postao poznat kao prvi crni akcioni heroj. Shaft je bio uspeh po objavljivanju, s prihodom od 12 miliona dolara dok je budžet bio 500.000 dolara, i 2000. godine izabran je za čuvanje u Nacionalnom filmskom registru Sjedinjenih Američkih Država zbog kulturnog, istorijskog ili estetskog značaja. Zahvaljujući uspehu Shafta, koji mu je bilo prvo filmsko pojavljivanje, Raundtri je bio nominovan za Zlatni globus za novu zvezdu godine 1972.

Suzan Somers (15. oktobar)

Glumica i stručnjak za fitnes Suzan Somers preminula je na dan svog 77. rođendana nakon više od 23 godine borbe sa agresivnim oblikom raka dojke, saopštio je njen portparol Njujork tajmsu u nedelju. Prvi put se probila u Holivudu izgovarajući samo tri reči („Volim te“) u komediji Džordža Lukasa iz 1973. godine, Američki grafiti, a najpoznatija je po ulozi jedne od dve glavne ženske uloge u Troje su društvo.

Filis Kouts (11. oktobar)

Poznata po ulozi Lois Lejn u televizijskoj seriji Adventures of Superman iz 1952. godine, čime je postala prva glumica koja je igrala taj lik na televiziji, Filis Kouts preminula je prirodnom smrću u sredu u 96. godini, potvrdila je njena ćerka Laura Pres za Holivud reporter. Ona je igrala tu ulogu samo jednu sezonu pre nego što je zamenila Noel Nil, navodno zbog sukoba s producentima i drugih projekata koje je preuzela (serija je trajala šest sezona pre nego što se završila 1958. godine). Kouts je prvi put preuzela ulogu Lois Lejn u filmu Superman and the Mole Men iz 1951. godine, prvom dugometražnom filmu s naslovnom junakinjom ili bilo kojim likom iz DC Comicsa.

Dajen Fajnštajn (28. septembar)

Fajnštajn je preminula u četvrtak u 90. godini kao žena sa najdužim mandatom u istoriji Senata SAD. Izabrana je kao prva žena senator iz Kalifornije 1992. u specijalnom izboru (zajedno sa Barbarom Bokser, koja je izabrana iste noći) i ponovo je izabrana pet puta. Fajnštajn je bila poznata po zagovaranju kontrole oružja i autorizovala je zabranu napadačkih oružja 1994. godine (koja je istekla 2004. godine), te se više puta zalagala za strože zakone o oružju, izjavivši 2018. godine da je „žena sa misijom da zabrani napadačka oružja“.

Majkl Gambon (28. septembar)

Gambon, irski glumac najpoznatiji po ulozi profesora Albusa Dambldora u šest od osam filmova o Hariju Poteru, preminuo je 28. septembra u 82. godini nakon što je oboleo od upale pluća. Gambonova karijera kao glumca trajala je šest decenija, počevši od njegovog profesionalnog debija na sceni 1962. godine u produkciji Otela, Vilijama Šekspira. Izvodio je na sceni tokom većeg dela svoje rane karijere i dobio nominaciju za nagradu Toni 1997. godine za svoju ulogu u komadu Skylight.

Bili Miler (15. septembar)

Miler, najpoznatiji po ulogama u The Young and the Restless i General Hospital, preminuo je u 43. godini u Ostinu, samo dva dana pre svog 44. rođendana, prenose brojni mediji. U saopštenju za Varajeti, menadžer Milera rekao je da se „mučio s maničnom depresijom kada je umro“, mada uzrok smrti nije objavljen. Miler je bio zvezda dnevnog televizijskog programa godinama, sa svojom prvom ulogom kao Riči Novak u All My Children 2007. godine.

Stiv Harvel (4. septembar)

Najpoznatiji kao bivši vođa benda Smeš maut (Smash Mouth), Stiv Harvel preminuo je od bolesti jetre u 56. godini. Harvel je bio jedan od osnivača rok benda 1994. godine zajedno sa Kevinom Kolemanom, Gregom Kampom i Polom De Lislom. Bend je objavio svoj prvenac, album Fush Yu Mang, 1997. godine, koji je sadržavao njihov debitantski singl i njihov prvi hit, „Walkin’ on the Sun“, i obradu pesme „Why Can’t We Be Friends?“ grupe War. Veća prepoznatljivost došla je sa drugim albumom benda, Astro Lounge, koji je sertifikovan kao trostruko platinasti u SAD i sadrži najpoznatiju pesmu benda, i jedinu koja je imala nominaciju za Gremi, „All Star“.

