U Srbiji i to može – na listi su kompanija s najvećim profitom, a uveliko u stečaju

featured image

20. nov 2023. 08:03

Bili su prva fabrika rezanog i specijalnog alata na Balkanu. Tokom poslednje decenije se o novosadskoj kompaniji Jugoalat-jal uglavnom čuje kada se pokreće, obustavlja ili napreduje – stečaj. Iako u krajnje nezavidnoj finansijskoj situaciji, ova firma se našla na jednoj od reprezentativnijih poslovnih lista u zemlji.

Probili su se u društvo prvih 100 kompanija po poslovnoj dobiti u 2022. iako im je lane račun bio mahom prazan. I nisu jedina firma na ivici bankrota koja se plasirala na ovu listu. Denjub riversajdu (Danube Riverside) u bilansu stoji profit od 4,8 milijardi dinara i u prvoj je četvrtini spiska najuspešnijih.

U društvo odabranih nekadašnji novosadski ponos svrstala je zapravo procena vrednosti imovine. Stečajni dužnik je procenjen na 1,66 milijardi dinara. Knjigovodstveno su to prihodi od usklađivanja vrednosti imovine.

Kada se sve svede, Jugoalat-jal je 2022. završio sa neto dobitkom od 1,62 milijarde dinara. Na 82. je mestu.

„Prošle godine smo se spremali za prodaju, koja je završena ove godine“, objašnjava stečajni upravnik Aleksandra Miškov. „Uradili smo procenu vrednosti. To je akcionarsko društvo, ne mora svake godine da radi tu procenu. Mi smo je spremali zbog prodaje.“

Trećina novajlija

Dve trećine starih znalaca i trećina novajlija. Tako bi se mogla sumirati lista 100 kompanija sa najvećim profitom lane, koju na osnovu podataka iz finansijskih izveštaja sastavlja Agencija za privredne registre.

Sticajem okolnosti ili poslovnom umešnošću, te na spisku najuspešnijih su se našle dve firme u stečaju, a jedna sprovodi unapred pripremljeni plan reorganizacije. Još tri kompanije u društvu najvećih profita nemaju nijednog zaposlenog, jedna je sva zaduženja poverila jednom zaposlenom, dok jedna upošljava ukupno dvoje. I sve su ove godine novajlije među fimama sa najvećim profitom.

Denjub riversajd u stečaju, koji je zapravo vlasnik čuvenog beogradskog Hotela Jugoslavija, svoj veliki dobitak duguje prihodima od usklađivanja vrednosti finansijske imovine. Po ovom osnovu su imali 8,1 milijardu dinara prihoda i 3,2 milijarde rashoda. Tako je ovaj stečajni dužnik 24. po profitu. I stečajni upravnik Ivan Čakarević potvrđuje da profit, zapravo, realno nije ostvaren.

Shutterstock/Mirko Kuzmanovic

„Uprkos tome što mi imponuje činjenica da se pravno lice u kom sam stečajni upravnik našla ovako visoko na listi firmi sa iskazanom neto dobiti, moram da objasnim da je ovako visoka cifra posledica toga što je u 2022. godini rešenje kojim se otvara i pokreće stečajni postupak postalo pravosnažno“, iskren je Čakarević. „Doneti su zaključci Privrednog suda u Beogradu kojima su utvrđena i osporena potraživanja poverilaca. Sva navedena akta su blagovremeno prikazana u poslovnim knjigama. Ovakvim knjiženjem iskazana je ogromna dobit u 2022. godini, koja realno nije nastala u tom periodu, i njome se pokriva veliki gubitak iz prethodnih godina“.

Iz ne tako sjajnih finansijskih uslova, značajnu dobit, 1,62 milijarde dinara, ima i Holding kablovi iz Jagodine. Ova firma je od 2019. u unapred pripremljnom planu reorganizacije. Prošle godine su poslovali sa gubitkom od 120,7 miliona dinara.

Profit bez zaposlenih

Dobitnik bez zaposlenih je i MPZ Agrar dva. Ova firma sa 1,5 milijardi dinara profita je na 85. mestu. U vlasništvu je Petra i Zorice Matijević. Kompanija se 2019. izdvojila iz Industrije mesa Matijević. Osnovana je za gajenje žita, leguminaza i uljarica. U svom sastavu ima 43 zavisna preduzeća. Matično preduzeće je bez radnika, a na nivou ove grupe imaju 283 zaposlena. MPZ Agrar je 2021. završio sa gubitkom od 38,7 miliona dinara.

Tek nekoliko mesta ispod, na 88. poziciji je još jedna firma bez radnika – Euro Road Transit. Ostvarili su dobit od 1,49 milijardi dinara, a godinu pre svega 85.000 dinara. Vlasnik ove firme je Dušanka Popović, dok je firma vlasnik Preduzeća za puteve Kragujevac. Ova putarska firma je, s druge strane, vlasnik Signalizacije Kragujevac. Euro Road Transit poseduje 70 odsto Inter-mehanike. Samo mesec dana pre preuzimanja, Inter-mehanika je osnovala privredno društvo Inter-smed.

Peta uspešna firma bez radnika je Ušće šoping centar. Završili su godinu sa profitom od 1,38 milijadri dinara. Na ovogodišnjoj listi su na 92. poziciji, a godinu pre, sa dobitkom od 926,1 milion nije dospela među STO NAJ….

Samo jedan zaposleni delom je zaslužan za uspeh Eter konsaltinga. Sa 3,47 milijardi dinara profita na 34. su mestu dobitnika. Vlasnik Dejan Čakajac mnogo je poznatiji kao suvlasnik kladionica Mozzart, koje su se i ranije nalazile među naprofitabilnijim firmama. Eter konslating ima još sedam povezanih preduzeća. Tu su Delta bet i Kazzino Mozzart iz Skoplja, Real Estates Development i Construction Develepment iz Beograda, Vega i Vegafarma iz Valjeva i Gemrania sport iz Zagreba.

Najbolje rangirani novajlija na listi je SCM (SCM Power), koji je osnovan u martu prošle godine i već je uspeo da uđe u TOP 5 najprofitabilnijih.

Registrovani su kao snadbevači strujom, prirodnim gasom i klimatizacijom, a vlasnik je rumunska kompanija Energy Distribution Services. Licencu Agencije za energetiku Srbije za snadbevanje električnom energijom firma je dobila 14. jula prošle godine. I za nepunih pola godine rada uspeli su da dođu do profita od skoro 11 milijardi dinara. Ove godine drže poziciju i među najvećim izvoznicima iz Srbije. Posle sedam meseci ove godine su na sedmom mestu sa izvozom od 264,8 miliona evra. U ovom periodu iz Srbije je izvezeno električne energije u vrednosti od ukupno 820,5 miliona evra.

Shutterstock/Andrej Privizer

Elektroprivreda Srbije, glavni proizvođač struje u Srbiji prošle godine je ostvarila najveći gubitak – 72,6 milijardi dinara. Najveću dobit postigala je Naftna industrija Srbije sa profitom od 93,4 milijarde dinara, što je četiri puta više nego godinu pre.

„Što se tiče Elektroprivrede Srbije cene struje su bile velike, a ona nije mogla da proizvede dovoljne količine“, objašnjava Željko Marković, stručnjak za energetiku. „Uvozili su po tim cenama. Ove godine bi stvari trebalo da budu nešto bolje. Mogao bi da stane na noge. Proizvode veće količine. Kada imamo NIS na umu, očigleno je da su im odgovarale veće cene goriva. Trgovina strujom, kada govorimo o rezultatu snadbevača strujom, može da donese veliku zaradu. Taj posao može da bude isplativ i donese dobre rezultate, kada to rade ljudi koji to znaju“.

SOPA Images Limited / Alamy / Alamy / Profimedia

Sto najboljih ostvarili 43 odsto profita cele privrede

Srpska preduzeća i prošle godine su uvećala dobit. Privreda je 2022. završila u plusu od ukupno 864,2 milijarde dinara. Rezultat je za 26,3 odsto bolji nego godinu ranije. Sto najprofitabilnijih privrednih društava, podaci su APR, ostvarilo je 42,9 odsto neto dobitka cele privrede.

„Ukupno 67.039 društava beleži neto dobitak od 1,24 milijarde dinara, koji je uvećan za 28,3 odsto, pri čemu je 100 privrednih društava sa najvećim neto dobitkom ostvarilo 532 milijarde dinara dobitka“, stoji u izveštaju APR. „To je gotovo za tri četvrtine više u odnosu na prethodnu godinu. Visoka profitabilnost STO NAJ… privrednih društava prema neto dobitku generisana je prvenstveno obavljanjem osnovne delatnosti, pa su tako poslovni prihodi povećani za 39,1 odsto, na iznos od 3.258,9 milijardi dinara. Istovremeno, ta društva su uvećala finansijske kapacitete, pri čemu je poslovna imovina veća za 22,1 odsto i iznosi 4.265,7 milijardi dinara, a kapital za 23,5 odsto, na vrednost od 2.029,4 milijarde dinara. S druge strane, njihov ukupni gubitak od 116,9 milijardi dinara je za 14,3 odsto manji u odnosu na kumulirani gubitak prethodne godine, a 540 miliona dinara tog iznosa prevazilazi visinu kapitala“.

Sumiranje finansijskih izveštaja ove skupine firmi je pokazalo i da su poslovali sa 7.222 radnika više, odnosno sa ukupno 107.148 zaposlenih. Oni su angažovali 8,4 odsto radnika u privredi Srbije.

