Srbija ima 15 kompanija među 500 najvećih u centralnoj i istočnoj Evropi

Liste Forbes Srbija 19. nov 2024. 07:00
featured image

19. nov 2024. 07:00

Na novoj listi 500 najvećih kompanija u centralnoj i istočnoj Evropi, Srbiju predstavlja njih 15. To je za jednu više u odnosu na prošlogodišnje rangiranje kompanije Coface.

EPS i NIS su i dalje bez premca u Srbiji prema obimu prometa koji je ključni pokazatelj u metodologiji rangiranja. Sektori iz kojih dolaze najveće kompanije u našoj zemlji su energetika, rudarstvo, maloprodaja i distribucija, metalska industrija i telekomunikacije.

Poljaci bez premca

U saopštenju kompanije navodi se da poljske kompanije i dalje drže primat i ima ih čak 184. Slede Češka sa 69 kompanija, Mađarska sa 64 i Rumunija sa 54 dok su ostale ispod brojke od 30. Sa svojih 15 kompanija, Srbija deli osmu i devetu poziciju s Hrvatskom među 12 posmatranih država.


DržavaBroj kompanija
1.Poljska184
2.Češka69
3.Mađarska64
4.Rumunija54
5.Slovačka27
6.Bugarska25
7.Litvanija21
8.Hrvatska15
9.Srbija15
10.Slovenija12
11.Estonija9
12.Letonija5

Najveće kompanije

Najveća kompanija u srednjoj i istočnoj Evropi i dalje je poljska naftna i gasna kompanija PKN Orlen. To mesto su učvrstili zahvaljujući rastu prometa od 34%, a godinu pre toga rast je bio još impresivniji – 111%. U Top 10 su poznata imena kao što su češka Škoda i mađarski Mol, na drugom i trećem mestu.


KompanijaDržavaDelatnost
1.PKN OrlenPoljskaMinerali, hemikalije, gorivo, plastika
2.Škoda AutoČeškaMotorna vozila, motocikli
3.MOLMađarskaMinerali, hemikalije, gorivo, plastika
4.Jeronimo MartinsPoljskaNespecijalizovana trgovina
5.PGEPoljskaKomunalne i javne usluge, energetika
6.MVMMađarskaKomunalne i javne usluge, energetika
7.Totalizator SportowyPoljskaIgre na sreću, klađenje
8.Folksvagen SlovačkaSlovačkaMotorna vozila, motocikli
9.ENEAPoljskaKomunalne i javne usluge, energetika
10.Tauron Polska EnergiaPoljskaKomunalne i javne usluge, energetika

Najslabija stopa rasta u ovom veku

Coface navodi da je područje centralne i istočne Evrope zabeležilo najslabiju stopu rasta u ovom veku, budući da je stopa rasta BDP-a u 2023. godini iznosila „tričavih 0,6%“.

„Područje centralne i istočne Evrope se suočilo sa do tada neviđenim ekonomskim izazovima, što je, sa jedne strane, za posledicu imalo da stopa rasta BDP-a bude minimlanih 0.6%, a sa druge da kombinacija visoke stope inflacije i pada potražnje među potrošačima ugrozi čak i najveće kompanije”, istakao je Jarosłav Javorski, izvršni direktor kompanije Coface za područje Centralne i Istočne Evrope, i dodao sledeće: “Uprkos navedenim preprekama, mnoge kompanije uspele su da održe dotadašnji nivo prometa, postavši tako primer za otpornost u teškim ekonomskim prilikama”-

U saopštenju se podseća da je ukupni promet svih 500 komanija porastao tek za 2,5% i iznosio je 1,1 bilion evra. S druge strane, profit je iznosio 44,9 milijardi evra što znači da je bio manji 17,4%. I zaposlenost u najvećim kompanijama je neznatno poraska – 1,1%. U 500 najvećih kompanija centralne i istočne Evrope je zaposleno 2,4 miliona ljudi.

Pretnja

„Tokom 2024. i 2025. dolazi do oporavka privrede država iz ovog regiona zahvaljujući rastu privatne potrošnje. Međutim, nad kompanijama iz tih država, čak i onim najvećim, nadvija se velika pretnja. Iako nestašica radne snage otežava popunjavanje radnih mesta uprkos rastu zarada, najveću pretnju predstavljaju okolnosti na međunarodnom planu utoliko što ograničavaju kako proizvodnju tako i izvozne aktivnosti zemalja Centralne i Istočne Evrope”, pojašnjava Gžegož Šelevič, ekonomski stručnjak kompanije Coface za područje Centralne i Istočne Evrope.

Inače, automobilska industrija i transport su ponovo zauzeli vodeću poziciju među zastupljenim sektorima, zabeleživši rast prometa od 16,8%. Među 500 posmatranih kompanija, 90 je iz ove delatnosti. Sledi 86 kompanija iz rudarskog i naftnog biznisa, po 70 iz maloprodaje i energetike, 60 iz elektronike i telekomunikacija i 50 iz sektora poljoprivrede i hrane.