Džimi Bafet (1. septembar)

Džimi Bafet, muzičar poznat po svom tropskom rok zvuku, preminuo je od retkog oblika raka kože 1. septembra u dobi od 76 godina. Bafet je najpoznatiji po hit pesmi „Margaritaville“, odi koktelu i opuštanju na ostrvu, koji je kapitalizovao i pretvorio u milijardersko bogatstvo. Godine 1985, Bafet je pretvorio „Margaritaville“ u poslovno carstvo, prvo lansirajući prodavnice i linije proizvoda, a zatim otvarajući lanac restorana i odmarališta inspirisanih njegovim najvećim hitom. U vreme njegove smrti, Forbes je procenio Bafetovu neto vrednost na milijardu dolara.

Bob Barker (26. avgust)

Bob Barker je vodio popodnevni kviz „The Price Is Right“ od 1972. do svoje penzije 2007. godine. Imao je 99 godina kada je preminuo. Njegov publicista Rodžer Nil je u saopštenju Barkera nazvao „Najvećim voditeljem sveta koji je ikada živeo“. Barker je započeo svoju karijeru u zabavi 1950-ih, postavši voditelj „Truth or Consequences“ 1956. godine i vodio je kviz 20 sezona do 1975. godine. Držao je svetski rekord za uzastopne nastupe kao voditelj kviza Ginisove knjige svetskih rekorda sa više od 6.800 epizoda (kasnije ga je 2014.e premašio kasni voditelj „Jeopardy!“ Alek Trebek).

Klarens Avant (13. avgust)

Avant, koji je nosio nezvaničnu titulu „kuma crnog zabavnog programa“, preminuo je u svojoj kući u Los Anđelesu u dobi od 92 godine. Njegova porodica, koja je objavila vest u saopštenju, nije navela uzrok smrti. Avantov uticaj protezao se od muzike, gde je osnovao etikete i upravljao muzičarima, do sporta, gde je producirao televizijski specijal za Muhameda Alija i pomogao sportistima poput Henka Arona da obezbede sponzorstva. U političkom svetu, Avant je služio kao nezvanični, a ponekad i zvanični, savetnik predsednicima Džimiju Karteru, Bilu Klintonu, Džordžu Bušu i Baraku Obami.

Mark Margolis (3. avgust)

Margolis, najpoznatiji po ulozi šefa meksičkog kartela Hektora Salamanke u seriji Vinsa Džiligana „Breaking Bad“, preminuo je 3. avgusta u bolnici Mount Sinai u Njujorku, saopštio je njegov sin Morgan Margolis. Imao je 83 godine. Margolis, čija je karijera uključivala trilere kao što su „Scarface“ (1983) sa Alom Paćinom i „Requiem for a Dream“ (2000) sa Džaredom Letoom i Dženifer Koneli, bio je nominovan za Emi nagradu 2012. godine za izuzetnog gostujućeg glumca u dramskoj seriji, za svoju ulogu u AMC-ovom „Breaking Bad“.

Angus Klaud (31. jul)

Klaud, mladi glumac najpoznatiji po ulozi u seriji „Euforija“ kao diler toplog srca Fec, preminuo je u dobi od 25 godina. Saopštenje porodice nije preciziralo kada je glumac preminuo, niti prirodu njegove smrti. Međutim, porodica je napomenula da se Klaud nedavno suočavao sa gubitkom oca i „intenzivno se borio“ s tom tugom.

Pol Rubens (30. jul)

Rubens, glumac i komičar najpoznatiji po svom liku Pijuviju Hermanu, preminuo je 30. jula u dobi od 70 godina. Rubens je započeo karijeru 1970-ih, nastupajući u klubovima i pridruživši se trupi The Groundlings kao improvizatorski glumac. Došao je do lika Pija Vijea Hermana dok je bio član Groundlingsa 1978. godine, ubrzo razvijajući „The Pee-wee Herman Show“, pozorišnu produkciju koja je trajala pet rasprodatih meseci i donela Rubensu vlastiti HBO specijal.

Šinejd O’Konor (26. jul)

Irska pevačica, poznata po svojoj interpretaciji pesme Prinsa „Nothing Compares 2 U“ i politički izraženim stavovima, preminula je u dobi od 56 godina. O’Konor je bila na vrhu svetskih top-lista, uključujući domaću na kojoj je „Nothing Compares 2 U“ bila 11 nedelja i američku četiri nedelje, s pesmom iz 1990. godine, koja joj je donela tri nominacije za Gremi. Pesma je postala podjednako poznata po svom spotu, koji je gotovo u potpunosti snimljen prikazujući lice O’Konor u krupnom planu dok peva.

