Nova Forbes lista: Najveći karijerni brodolomi u 2024, jedan se tiče Srbije, a nije Bajden
Pad cene akcija, krivične prijave ili jednostavne strateške greške mogu izazvati sunovrat inače izuzetnih karijera. Naša godišnja lista karijera koje u doživele krah pokazuje kako čak i najmoćniji mogu pasti.
U nastavku se nalazi lista najzapaženijih karijernih brodoloma u 2024. godini. Organizovana je abecednim redom.
Džo Bajden – predsednik SAD
Nakon jednog mandata, 82-godišnji predsednik uskoro će napustiti Belu kuću. Uprkos zavidnim ekonomskim rezultatima i impresivnim performansama berze, Bajdenov pokušaj reizbora bio je obeležen kontroverzama, dok su i birači i članovi Demokratske stranke pozivali da se povuče. Slab nastup na prvoj predsedničkoj debati označio je početak kraja za Bajdena. To je dovelo do toga da potpredsednica Kamala Haris preuzme nominaciju Demokratske stranke, ali je na kraju doživela ubedljiv poraz.
Dejv Kalhun – direktor Boinga
Kada je Dejv Kalhun u junu svedočio pred zakonodavcima o problemima sa bezbednošću kod Boingovog aviona 737 Max, započeo je izvinjenjem porodicama stradalih u avionskim nesrećama. Potom je izneo detalje o propustima u proizvodnom procesu i priznao da su uzbunjivači u kompaniji bili žrtve odmazde. Ovaj 68-godišnji izvršni direktor najavio je da će se povući do kraja 2024. ali je već do jula novi direktor, Keli Ortberg, već preuzeo funkciju.
Kalhun, koji je karijeru u Boingu započeo kao direktor i stigao do mesta neizvršnog predsednika, postavljen je za izvršnog direktora 2020. kako bi preokrenuo situaciju u kompaniji nakon dve smrtonosne nesreće u kojima je poginulo 346 ljudi. Međutim, kompanija se i dalje suočava s problemima u bezbednosti i proizvodnji. Tokom prve polovine prošle godine, vrata aviona Boing 737 Max 9 otvorila su se usred leta u januaru. To je dovelo do saslušanja u Senatu, prizemljenja letova i reviziju Federalne uprave za avijaciju koja je otkrila da Boing nije ispunio zahteve za kontrolu kvaliteta. U martu je pronađen mrtav jedan uzbunjivač kompanije. Kompanija je priznala krivicu za prevaru američke vlade u vezi s bezbednosnim pitanjima 737 Max modela. Međutim, dogovor je odbio savezni sudija u Teksasu. Problemi Boinga su se nastavili. Jedan od njihovih aviona 737-800, u vlasništvu južnokorejske kompanije Jeju Air, srušio se prilikom pokušaja sletanja.
Šon Kombs (Pi Didi) – muzičar
Karijera hip-hop mogula Šona Kombsa, poznatog i kao Pi Didi, doživela je krah nakon niza optužbi za seksualno zlostavljanje i trgovinu ljudima. Kombs je prvi put uhapšen u septembru nakon što je optužen za trgovinu ljudima, zaveru za reketiranje i prevoz radi prostitucije u Njujorku. Izjasnio se da nije kriv i više puta se žalio na odluku. Ipak, Božić je proveo u saveznom zatvoru u Bruklinu, gde će ostati do suđenja u maju.
A još pretprošle godine, trostruki dobitnik Gremija osvojio je MTV nagradu za globalnu ikonu. Na vrhuncu karijere, portfolio ovog rep superstara obuhvatao je izdavačku kuću Bad Boy Records i nekoliko poslovnih poduhvata. Uključujući modne i linije parfema, partnerstvo sa votkom Ciroc i televizijsku mrežu. Sve u svemu, Forbes je 2019. procenio njegovo bogatstvo na 740 miliona dolara. U juna prošle godine, nakon plaćanja pravnih troškova i udarca na reputaciju njegovih brendova, Forbes je procenio da vredi 400 miliona dolara.
