Pad sa vrha ne znači kraj: Ljudi koji su povratili karijere u prošloj godini

Pad sa vrha ne znači da ne možete ponovo da se popnete. Potpomognuti pro-Trampovim podrškama, višemilionskim investicijama i klađenjem na kriptovalute, naša lista ilustruje kako su neki lideri, koji su nekada bili u nemilosti, ponovo uzdigli svoje karijere i biznise na vrh.
Više od decenije Forbes je beležio najzapaženije padove u karijerama, pa smo smatrali da je prikladno da obratimo pažnju i na poslovne lidere koji su se u 2024. vratili na scenu. Spasili su svoje poslove i karijere. Da, i najmoćniji mogu iskusiti pad, ali isto tako mogu ponovo dosegnuti vrh.
Donald Tramp – novi predsednik SAD

Ako neko zna kako da napravi povratak, to je Donald Tramp. Uprkos tri tekuća krivična slučaja i čekanju presude nakon što je u jednom osuđen, 78-godišnji Tramp će 20. januara položiti zakletvu kao 47. predsednik SAD, nakon što je pobedio u pomno praćenoj predsedničkoj trci. Tokom svog poslednjeg mandata, Tramp je napustio Belu kuću sa dva opoziva i rekordnim rejtingom neodobravanja od 62%. Najvišim za bilo kog predsednika koji napušta funkciju, osim Ričarda Niksona. Danas, većina Amerikanaca odobrava njegovo vođenje tranzicije na mestu predsednika.
Na krilima ubedljive izborne pobede, Tramp je popularniji nego ikada. Trenutno vredi 6,2 milijarde dolara, što je pad u odnosu na njegov vrhunac od 8,1 milijarde dolara u maju.
Ilon Mask – suvlasnik Tesle

Kada se Ilon Mask našao na Forbes listi najzapaženijih padova u karijeri 2022. godine, krivac je bilo njegovo novo vlasništvo nad Tviterom (sada X). Tokom kratkog mandata kao direktor pre nego što ga je Linda Jakarino zamenila, napravio je niz grešaka. Uključujući otpuštanja, ismevanje korisnika, promenljive politike i zabrinutost investitora širom poslovnog portfolija, posebno u Tesli.
Danas je najbogatiji čovek na svetu. U decembru je postao prva osoba čije bogatstvo prelazi 400 milijardi dolara. Ovo predstavlja rast veći od 150 milijardi dolara ove godine, zahvaljujući njegovom udelu od 13% u Tesli. Cena akcija porasla je za 70%. Tu je i procenjeni udeo od 54% u xAI, za koji investitori tvrde da vredi 50 milijardi dolara u novembru. Osim bogatstva, Mask je sada ključna figura u Trampovom novom savetodavnom timu. Nakon što je potrošio 200 miliona dolara na Trampovu kampanju, Mask je imenovan za jednog od predvodnika Ministarstva za efikasnost vlade. Tu će zajedno sa Vivekom Ramasvamijem savetovati kako smanjiti državnu potrošnju.
Adam Nojman – osnivač WeWork
Osnivač i bivši direktor WeWork-a ove godine ponovo je dospeo na naslovnice sa serijom velikih koraka ka otkupu kompanije iz bankrota. Pod Nojmanovim vođstvom, WeWork je od startapa vrednog 47 milijardi dolara stigao do neuspelog IPO-a, nakon čega je podneo ostavku na mesto direktora. U februaru je Nojman najavio ponudu za otkup kompanije za 650 miliona dolara zajedno sa hedž fondom Third Point, ali ponuda je na kraju odbijena.
Umesto toga, fokusirao se na razvoj svog najnovijeg startapa u oblasti nekretnina. U avgustu je Nojmanov Flow tiho otvorio prvi objekat u Rijadu, Saudijska Arabija. Startap, koji predstavlja njegov najnoviji pokušaj u stvaranju prostora za zajednički život i rad, dobio je 350 miliona dolara od Andresen Horovica 2022. za izgradnju „budućnosti stanovanja“. Dva druga objekta u Fort Loderdejlu i Majamiju na Floridi otvorena su u aprilu.
Sva ova nova ulaganja doprinela su Nojmanovom statusu milijardera. Njegovo bogatstvo od 2,3 milijarde dolara dolazi od gotovo 10% udela u WeWork-u, većinskih udela u stambenim zgradama vrednim milijardu dolara (pre odbitka duga) i procene Flow-a iz 2022. od preko milijardu dolara.
Majkl Sejlor – investitor u bitkoin