Toni Benet (21. jul)

Džez pevač, poznat po dugoj karijeri i izvođenju i u svojim devedesetima, preminuo je 21. jula u Njujorku. Hvaljen zbog svoje tople i harizmatične pojave, kao i interpretacija „Great American Songbook“, Benetova karijera trajala je više od 70 godina i obuhvatala je više od 60 albuma, počevši od „Because of You“ 1951. Album mu je doneo prva dva Broj 1 singla: „Because of You“ i „Cold, Cold Heart“. Nastavio je da objavljuje klasične hitove, poput „Rags to Riches“ i „Stranger in Paradise“ 1953. godine i „I Left My Heart in San Francisco“ 1962. godine, za koji je osvojio svoja prva dva Gremija.

Alan Arkin (30. jun)

Glumac čija je karijera na ekranu i sceni trajala osam decenija preminuo je u svojoj kući u Kaliforniji. Arkin je osvojio Oskara za najboljeg sporednog glumca za jednu od svojih najpoznatijih uloga u filmu „Little Miss Sunshine“ iz 2006. Njegov prvi od više od 100 glumačkih naslova, prema njegovoj stranici na IMDB-u, bio je nastup u filmu „Calypso Heat Wave“ iz 1957. godine gde nije pomenut. Od tada je glumio u nizu priznatih i voljenih projekata, osvojivši dodatne nominacije za Oskar za filmove „The Russians Are Coming, the Russians Are Coming“ (1966), „The Heart Is a Lonely Hunter“ (1968) i „Argo“ (2012).

Daniel Elsberg (16. jun)

Bivši vojni analitičar Daniel Elsberg preminuo je u dobi od 92 godine 16. juna. Elsberg je bio analitičar izveštaja za sekretara odbrane Roberta Namara o Vijetnamskom ratu, koji je kasnije postao poznat kao Pentagon Papers. Smatrajući da je rat nemoralan i nepobediv, Elsberg je, zajedno sa Antonijem Rusoom, kopirao svih 7.000 stranica i prosledio ih Njujork Tajmsu. Međutim, nakon objavljivanja prvog dela njegovog serijala, predsednik Ričard Nikson preduzeo je izvršnu meru kako bi to sprečio, a sudovi su odobrili privremenu zabranu Tajmsu, iako je na kraju Vrhovni sud zauzeo stranu novina u odluci od 6-3 koja se uglavnom smatra velikom pobedom Prvog amandmana za novinare.

Glenda Džekson (15. jun)

Engleska glumica i političarka Glenda Džekson preminula je 15. juna u dobi od 87 godina. Džekson je dvostruka dobitnica Oskara, osvojivši nagradu za najbolju glumicu u glavnoj ulozi za filmove „A Touch of Class“ (1973) i „Women in Love“ (1969). Takođe je dobitnica Zlatnog globusa i dva puta je osvojila Emi nagradu, za uloge u filmu „A Touch of Class“ i seriji „Elizabeth R“ (1971). Nakon decenija kao jedna od najboljih glumica svoje generacije, kandidovala se za Parlament Ujedinjenog Kraljevstva predstavljajući Laburiste 1992. godine i pobedila, ostavši na dužnosti do 2015. godine i bila je više od 20 godina zakonodavac i ministarka saobraćaja u prvom mandatu premijera Tonija Blera 1997.

Kormak Mekarti (13. jun)

Kormak Mekarti, veliki američki romanopisac poznat po svojim prikazima često sumorne, distopijske Amerike smeštene na Zapadu, preminuo je u dobi od 89 godina. Rođen u Providensu, Rod Ajlend, Mekarti je najpoznatiji po svojim romanima „All the Pretty Horses“ (1992), „No Country for Old Men“ (2005) i „The Road“ (2006). Njegovih 12 romana osvojili su mnoge nagrade, uključujući Pulicerovu nagradu za književnost 2007. za „The Road“, dok je film zasnovan na njegovom romanu „No Country for Old Men“ osvojio Oskara za najbolji film, najboljeg režisera, najboljeg sporednog glumca i najbolji scenario 2009. godine. Njegov prvi komercijalno uspešan roman, „All the Pretty Horses“, osvojio je Nacionalnu književnu nagradu 1992. godine i kasnije je prilagođen filmu.

Tina Tarner (24. maj)

Često nazivana „Kraljicom rok’n’ rola, pevačica Tina Tarner preminula je u dobi od 83 godine. Tarner se probila kao članica dua Ajk & Tina Tarner, sa njenim bivšim suprugom, poznatom po pesmama poput „Proud Mary“. Tarner je bila u braku s Ajkom Tarnerom 16 godina, koga je opisala kao emocionalno i fizički zlostavljačkog. Nakon raspada dua 1976. par se razveo 1978. a Tarnerova je nastavila uspešnu solo karijeru.

Džim Braun (18. maj)

Braun, smatran jednim od najvećih fudbalskih igrača svih vremena, preminuo je u 87. godini. Igrao je devet sezona za Klivlend Braunse od 1957. do 1965. i predvodio ligu u trčanjima osam puta, sa ukupno 12.312 jardi i prosekom od 5,2 jarda po nošenju tokom svoje karijere. Braun je predvodio ekipu do pobede u NFL prvenstvu 1964. pre nego što se povukao naredne godine da bi se posvetio glumi. Imao je više od 50 filmskih nastupa, prema IMDB-u, a igrao je u filmovima poput „100 Rifles“ (1969) sa Rakel Velč – koja je takođe preminula ove godine – u kojem su izveli jednu od prvih mešovitih ljubavnih scena.

Džeklin Ziman (9. maj)

Stalna članica sapunice „General Hospital“ više od četiri decenije, Ziman je preminula nakon „kratke borbe“ sa rakom 9. maja u 70. godini. Ziman je igrala ulogu medicinske sestre Bobi Spenser 45 godina u seriji i dobila je četiri nominacije za Emi, kao i petu 2021. za ulogu u „The Bay“. Bila je jedna od najdugovečnijih članova glumačke ekipe „General Hospital“ i pojavila se u više od 900 epizoda. Izvršni producent Frank Valentini objavio je njenu smrt na Tviteru, nazivajući je „blještećim svetlom i pravim profesionalcem koji je uneo toliko pozitivne energije sa sobom na posao“.

Džeri Springer (27. april)

Springer, najpoznatiji kao političar koji je postao voditelj „The Jerry Springer Show“, preminuo je 27. aprila u 79. godini u Evanstonu, Ilinoj. Imao je kratku, ali kontroverznu političku karijeru, osvojivši izbore za gradsko veće Sinsinatija 1971. pre nego što je samo tri godine kasnije podneo ostavku nakon priznanja da plaća prostitutke. Vratio se politici sledeće godine, ponovo osvojivši izbor u veće, i služio godinu dana kao gradonačelnik 1977. Zatim se okrenuo radiju i televiziji, vodeći svoj dnevni tok-šou od 1991. do 2018. godine, koji je postao hit zbog svoje šokantnosti, kontroverznih tema i povezan je sa uvođenjem grubljeg, vulgarnijeg oblika rijaliti televizije.

Heri Belafonte (25. april)

Belafonte je preminuo od srca 25. aprila u 96. godini. Glumac i pevač stekao je široku popularnost pedesetih godina, probijajući rasne barijere u vreme kada je segregacija još uvek preplavljivala naciju. Njegov album „Calypso“ iz 1956. godine, kako se navodi, bio je prvi album jednog izvođača koji je prodat u više od milion primeraka. „Calypso“ je bio na vrhu Bilbordove liste 31 nedelju i sadrži hitove poput „Day-O (The Banana Boat Song)“ i „Jamaica Farewell“. Belafonte je postao jedna od prvih osoba koja je osvojila sva četiri glavna priznanja – Emi, Gremi, Oskar i Toni, iako je njegov Oskar osvojen u vantakmičarskoj kategoriji.

Lens Redik (17. mart)

Redik, glumac poznat po ulogama u seriji „The Wire“ i filmskom serijalu „John Wick“, preminuo je 17. marta u 60. godini. Igrao je manje, ali upečatljive uloge u televizijskim serijama poput „Zakon i red“ i „Zapadno krilo“ pre nego što je dobio glavnu ulogu kao policijski inspektor Sedrik Daniels u HBO seriji „The Wire“, koja se često smatra jednom od najboljih televizijskih serija svih vremena. Poslednji put se pojavio u filmu „John Wick: Chapter 4“, koji je postao bioskopski hit sa više od 400 miliona dolara prihoda širom sveta. Navodno je preminuo od srčanih problema, prema izveštaju koji je TMZ dobio, mada su njegova porodica i porodični advokat osporavali ovu tvrdnju, nazivajući je nespojivom sa njegovim fit načinom života.

Bobi Koldvel (14. mart)

Koldvel, koji je imao uspešnu karijeru dugi niz decenija kao pevač, preminuo je 14. marta u 71. godini. Koldvel je bio poznat po radu u R&B, soul i džez žanrovima, uključujući njegov najpoznatiji i puno puta prepevan hit „What You Won’t Do For Love“. Izvođači koji su obradili tu pesmu uključuju Tupaka Šakura, Natali Kol, Piba Brajsona, Boyz II Men, Džesi Ver i engleski pop sastav Gou vest. Njegov debi album „Bobby Caldwell“, objavljen 1978. godine, dosegao je dvostruki platinasti tiraž u SAD, lansirajući ga na put slave.