Met Gejc – kongresmen
Predstavnik Floride, Met Gejc, 42, bio je na korak da postane glavni pravosudni službenik u zemlji. Novoizabrani predsednik Donald Tramp nominovao ga je za državnog tužioca SAD. Bio je to veliki korak napred za bivšeg kongresmena, ali kratkog daha. Njegovu nominaciju zasenila je istraga Odbora za etiku Predstavničkog doma o tvrdnjama da je imao seksualne odnose s maloletnicom i koristio ilegalne droge. Nedelju dana kasnije povukao je nominaciju. Skandal se tu nije zaustavio. Odbor za etiku je 23. decembra objavio izveštaj u kojem su otkrili da je Gejc plaćao maloletnim devojkama za seks i kupovao ilegalne droge. Gejc je podneo ostavku na mesto kongresmena nakon Trampove nominacije, ali je više puta negirao bilo kakve prekršaje.
Iako je njegova politička karijera doživela krah, Gejc sada traži novu priliku van Vašingtona. Počeće da vodi sopstvenu emisiju na konzervativnoj mreži One America News Network.
Klodin Gej – rektorka Harvarda
Bivša predsednica Univerziteta Harvard, Klodin Gej, najavila je ostavku suočena sa sve većim pritiskom zakonodavaca i donatora univerziteta da odstupi ili bude smenjena. Način na koji je Gej upravljala pitanjem antisemitizma na kampusu bio je oštro kritikovan tokom napetog saslušanja u Kongresu o antisemitizmu na univerzitetima 2023. godine. Tada je grupa od 72 republikanska i dva demokratska člana Predstavničkog doma zatražila njenu hitnu smenu. Milijarderi Bil Ekman i Len Blavatnik takođe su se pridružili pozivima za njenu ostavku. Blavatnik je pauzirao svoje donacije školi. Gej se suočila i s optužbama za plagijat, kada je konzervativna naučnica Kerol Svajn optužila da je prisvojila njen rad bez odgovarajućeg citiranja.
Gej je preuzela funkciju dva dana nakon što je Vrhovni sud ukinuo afirmativnu akciju za upis na fakultete. Njeno imenovanje je od početka bilo praćeno optužbama da je posao dobila zbog boje kože. Uprkos kritikama, istaknuti aktivisti su stali u njenu odbranu.
Emad Mostak – vlasnik Stability AI
Kompanija Stability AI Emada Mostaka nekada je bila pionir u industriji. Ali, zbog lošeg upravljanja, uključujući prekomerno trošenje, Mostak je izgubio gotovo svu kontrolu nad kompanijom koju je osnovao 2019. godine. Mostak je u junu dao ostavku na mesto izvršnog direktora. U oktobru je prodao većinski deo svojih akcija.
Mostak je postao poznat zahvaljujući Stable Diffusion-u, generativnom AI modelu koji kreira slike, video zapise i muziku iz teksta. Međutim, uspon njegove kompanije bio je zasnovan na nizu preuveličavanja i obmanjujućih tvrdnji koje su se nastavile i nakon što je prikupio 100 miliona dolara uz procenu vrednosti kompanije od milijardu dolara. Zaposleni i investitori su izgubili poverenje u Mostaka nakon niza neispunjenih obećanja o razvoju prilagođenih AI modela za države. Takođe i zbog lažnih tvrdnji o posebnim ugovorima s kompanijama poput Amazona i neuspelog sastanka s Džensenom Hvangom iz kompanije Envidija. Pored toga, bivši zaposleni kritikovali su njegov slab pristup sprečavanju upotrebe alata za kreiranje sadržaja poput dečije seksualne zloupotrebe. Na kraju, njegova kompanija je ostala bez novca, a ključni istraživači su podneli ostavke.
Pat Gelsinger – direktor Intela
Nakon 3,5 godine neprestanih podbačaja, Pat Gelsinger je smenjen s mesta izvršnog direktora Intela. Dok su Intelovi rivali poput Envidije i AMD-a profitirali od buma veštačke inteligencije, Intel je zaostajao. U oktobru, tokom Gelsingerovog poslednjeg izveštaja o zaradi, kompanija je prijavila ogroman neto gubitak od 16,6 milijardi dolara. Bio je znatno veći od očekivanih milijardu dolara, što je najveći kvartalni gubitak u njenoj istoriji.