„Najzastupljenija privredna društva na posmatranoj listi, kao i ranijih godina, su društva iz sektora prerađivačke industrije“, napominje još APR. „Sektor rudarstva je nakon angažovanja novih proizvodnih kapaciteta i u 2022. godini nastavio intenzivan rast, pa su četiri društva iz ovog sektora ostvarila dobitak od 205,8 milijardi dinara, što je 2,5 puta više na godišnjem nivou. Trgovina na veliko i malo na listi ima 13 predstavnika sa 40,3 milijarde dinara dobitka, a to je za 53,2 odsto više u odnosu na prethodnu godinu“.

Detaljna analiza pokazuje da su se 64 društva isticala prema ostvarenoj visokoj profitabilnosti i prethodne godine, dok ih je sedam prešlo u pozitivnu zonu poslovanja. Rezultat prvih pet čini 42,8 odsto ovih 100 kompanija.

Novi na listi

Među kompanijama koje se prošle godine nisu našle među najprofitabilnijim, a ove jesu je i građevinska firma Đinsan konstrakšn (Jinshan Construction), u vlasništvu Ziđin majninga (Zijin Mining Construction) iz Kine. Zaradili su 5,8 milijardi dinara profita.

Kompanija Umka, u vlasništvu Kapa Star Limited je u plusu od 5,3 milijarde dinara. Na spisku je još jedna fabrika kartona – Smarfit kapa (Smurfit Kappa). Reč je o nekadašnoj Fabrici kartona na Adi Huji. I ona je u jednom momentu bila u vlasništvu Kapa Star Grupe. U junu 2021. godine Smarfit postaje potpuni vlasnik ovog društva. Ova fabrika papira je 68. na listi sa dobitkom od 1,9 milijardi dinara.

Tu su i Kuper tajer (Cooper Tire and Rubber Company Serbia) – 2,7 milijardi dinara, Inkanto industriz (Incanto Industries) – 2,6 miliajrdi dinara. Na 53. mestu je ove godine i D plus proizvodnja i distribucija sa zaradom od 2,44 milijarde dinara. Vlasnik Igor Perić ima i uspešniju firmu od nje. Reč je o Drenik ND, koja je ove godine sa profitom od skoro 2,8 milijardi na 44. poziciji. Kotirala se među prvih 100 i lane. U ovoj firmi Perić je vlasnik polovine, a drugu plovinu drži D plus proizvodnja i distribucija.

Među značajne dobitnike se vratila Er Srbija (Air Serbia). U plusu su 2,52 milijarde dinara, a u 2021. su se suočili sa gubitkom od oko dve milijarde dinara. Na 56. mestu je Jugorosgas (Yugorosgaz) sa profitom od 2,3 miliajrde dinara. Ove godine je na listi i KM mont iz Vrbasa. Bol pekidžing (Ball packaging) je lane ostvario dobit od 1,9 milijardi dinara i nalazi se na 67. mestu.

Ima još kladionica među uspešnima. Maks bet je ostvario dobit od 1,8 milijarde dinara. Imaju tri zavisna društva.

Top 20 po profitabilnosti
KompanijaDelatnostDobit
(u 000 RSD)
1. NIS A.D. Rudarstvo93.456.931
2. SERBIA ZIJIN MINING D.O.O.Rudarstvo75.025.684
3. SERBIA ZIJIN COPPER DOORudarstvo35.163.600
4. TELEKOM SRBIJA A.D.Informisanje i komunikacije13.336.844
5. SCM POWER D.O.O. Snabdevanje el. energijom i gasom10.980.195
6. MK GROUP DOO Finansijske delatnosti9.978.249
7. BECHTEL ENKA UK LIMITEDGrađevinarstvo 8.947.878
8. TIGAR TYRES DOOPrerađivačka industrija 8.845.714
9. YETTEL D.O.O.Informisanje i komunikacije 8.461.038
10. ЕМS ADSnabdevanje el. energijom i gasom 8.145.638
11. COCA-COLA HBC – SRBIJA DOOPrerađivačka industrija7.799.324
12. BEOGRAD NA VODI D.O.O.Građevinarstvo6.971.265
13. DELHAIZE SERBIA DOOTrgovina na veliko i trgovina na malo 6.747.855
14. ELIXIR ZORKA – MINERALNA ĐUBRIVA DOOPrerađivačka industrija6.535.340
15. ELIXIR PRAHOVO DOOPrerađivačka industrija6.442.134
16. PHILIP MORRIS OPERATIONS A.D.Prerađivačka industrija6.221.231
17. AGROMARKET DOOTrgovina na veliko i trgovina na malo5.719.839
18. JINSHAN CONSTRUCTION D.O.O.Građevinarstvo 5.581.900
19. JT INTERNATIONAL ADTrgovina na velikom i trgovina na malo5.514.806
20. JP SRBIJAGASSnabdevanje el. energijom i gasom 5.488.727