Bizarna svađa milijardera i njegove bivše supruge

Herbi i Nikol Verthajm bili su u braku više od pola veka. Sada Nikol u tužbi tvrdi da je njen bivši suprug, optometrista koji je postao investitor, falsifikovao njen potpis. Tako je davao donatorska obećanja bez njenog odobrenja i onemogućio joj pristup do 250 miliona dolara namenjenih dobrotvornim fondovima.
Gala večera Fondacije za istraživanje raka prostate 2023. godine u Palm Biču bila je događaj visokog profila. Održana u Naučnom centru i akvarijumu Koks, uz nastup grupe The Beach Boys, privukla je najmanje šest milijardera, uključujući Majka Milkena, Džefa Grina i Bila Koha. Među prisutnima bio je i milijarder iz Floride, Herbert „Herbi“ Verthajm, sa širokim osmehom, u svom prepoznatljivom crvenom šeširu i patikama. Pozirao je za seriju fotografija, uključujući i jednu ispred daske za surfovanje, sa Ališom Dehil. Ona se u biografiji predstavlja kao stručnjak za globalno upravljanje događajima. Na toj večeri nije bilo njegove supruge Nikol Verthajm, s kojom je bio u braku više od pet decenija.
Nakon što je Herbi javno pokazao neverstvo, Nikol je u julu 2023. podnela zahtev za razvod. Sud im je razvod odobrio u oktobru, ali pravna bitka oko podele imovine, koju Forbes procenjuje na 4,5 milijardi dolara, još traje. Suđenje o raspodeli imovine zakazano je za kraj marta. Florida je država u kojoj se primenjuje princip pravedne raspodele imovine, što obično znači da se imovina deli ravnopravno među supružnicima.
Neverstvo pa novi spor
Međutim, još interesantniji je slučaj koji je Nikol pokrenula prošlog jula, takođe pred sudom u okrugu Majami-Dejd. U svojoj tužbi ona tvrdi da je Herbi praktično falsifikovao njen potpis kako bi odobrio imenovanje svog brata Reja Verthajma za direktora njihove Porodične fondacije dr Herberta i Nikol Verthajm. Potom je, uz Rejevu podršku, Herbi navodno proneverio svih 250 miliona dolara iz fondacije i prebacio ih pod svoju isključivu kontrolu na račun kod investicione kompanije Charles Schwab.
U sudskom podnesku, Herbijev advokat je osporio tvrdnje da je Herbi „proneverio desetine miliona dolara iz fondacije za ličnu upotrebu“. Naglašava da će ta sredstva biti donirana neprofitnim organizacijama. Međutim, advokat je priznao da je Herbi otvorio račun kod Schwaba, kojem Nikol nema pristup. Navodi da je to posledica drugog slučaja u kojem je Nikol, dok je bila poverenik Herbijevog ličnog fonda, sebi prebacila 3,5 miliona dolara iz tog fonda (bez navođenja tačnog datuma kada se to desilo). Taj podnesak ne objašnjava kakve veze Herbijev privatni fond ima sa sporom oko fondacije.
Zašto bi se neko borio oko novca namenjenog drugima
Kristina Ečeveri, advokatica sa Floride specijalizovana za porodične sporove, koja nije uključena u ovaj slučaj, spekuliše da je Herbijev advokat pomenuo fond kako bi „minimizirao njegove postupke“.
Sporovi milijardera oko podele imovine tokom razvoda nisu retkost. Međutim, ovaj slučaj između Herbi i Nikol Verthajm osvetljava drugačiju vrstu borbe moćnih parova u procesu razvoda. Bitku za kontrolu nad imovinom njihove dobrotvorne fondacije.
Zašto bi neko vodio pravnu bitku oko novca koji je namenjen dobrotvornim svrhama? „Filantropija daje moć onima koji kontrolišu sredstva“, kaže Al Kenter, nezavisni konsultant za filantropiju koji nije povezan sa slučajem. Veliki donatori mogu ostvariti svoje želje kada doniraju ogromne sume novca. Oduzimanje kontrole nad makar delom dobrotvornih sredstava znači gubitak dela moći. Herbiju sigurno nije pomoglo ni to što je nastavio da se pojavljuje na luksuznim humanitarnim događajima u Palm Biču i Hemptonsima u društvu Dehil. Nedavno je za Forbes priznao da mu je ona devojka „i možda nešto više“.

Najuspešniji investitor za kog niste čuli
Dr Herbi, kako ga zovu prijatelji, pričljivi je 85-godišnji optometrista i biznismen. On je decenijama mudro ulagao profit svoje kompanije BPI, koja proizvodi optičke filtere. Investirao je u portfelj uspešnih akcija, od Majkrosofta i Epla do Amazona i aeronautičke firme Heico. Forbes je 2019. objavio članak o njemu, nazivajući ga „najuspešnijim investitorom za kojeg nikada niste čuli“. Procenili smo tada njegovo bogatstvo na 2,3 milijarde dolara. Od tada, vrednost njegovih investicija značajno je porasla.
Herbi se 1969. oženio Nikol, koja sada ima 81 godinu. Francuska je državljanka i živi na Bahamima. „Herbi i ja nismo imali ništa kada smo počeli, a zajedno smo tokom 55 godina izgradili porodicu, posao i fondaciju koja je postigla mnogo divnih stvari“, izjavila je Nikol preko svog advokata. Kako su postajali imućniji, kupili su sedam kuća na lokacijama od južne Floride do Vejla u Koloradu i Rančo Santa Fea u Kaliforniji. Kao i tri luksuzna apartmana na kruzeru The World, gde sada živi Nikol. Prošlog novembra, Herbi je kupio još jednu kuću, potrošivši navodno 38 miliona dolara na vilu od 540 kvadratnih metara na obali Vest Palm Biča. Ukupna vrednost njihovih nekretnina i apartmana premašuje 130 miliona dolara.
Potpisali da će donirati najmanje pola bogatstva
Verthajmovi su 2016. potpisali Giving Pledge, obećavši da će donirati najmanje polovinu svog bogatstva u dobrotvorne svrhe. U proteklih 12 godina, najavljivali su brojne velike donacije u rasponu od 10 do 50 miliona dolara. Prva osmocifrena donacija bila je 2013. godine. Dali su 10 miliona dolara za program medicinskih sestara na Univerzitetu Florida International. Godine 2018, Univerzitet Kalifornija San Diego objavio je vest o obećanoj donaciji od 25 miliona dolara za novu školu javnog zdravlja. A 2021. godine, fondacija Verthajmovih obećala je 50 miliona dolara Školi optometrije Univerziteta Kalifornija u Berkliju.
Nikol je povukla svoje ime sa liste Giving Pledge tokom postupka razvoda. Nije komentarisala zašto, ali je u izjavi preko advokata sebe opisala kao privatnu osobu.
Kada je podnela zahtev za razvod, Nikol je osporila neke od donatorskih obaveza. U svojoj tužbi, ona tvrdi da je Herbi obećao velike donacije za dva univerziteta bez njenog pristanka. Uprkos tome što je ona poverenik fondacije i trebalo bi da ima pravo glasa u takvim odlukama. Nikol je uspela da ubedi Državni univerzitet Floride da odbije donaciju od 50 miliona dolara za svoju poslovnu školu, koju je Herbi obećao u aprilu 2024. godine, prema sudskim dokumentima. Međutim, nije uspela da zaustavi obećanu donaciju od 100 miliona dolara Univerzitetu Floride za biomedicinska istraživanja, koju je Herbi dao u oktobru 2022. godine. Pre nego što je ponudio taj poklon, Herbi nije konsultovao Nikol niti njihovu ćerku Vanesu, koja je u to vreme bila poverenik fondacije, navodi se u tužbi.
Blokiran račun fondacije
Herbijev advokat je u sudskom podnesku odgovorio da je Nikol poslala Herbiju poruku u junu 2023. godine. To je bilo mesec dana pre nego što je podnela zahtev za razvod. U njoj mu je napisala: „Ti si taj sa vizijom i onaj koji donosi sve odluke“ (iako nije jasno na šta se ta poruka konkretno odnosi).
Prema rečima njegovog advokata, Charles Schwab je blokirao račun fondacije Verthajm zbog aktuelnog pravnog spora. Kako bi ispunio svoje obećanje, Herbi je donirao 20 miliona dolara Univerzitetu Floride iz svojih ličnih sredstava. Fondacija je dala 10 miliona dolara, navodi se u sudskim dokumentima. Predstavnici Državnog univerziteta Floride i Univerziteta Floride nisu odgovorili na zahteve za komentar o donacijama.
Herbijev advokat tvrdi da je on ranije bio jedini koji je donosio odluke o donacijama. Na primer, Herbi je bio jedini potpisnik ugovora o donaciji od 10 miliona dolara više od jedne decenije ranije između fondacije Verthajm i Internacionalnog univerziteta Floride (za školu „Nicole Wertheim College of Nursing and Health Sciences“). Advokat dalje tvrdi da je Nikol ranije dostavila „kompjuterski faksimil svog potpisa kako bi se mogao koristiti po potrebi“. To je zato što ona živi na „The World Residences at Sea“, privatnom kruzeru koji putuje svetom.