Gelsinger je takođe bio na čelu Intela tokom najgoreg dana na berzi u poslednjih 50 godina. Tada je kompanija obustavila isplatu dividendi i najavila smanjenje radne snage za 15% tokom leta. Dodatno, analitičari predviđaju da će Intel za prošlu godine prijaviti prvi godišnji gubitak od 1986. godine. Grupa akcionara Intela sada tuži Gelsingera zbog lošeg upravljanja Intel Foundry jedinicom. Traže povraćaj tri godine plate.
Karen Linč – direktorka CVS
Jedna od najmoćnijih žena u američkom biznisu odstupila je sa pozicije. Bivša direktorka kompanije CVS bila je najviše rangirana žena izvršni direktor među Fortune 500 kompanijama, merena prema prihodima. Zauzimala je šesto mesto na Forbes listi Najmoćnijih žena 2023. godine. Međutim, pad prodaje, teškoće u poslovanju sa zdravstvenim osiguranjem i usporena kupovina u apotekama doveli su do toga da akcije kompanije dostignu najniži nivo u poslednjih 10 godina. Investitori sa Volstrita počeli su da gube poverenje u Linč još u avgustu, nakon perioda stalnog snižavanja prognoza zarade. U oktobru, Linč je podnela ostavku na mesto izvršne direktorke. Na njenom mestu sada je Dejvid Džojner, izvršni direktor iz sektora farmaceutskih beneficija.
Linč je takođe trpela kritike zbog svojih liderskih veština i strategije zapošljavanja. Sedam rukovodilaca na najviše nivou, koje je zaposlila u februaru 2021. kada je preuzela rukovođenje CVS-om, napustilo je kompaniju u proleće 2023.
Den Šnajder – producent Niklodiona
Producent Nickelodeon-a, Den Šnajder, suočio se sa ozbiljnim kritikama nakon dokumentarne serije emitovane u martu na kanalu Investigation Discovery pod nazivom “Tišina na setu: Mračna strana dečije televizije”. Serija je donela brojne optužbe o toksičnoj radnoj kulturi. U dokumentarcu su bivše dečije zvezde i članovi ekipe tvrdili da je Šnajder, tvorac hit serija poput “Zoey 101” i “iCarly”, vodio toksično radno okruženje i bio neprikladan prema mladim glumcima. Šnajder se izvinio za svoje ponašanje, ali je zatim tužio Warner Bros i producente serije za klevetu. Naveo je da su tvrdnje u dokumentarcu bile „sračunati napadi” i lažno implicirale da je „seksualno zlostavljao decu koja su radila na njegovim serijama”.
Šnajderov najnoviji rad – film baziran na Nickelodeon seriji “Henry Danger” – izlazi 17. januara, ali nije najavio nikakve nove projekte.
Karlos Tavares – direktor Stelantisa
Bivši izvršni direktor Stelantisa iznenada je podneo ostavku u decembru zbog neslaganja sa odborom, prema njegovom zvaničnom saopštenju. Tavares je bio na čelu italijansko-američkog proizvođača automobila, koji poseduje ključne brendove kao što su Jeep, Ram i Chrysler, od januara 2021. godine. Tada je predvodio spajanje PSA Grupe i Fijat Krajslera. Tavares je priznao da je pravio „arogantne greške” tokom svog mandata na američkom tržištu. Uključujući rezanje troškova i povećanje osnovnih cena Jeep i Citroen modela.
Kritikovan je od rukovodilaca, partnera i zaposlenih zbog prevelikog fokusa na kratkoročne profitne marže. To je išlo na štetu odnosa sa dobavljačima, sindikatima i distributerima, navodi CNBC. Njegov pristup fokusiran na profit doveo je do više smanjenja radne snage i narušenih odnosa sa sindikalnim radnicima. U septembru, sindikat United Auto Workers zapretio je štrajkom, tvrdeći da Stelantis ne poštuje odredbe ugovora o radu iz 2023. godine, što je kompanija negirala.
Stelantis je prošle godine ukinuo najmanje 2.500 radnih mesta, uključujući otpuštanje 400 radnika u Detroitu, 2.450 u Mičigenu, kao i ponudu dobrovoljnog otkupa ugovora zaposlenima sa fiksnim primanjima. Neposredno pre nego što je podneo ostavku, Tavares je najavio otpuštanje 1.100 radnika u fabrici Jeep-a u Ohaju, ali je kompanija kasnije povukla tu odluku.
Marija Gracija Santiljana Linares, novinarka Forbes