Rakel Velč (15. februar)

Velč, koja se vinula put slave kao seks simbol i glumica šezdesetih godina, preminula je 15. februara u 82. godini. Postala je poznata po ulozi u filmu „One Million Years B.C.“ (1966), koji je bio uspeh na blagajnama i doneo joj je slavu delom zbog njenog kupaćeg kostima od jelenske kože koji je krasio najprodavanije postere. Glumila je u filmovima poput „Fantastic Voyage“ (1966), „Myra Breckinridge“ (1970), „The Last of Sheila“ (1973) i „The Wild Party“ (1975), a osvojila je Zlatni globus za ulogu u filmu „The Three Musketeers“ (1973). Plejboj je proglasio Velč trećom najseksi zvezdom 20. veka, odmah iza Merilin Monro i Džejn Mejnsfild. Velč je takođe poznata po tužbi protiv jednog od glavnih holivudskih studija zbog diskriminacije prema starosnoj dobi – i pobedi.

Burt Bakarak (8. februar)

Jedan od najvažnijih tekstopisaca pop muzike 20. veka preminuo je u 94. godini u svom domu u Los Anđelesu. Bio je poznat po svojim pop kompozicijama, mnoge od kojih je stvarao u saradnji sa koautorom Halom Dejvidom i pevačicom Dion Vorvik. Napisao je najmanje 52 hita koji su se popeli na vrh lestvice 40 najboljih, uključujući i broj 1 hitove poput „This Guy’s in Love With You“, koji je pevao Herb Alpert, i „That’s What Friends Are For“, koji su pevali prvo Rod Stjuart, a potom i Vorvik kako bi prikupili sredstva za istraživanje AIDS-a. Bakarak je nagrađen sa tri Oskara – dva za najbolju originalnu pesmu i jedan za najbolju muziku, kao i sa šest Gremi nagrada i jednom Emi nagradom.

Sindi Vilijams (25. januar)

Vilijams, najpoznatija po ulozi Širli u popularnom sitkomu „Laverne & Shirley“, preminula je 25. januara u 75. godini nakon kratke bolesti. Glumila je u „Laverne & Shirley“ od 1976. do 1982. godine, pojavivši se u 158 epizoda i osvojila je nominaciju za Zlatni globus. Geri Maršal je prvi put predstavio seriju ABC-u, rekavši 2000. godine da nije bilo „serija o devojkama sa plavom bojom kože na ekranu“. Vilijams je bila poznata po hemiji sa svojom koleginicom Peni Maršal, koja je preminula 2013. godine. Vilijams je rekla da su njih dve imale neku vrstu telepatije, izjavivši: „Da postoji olimpijsko takmičenje u komediji, mislim da bismo osvojile zlato“.

Dejvid Krozbi (18. januar)

Muzičar je preminuo od komplikacija izazvanih kovidom-19 u 81. godini. Postao je poznat kao član dve rok grupe: The Byrds i kasnije Crosby, Stills & Nash (i kasnije, Crosby, Stills, Nash & Young). Njegova popularnost šezdesetih i sedamdesetih godina učinila ga je ikonom američke kontrakulture, sa tekstovima koji su se protivili ratu u Vijetnamu. Jedna od njegovih pesama, „Wooden Ships“, napisana je tokom vrhunca Vijetnamskog rata i opisuje posledice apokaliptičnog rata. Među stihovima su opisi terora i dehumanizacije usred rata. Njegov aktivizam išao je daleko izvan vrhunca njegove muzičke karijere.

Liza Meri Prisli (12. januar)

Prisli, pevačica i ćerka Elvisa Prislija, preminula je 12. januara u 54. godini od srčanog zastoja. Prisli je imala muzičku karijeru i objavila tri albuma. Njen prvenac, „To Whom It May Concern“, objavljen 2003. godine, rangiran je u top 5 u SAD. Bila je takođe poznata po kratkom braku sa Majklom Džeksonom od 1994. do 1996. godine, bežeći sa njim manje od tri nedelje nakon što je okončala razvod od Denija Kega. Veza je privukla pažnju medija: Prisli je negirala tvrdnje da je brak bio marketinški trik, a Džekson se navodno oslanjao na Prisli kao podršku dok su protiv njega podnete optužbe za zlostavljanje dece tokom njihove veze.

Konor Marej, novinar Forbes
Arijana Džonson, novinarka Forbes