Druga verzija priče
Međutim, advokat koji zastupa Nikol je u sudskom podnesku izneo drugačiju verziju događaja. Dva dana nakon što je Nikol podnela zahtev za razvod u julu 2023. godine, Herbi je svom dugogodišnjem kancelarijskom menadžeru naložio da njegovom IT menadžeru da zadatak da sa starog dokumenta preuzme njen elektronski potpis i doda ga na zapisnik sa sastanka upravnog odbora fondacije, gde je odobreno imenovanje Herbijevog brata Reja za novog poverenika.
On je na tom mestu zamenio njihovu ćerku Vanesu, koja se povukla iz fondacije. (Zakon Floride zahteva da fondacije imaju najmanje tri poverenika ili direktora.) U svom iskazu, IT menadžer je izjavio da nije znao za razvod kada je došlo do ovog elektronskog potpisivanja. Da je znao, tražio bi dozvolu Nikol pre nego što bi to učinio.
Suštinski, sve je bilo u redu sa fondacijom dok Nikol nije podnela zahtev za razvod. Kontrola nad njenim sredstvima deo je šire borbe između Herbija i Nikol.

Prebacio problem na ćerku
U telefonskom intervjuu za Forbes, Herbi je izjavio: „Nadam se da ćemo s vremenom moći da ispunimo obaveze fondacije… i da ćemo uspeti da postignemo neko porodično rešenje“. Međutim, ne zvuči kao neko ko zaista želi dogovor. Problematiku oko fondacije svaljuje na jednu od svojih dveju ćerki. „Nesuglasice imaju veze sa mojom ćerkom Vanesom… ona se povukla iz fondacije nakon što je podnet zahtev za razvod“, rekao je.
Na to je Vanesa Verthajm odgovorila putem e-maila: „Povukla sam se sa pozicije u fondaciji na dan kada je moj otac dobio obaveštenje o razvodu, kako bih roditeljima omogućila da sami reše pitanja u vezi sa fondacijom, bez mog učešća. Podrazumeva se da moj odlazak ni na koji način ne opravdava problematične postupke koji su usledili“.
Na pitanje da li bi bio voljan da podeli sredstva fondacije na pola sa svojom bivšom suprugom, kako bi svako imao svoju zasebnu fondaciju, Herbi tvrdi da je predložio takvo rešenje, ali da je Nikol to odbila. Nikolin advokat, Brus Vejl iz advokatske firme Boies Schiller Flexner, demantuje ovu tvrdnju i navodi da dr Verthajm nikada nije dao takvu ponudu.
Pravi novu fondaciju
Herbi je već krenuo u realizaciju sopstvene fondacije, „Dr Herbert Wertheim Humanitarian Foundation“. Obezbedio je zajam od 50 miliona dolara iz svog povereničkog fonda. „Dr Herbi je strastveno posvećen svojoj Giving Pledge obavezi“, kaže njegov advokat Denis Ričard. „Sve što želi da uradi s tim novcem jeste da nađe način kako da raspodeli svoje milijarde u skladu sa misijom fondacije“.
Uprkos tim tvrdnjama i velikim obećanjima o donacijama, Herbi ima još dug put do ostvarivanja cilja da polovinu svog bogatstva pokloni. Do septembra 2023. godine, fondacija Verthajm imala je neto imovinu od 157 miliona dolara, ali je u prethodnih 12 meseci dodelila samo milion dolara u grantovima, prema poreskoj prijavi. Tokom prethodne decenije, fondacija je donirala oko 29 miliona dolara, prema analizi Forbes. To jeste značajan iznos za jednu humanitarnu fondaciju, ali ne i kada vam je cilj da se odreknete 2,2 milijarde dolara ili više. Naravno, Herbi bi na kraju mogao imati manje sredstava za donacije, nakon podele imovine kasnije ove godine.
Doniranje umanjuje poreske obaveze
„Bez obzira na to koliko [novca] imate… dali smo izuzetno mnogo sredstava“, kaže Herbi u odgovoru na procene Forbes. „Ispunili smo sve obaveze koje smo imali.“ Međutim, potom otkriva nešto više o svojim motivima, što donekle protivreči njegovim tvrdnjama da želi da pokloni svoje bogatstvo. „Ljudi daju novac fondacijama da bi umanjili svoje obaveze i poreze. Mi želimo da očuvamo osnovni kapital fondacije“ – odnosno iznos koji je donirao.
Nikol, u izjavi poslatoj putem svog advokata, kaže: „Baš kao što sam odlučila da se zauzmem za sebe u svom privatnom životu, isto tako nameravam da zaštitim fondaciju koja mi je veoma važna, kao i mojoj porodici. Na kraju dana, jednostavno želim da budem tretirana fer i s poštovanjem – ništa više. Čvrsto verujem i nadam se da ćemo uspeti da rešimo naše razlike, kako bismo mogli da nastavimo sa svojim životima i uživamo u godinama koje su pred nama“.
Keri A. Dolan, novinarka Forbes