Forbes Magazin: Da li investitori beže od precenjenog dinara (VIDEO)

Novac Forbes Srbija 29. apr 2024. 07:00
featured image

29. apr 2024. 07:00

Da li je dinar precenjen i kakve to može da ima posledice? U poslednje vreme sve su češće ocene ekonomista da jeste.

Srednji kurs dinara je u proteklih godinu dana oscilirao u opsegu od 20-ak para. Praktično je fiksiran na nešto više od 117 dinara za evro. Stabilan kurs je dobar za građane. Svaka promena pa i nagoveštaj može da bude osetljivo pitanje.

Kurs inače utiče i na očekivanja i svako kolebanje može da se odrazi na rast cena, a na sve to utiču i traumatična iskustva iz ne tako davne prošlosti. Ima uticaja i na javni dug i njegovu održivost. S druge strane, održavanje po svaku cenu – ima svoju cenu.

„Takvo kretanje kursa čini uvoz jeftinijim, a izvoz skupljim i onda je našim izvoznicima sve teže da budu konkurentni na međunarodnim tržištima. Ono što je karakteristično za našu privredu jeste da su radno intenzivne grane dominantne u našem izvozu tako da malo pomeranje u kursu značajno čini naše plate većim u evro iznosima, a samim tim to povećava troškove vlasnika firmi“, kaže Lazar Šestović iz Svetske banke.

Koliko lako se kompanije, kada sagledaju svoju strukturu troškova, odluče da napuste neko tržište i šta iz Narodne banke Srbije kažu o tvrdnjama o precenjenom dinaru, pogledajte u prilogu Vojislava Stevanovića za Forbes Magazin: