Zašto su pasoši Španije i Grčke u vrhu liste najmoćnijih na svetu

Najmoćniji pasoši na svetu se obično rangiraju prema broju destinacija koje njihovi nosioci mogu posetiti bez potrebe za vizom.
Liste najmoćnijih pasoša su takođe važni indikatori političkih i geopolitičkih uslova (npr. uticaj rata u Ukrajini na ruski pasoš), ekonomskog razvoja i međunarodnih odnosa koji direktno utiču na slobodu kretanja između zemalja.
Pasoši evropskih zemalja, zajedno sa pasošima Singapura i Japana, dominiraju najnovijim listama i nalaze se iznad američkog pasoša, čiji se položaj pogoršava. Istovremeno, kako navodi USA Today, „građani SAD prednjače u potrazi za alternativnim prebivalištem i državljanstvom u inostranstvu“.
Moćni pasoši i zlatne vize
Prema najnovijoj analizi globalne investicione migracione firme Astons, „Španija i Grčka imaju jedne od najmoćnijih i najpristupačnijih pasoša na svetu. Omogućavaju bezvizni pristup većem broju zemalja nego što to važi za nosioce britanskog, američkog, ruskog ili kineskog pasoša“.
Španija prednjači u Evropi sa pasošem koji omogućava ulazak u 177 zemalja, od kojih 133 ne zahtevaju vizu.
Popularnost španskog pasoša povezana je sa činjenicom da od 2013. zemlja nudi program boravka putem investicija, poznat kao „Zlatna viza“. Ona omogućava stranim državljanima da steknu prebivalište u Španiji i slobodno se kreću unutar EU ulaganjem najmanje 500.000 evra u lokalnu ekonomiju. „Kada se rezidencija obezbedi, otvara se i put ka državljanstvu, a samim tim i dobijanju španskog pasoša“, objašnjava analiza.

Španija odustaje
„Programi državljanstva putem investicija postali su efikasan alat za sticanje snažnog pasoša i uživanje u njegovim brojnim prednostima. Uključujući i bezvizna putovanja. Iako samo prebivalište ne omogućava automatsko dobijanje pasoša, neke zemlje omogućavaju da se ono vremenom pretvori u puno državljanstvo“.
Međutim, zbog unutrašnjih i spoljašnjih pritisaka, Španija je odlučila da ukine program Zlatne vize počevši od sledećeg meseca. Krajnji rok za podnošenje prijava je 3. april.
Prema Astonsovoj studiji, ukidanje španske Zlatne vize „nateraće investitore i iseljenike da potraže alternativne destinacije koje mogu ponuditi jednako značajan rezidencijalni status.“
Grčka kao novi hit
Sledeća najatraktivnija alternativa i drugi najmoćniji i najpristupačniji pasoš na listi je grčki.
Uz pasoše Francuske, Nemačke, Finske, Italije, Holandije, Belgije, Luksemburga, Danske, Portugala, Švajcarske, Austrije, Norveške i Irske, grčki pasoš omogućava ulazak u 176 zemalja – ili potpuno bez vize ili uz jednostavan postupak dobijanja vize po dolasku.
Sa skorim zatvaranjem španskog programa Zlatne vize, grčka Zlatna viza postala je najtraženiji program rezidencije putem investicija.
I pored snažnog protivljenja lidera EU programima državljanstva i boravka putem investicija, Grčka i dalje nudi petogodišnji porodični boravak iseljenicima za minimalno ulaganje od 250.000 evra u nekretnine u „manje poželjnim“ područjima. Od 2023. godine, kako piše Forbes, „minimalni iznos ulaganja povećan je na 800.000 evra u područjima sa velikom potražnjom za stanovanjem, kao što su Atina i Santorini, dok je u ostalim mestima potreban iznos od 400.000 evra“.
Grčka ima jedan od najbržih procesa obrade zahteva za Zlatnu vizu, omogućavajući sticanje boravka u roku od 60 dana. Tu je i neograničeno prebivalište bez obaveznog boravka, bezvizna putovanja unutar Šengenske zone i pravo na državljanstvo nakon sedam godina, uz pogodnu geografsku povezanost sa tržištima Bliskog istoka.

Nove alternative za moćne pasoše
Usred glasina o mogućem ukidanju viznih programa putem investicija i nedavnih promena u grčkom programu, interesovanje za Zlatnu vizu u Grčkoj naglo je poraslo. To je dovelo i do skoka cena nekretnina.
Prema najnovijoj analizi tržišta nekretnina eXp Realty Greece, „neka od najatraktivnijih tržišta za investitore koji žele Zlatnu vizu Grčke, beleže najveće stope rasta cena stanova u poslednjih godinu dana“.
Analiza navodi popularne lokacije poput Kavale na severu, duž obale Egejskog mora. Tamo je vrednost nekretnina skočila 33,7% u poslednjih godinu dana. Mesenija na jugozapadu Peloponeza imala je porastod 18,2% i Hanija na severozapadu Krita rast od 16,2%.
„Sve tri lokacije su takođe među najpristupačnijima kada je reč o sticanju grčkog boravka putem investicija“, objašnjava studija. Sa porastom cena nekretnina u mnogim drugim delovima zemlje, studija zaključuje da „tržište oblikuju investitori na svim nivoima“.
Prema Astonsovom stručnjaku za investicije u nekretnine Aleni Lesini, moguće zatvaranje grčkog programa Zlatne vize znači da „zainteresovani investitori verovatno imaju manje od godinu dana da osiguraju grčki boravak i mogućnosti koje on nudi“.
Portugalski program
Portugal takođe nudi atraktivan investicioni program sa Zlatnom vizom kroz investicione fondove. Minimalno ulaganje je 500.000 evra. Međutim, vreme čekanja na portugalsku boravišnu dozvolu prelazi 18 meseci, dok u Grčkoj traje samo tri do pet meseci.
Za razliku od najmoćnijih pasoša u Evropi, britanski pasoš omogućava ulazak u 172 zemlje, dok američki pasoš pruža pristup 171 zemlji. U međuvremenu, ruski pasoš omogućava putovanje u 127 država, dok kineski pasoš omogućava pristup u samo 96 zemalja.
Sesilija Rodrigez, saradnica Forbes