Matanović: Digitalni dinar biće koristan državi, ali ne građanima i privredi (VIDEO)

Vrednost bitkoina prešla je 100.000 dolara. Pobeda Trampa na američkim izborima samo je jedan od uzroka tog skoka, kaže za Forbes Magazin Aleksandar Matanović iz ECD onlajn servisa za kupovinu i prodaju bitkoina. Dodaje da u Srbiji kriptovalutama trguje oko 300.000 ljudi, a da je izvesno da u našoj zemlji to tržište vredi nekoliko milijardi evra.
Misli i da moguće uvođenje digitalnog dinara neće uticati na vrednost domaće valute.
„U samom algoritmu bitkoina je predviđeno da se broj bitkoina povećava određenom brzinom i da taj broj ima svoju konačnu vrednost. Dakle, u jednom trenutku se više neće kreirati novi bitkoini. To je nešto što klasičan novac nema. Druga stvar koja je bitna je to što bitkoin, za razliku od klasičnog novca, možete da ga apsolutno kontrolišete, da ga prenesete kad hoćete, kome hoćete, koliko hoćete. To nije slučaj sa klasičnim novcem dok god imamo takav monetarni sistem u kojem novac relativno brzo gubi vrednost. Pričamo o dinaru, dolaru, evru“, kaže Matanović.

Prema njegovim rečima, logično je da stvarima, koje ne mogu da se štampaju u nedogled, vrednost stalno raste. On dodaje i da nema garancija po pitanju vrednosti bitkoina. Za mesec dana može da vredi 130.000 dolara, a može i 80.000 dolara, ali dugoročno gledano izvesno je da će vrednost ići naviše.
Digitalni dinar – za i protiv
„Za običnog korisnika ne vidim preveliki benefit u uvođenju digitalnog dinara. Niti bilo koje druge digitalne valute, digitalnog dolara ili evra. To nije neophodno. Zašto? Zato što dinar time neće biti kvalitetniji. Neće bolje čuvati vrednost, neće biti bolji za štednju. On će i dalje vredeti toliko koliko vredi. I dalje će zbog inflacije vremenom gubiti vrednost“, smatra Matanović.
Sagovornik Forbes Magazina ne vidi previše koristi od digitalnog dinara ni za privredu, ali vidi korist za državu. Razlog za to je činjenica da će imati bolju kontrolu nad tokovima novca, ali to otvara i neke nove mogućnosti za zloupotrebu te moći, zaključuje Matanović.
Ukoliko ste propustili prethodnu emisiju Forbes Magazina, možete da je pogledate u nastavku: