Ako država ne iznenadi, Hotel Central ide Peconiju

featured image

4. dec 2024. 07:00

Jedan vremešni Zemunac ovih dana čeka rasplet. Pregazio je Hotel Central vek i pune tri decenije i daleko je od nekadašnjeg sjaja. Vrlo brzo saznaće svoju sudbinu. Sva je prilika da će ponovo gostiti namernike, jer postoji zainteresovani i jedini potencijalni kupac – Invej. Iza ove kompanije, nezvanično, stoji Predrag Ranković, poznat kao Peconi. On između brojnih biznisa, dominira i u ugostiteljskoj ponudi Beograda.

Formalno, s obzirom na to da je objekat deo Starog jezgra Zemuna i pod zaštitom, država bi mogla da iskoristi pravo preče kupovine i otkupi ga. Ovu šansu država skoro nije koristila, pa ni nedavno prilikom prodaje Stare šećerane. Ukoliko ni sada ne postupi drugačije, Central će po svemu sudeći otići u Peconijeve ruke.

Odbor poverilaca firme Central je u maju doneo odluku da se oglasi prodaja. Agencija za licenciranje stečajnih upravnika je to i učinila u oktobru. Najvažnija imovina firme u stečaju je upravo hotel u zemunskoj Glavnoj ulici.

Nekada najmoderniji

Čuveni hotel sagrađen je 1894. godine i bio je jedna od najznačajnijih zgrada u Zemunu. Dugo se smatrao najmodernijim u okolini. U njemu je radio bioskop sa 500 stolica. Nailazi se na podatak i da je to prva zgrada, svakako u Zemunu, koja je imala sopstveno električno osvetljenje. Pre gradnje prve hidrocentrale.

U nešto bližoj prošlosti, Central je privatizovan. Agencija za privatizaciju prodala ga je na javnoj aukciji 2007. godine. Prodat je za 124 miliona dinara, a kupac je bio Zorana Joksimović iz Beograda.

Deo Centrala tada su još bili i restorani Venecija, Gardoš, Zemunski cvet, Vatrenka i Dunav. Država je firmu tada procenila na 391 milion dinara. Aukcija je, kako su izveštavali mediji, krenula od 93,8 miliona dinara. Kupac se tada obavezao i da će u firmu uložiti 7,9 miliona dinara.

Stečaj i cepkanje

U stečaju je od 2010. godine. Tokom prethodnih godina imovina je prodavana. Između ostalog, 2016. godine je prodat udeo u preduzeću Grand Top. Kupac je bila firma Grafiprof za 36 miliona dinara.

Tada je vlasnika našla i druga celina, restoran Dunav. Kupio ga je Svetomir Stojanović za 12,7 miliona dinara.

Cuger Peter Johan, na koga su partneri mogli naići pre u energetici, kupio je 2017. godine Veneciju za 109,5 miliona dinara. I prateću restoransku opremu za manje od pola miliona dinara. Kako je Krik pisao, Cuger, finansijski konsultant iz Švajcarske, je bio vlasnik malteške firm Bolton Limited.

Do 2013. godine je bio član Upravnog odbora švajcarske kompanije Glotec international, koja je te godine osnovala srpsku firmu Eco glotec. Cuger je preko srpske firme Bolton Limited otkupio deo i kratko vreme bio suvlasnik Južne Bačke.

Iste godine MI.KO.TRADE je za 23,3 miliona dinara kupio restoran Gardoš. Malu Veneciju 2021. godine, za 15 miliona dinara, kupio je Đoko Rašević.

Hotel uz porodične zgrade

Na prodaji je sada imovina samog Hotela Central. To je ukupno četiri objekta. Pod nazivom ostale zagrde je ukupno 1.709 kvadrata, u kome Central poseduje 73 odsto. Tu su tri porodične stambene zgrade od 198, 189 i 139 kvadrata. Central u prvoj ima udeo od 79 odsto, u drugoj i trećoj 67. Parcela je ukupne površine 3.240 kvadrata.

Ko nije siguran kako izgleda Hotel Central, oglas pojašnjava.

„U prirodi Hotel Central čine deo objekta br. 1 koji se sastoji od prizemlja 837,4 m2 i sprata 858,65 m2, sa prostorom na mezaninu 50,53 m2, podrumskim 104,30 m2 i tavanskim prostorom 227,55 m2, sa letnjom baštom površine 613 m2 i poslovnim prostorom na prvom spratu objekta br. 2, površine 155, 87 m2“, stoji u oglasu ALSU.

Stoji i upozorenje da su pravo svojine i pravo korišćenja trenutno predmet vanparničnog postupka koji se vodi pred Trećim osnovnim sudom u Beogradu. I to radi deobe suvlasničke zajednice. Vrednost je procenjena pod pretpostavkom da će na kraju imovina biti rešena shodno sadašnjem faktičkom stanju.

Central ima i potraživanja iz krivičnog postupka.

Shutterstock/AstroStar

Hotel pod zaštitom

Važnija stvar je da je Hotel Central deo kulturno-istorijske celine i pod zaštitom.

„Prema Informaciji o kulturnom dobru izdatoj od strane Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Beograda, Hotel Central se nalazi u okviru kulturno-istorijske celine „Staro jezgro Zemuna“ koja je utvrđena za kulturno dobro od velikog značaja“, takođe stoji u oglasu. „Shodno navedenom, u skladu sa odredbama Zakona o kulturnim dobrima, za sve intervencije na predmetnom objektu i njegovoj pripadajućoj katastarskoj parceli neophodno je pribavljanje uslova za preduzimanje mera tehničke zaštite i saglasnosti na projekat i dokumentaciju iz nadležnosti Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Beograda“.

I konačno, u slučaju da Republika Srbija kao imalac prava preče kupovine, iskoristi to pravo i prihvati postignutu cenu na javnom nadmetanju, kupoprodajni ugovor će u tom slučaju biti zaključen sa njom. Depoziti će biti vraćeni učesnicima javnog nadmetanja.

Jedini ponuđač je Invej AD. Ova firma nudi 126 miliona dinara. Zvanični vlasnik ove firme je Slađana Sredojević. Nezvanično – Peconi. Invej je ne tako davno kupovinom Srpske reči postao vlasnik i kafića Zmaj, u samom centru grada.

Teško je nabrojati sve restorane i barove koji pre ili kasnije vode do Peconija, a malo pre do njegovih bliskih saradnika. Aca Bosanac drži lokale na najatraktivnijim lokacijama u Beogradu – na Trgu Republike, Terazijama, Skadarliji. To su, između ostalog, Kasina, Temperament, La Fayette, Teatro, splav Port, Caffe Theatre, nekoliko Butik lokala, ali i Tri šešira, Dva goluba i Zlatni bokal.

Ponuđač za Hotel Central, Invej, je „majka“ Vitalu, Albusu i „sestra“ AD Ratar iz Pančeva. Vlasnik je smederevskog preduzeća Milan Blagojević.