Majkl Sejlor, bitkoin maksimalista i predsednik kompanije MicroStrategy, imao je epsku 2024. godinu. Nekadašnji raketni naučnik pretvorio je MicroStrategy u jednog od najvećih institucionalnih vlasnika bitkoina, sa 439.000 novčića. Njihova vrednost sada iznosi oko 44 milijarde dolara. Iako su neki bili skeptični prema ekstremnim bitkoin ulaganjima ove softverske kompanije, strategija se isplatila. Sada sebe opisuju kao „prvu i najveću kompaniju za čuvanje bitkoina“. Cena akcija MicroStrategy porasla je 403% prošle godine, nadmašivši rast bitkoina od 137%.
Sejlor je dodatno profitirao zahvaljujući vrtoglavom skoku vrednosti akcija kompanije. On je bio dodatno podstaknut njenim ulaskom u Nasdak 100 indeks sredinom decembra. Sve u svemu, Sejlorovo neto bogatstvo se više nego udvostručilo u poslednjih godinu dana. Pre svega, zahvaljujući njegovim ličnim ulaganjima u bitkoin i udelu u MicroStrategy. Trenutno vredi 8,7 milijardi dolara.
Fran Horovic – direktorka Aberkrombi & Fiča
Izvršna direktorka Abercrombie & Fitch, Fran Horovic, uživa u još jednoj godini rasta za ovu omiljenu marku odeće među milenijalcima i generacijom Z. Pod njenim rukovodstvom, od kada je 2017. preuzela funkciju glavne izvršne direktorke, cena akcija kompanije porasla je sa najniže vrednosti, manje 10 dolara po akciji, na današnjih 149 dolara. Ovo je učinilo jednom od najboljih akcija kompanija srednje vrednosti u SAD prošle godine. Rast je iznosio 500% u 2023. i 60% prošle godine. Fokus Horoviceve na inkluzivne veličine, proširen asortiman proizvoda i novi imidž marke koja cilja profesionalce, podigao je godišnju prodaju na 4,8 milijardi dolara u decembru. To je 20% više nego godinu pre. Novina u 2024. je poslovanje sa venčanicama.
Dok je donosila finansijski uspeh i povećanje prodaje, Horoviceva se suočavala i sa borbom protiv loših asocijacija iz prošlosti kompanije. U oktobru, Ministarstvo pravde SAD podiglo je optužnicu protiv bivšeg izvršnog direktora Majka Džefrijeda za trgovinu ljudima i međudržavnu prostituciju, na šta se on izjavio da nije kriv.
Bernard Luni – bivši direktor Britiš petroleuma
Samo godinu dana nakon što je bivši izvršni direktor BP-a Bernard Luni iznenada podneo ostavku zbog nedavanja potpune informacije o prošlim vezama sa koleginicama iz kompanije, pridružio se upravnom odboru kompanije Prometheus Hyperscale, kompanije za podatke sa sedištem u Vajomingu. U maju, Prometheus Hyperscale potpisao je partnerski sporazum sa kompanijom Oko. To je nuklearna energetska kompanija koju podržava Sem Altman, izvršni direktor OpenAI. Na novoj funkciji predsednika odbora, Luni će voditi kompaniju u izgradnji njihovog vodećeg data centra vrednog 10 milijardi dolara u Evanstonu. Tokom poslednjeg meseca, takođe se pridružio odboru državne kompanije Abu Dhabi National Oil Company (Adnoc).
Pre ostavke u septembru 2023, Luni je imao dugu karijeru u britanskom naftnom i gasnom gigantu. Napredovao je od postdiplomskog inženjera za bušenje do izvršnog direktora, funkcije koju je obavljao samo tri godine. Iako je BP naveo da tehnički nije prekršio pravila kompanije, Luni „nije bio potpuno transparentan“. Morao je da se odrekne više od 40 miliona dolara naknade i dela prethodnih bonusa zbog toga što je „svesno doveo odbor u zabludu“, što je ocenjeno kao „ozbiljna povreda pravila.“
Džon Galijano – modni dizajner

Odlazak na vrhuncu. Nakon što je proteklih 10 godina bio kreativni direktor Maison Margiela i oduševio modni svet januarskom Artisanal revijom ove kuće, Džon Galijano se sprema da napusti ovu francusku luksuznu modnu kuću. On je zaslužan za čuvene Tabi cipele brenda i za rast prodaje od 23% tokom 2023. godine, prema podacima magazina Vogue Business. Što se tiče njegovih budućih planova posle Maison Margiela, Galijano ostaje tajanstven. „Kada bude pravo vreme, sve će biti otkriveno“, napisao je na Instagramu.
Ovo predstavlja veliki kontrast u odnosu na način na koji je britanski dizajner prvi put počeo da radi za ovaj brend. Posao u Maison Margiela bio je njegov prvi angažman nakon skandaloznog odlaska iz Diora 2011. godine. Tamo je bio kreativni direktor od 1996. Galijano je u velikoj meri zaslužan za pretvaranje Diora u brend vredan više miliona dolara. Otpušten je tokom Pariske nedelje mode nakon što su se pojavili video-snimci u kojima daje antisemitske izjave. Njegov povratak iz egzila u modnom svetu do slave i na internetu bio je toliko spektakularan da je dokumentovan u Amazonovom filmu High and Low: John Galliano, objavljenom u martu.
Sanket Patak – osnivač Sinapse
Izgleda da je moguće doživeti pad i povratak u karijeri u istoj godini. U maju je Sanket Patak, osnivač i izvršni direktor fintech kompanije Synapse, smenjen sa pozicije. Tada je sudija za bankrot imenovao nezavisnog poverenika za preuzimanje nadzora nad kompanijom. Ova kompanija, koja nudi bankarstvo kao uslugu (banking-as-a-service), prošle godine je podnela zahtev za bankrot nakon višemesečne potrage za bankarskim partnerima i potencijalnim kupcima. Kao rezultat, desetinama hiljada klijenata zamrznuto je 114 miliona dolara njihove imovine. Advokati tvrde da je do 20 miliona krajnjih korisnika u riziku.
Dok sud nastavlja proces bankrota, Patak se već fokusira na novu inicijativu. U avgustu je za TechCrunch otkrio da je prikupio 11 miliona dolara od investitora, uključujući Tribe Capital, za svoju novu kompaniju Foundation. To je startap iz oblasti robotike koji ima za cilj da kreira humanoidne robote kako bi rešio problem nedostatka radne snage.
Marija Gracija Santiljana Linares, novinarka Forbes