Forbes Magazin: Kako finansijski forenzičari otkrivaju korupciju (VIDEO)

Novac Forbes Srbija 13. feb 2025. 07:00
featured image

13. feb 2025. 07:00

Finansijska forenzika nije veliki bauk, vezana je za računovodstvo i reč je o specijalizaciji u oblasti finansija i ekonomije. Bavi se istraživanjem tokova novca i koruptivnih radnji, kaže za Forbes Magazin Miroslav Ferenčak, docent na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu sa iskustvom u toj oblasti. Kaže da u sistemu imamo dva izvršioca finansijske forenzike. Koje podatke češljaju i kada se koristi njihovo znanje?

„Kada se radi finansijska forenzika prvo polazite od toga zašto nam treba finansijska forenzika. I onda na osnovu toga prikupljate podatke. Podaci mogu biti i javno dostupni podaci kompanije koju „češljate“, bilansi uspeha, novčani tokovi. Međutim, oni najzanimljiviji podaci često nisu javni odnosno smatraju se da nisu bitni pa nisu dostupni javnosti. To su upravo transakcije unutar kompanije ili bankovne transakcije bankovne“, kaže Ferenčak.

Da li su naduvane plate ili drugi troškovi

Prema njegovim rečima, često može da se gleda kako, recimo, idu tokovi novca prema zaposlenima. Da li zaposleni primaju više novca nego što bi trebalo, da li su plate naduvane. Da li su troškovi naduvani? Kakav je recimo odnos između dve ili više kompanija koje rade više poslova zajedno i kakvi su tu tokovi novca?

„Uglavnom gledamo odstupanja od nekih ustaljenih normi. Pre svega, da li je cena nečega naduvana ili nije. Mi uvek u forenzici tražimo crvene zastavice, odnosno uvek gledamo kakve su fakture u odnosu na tržišne cene, kako su se kretali tokovi novca među kompanijama. Gledamo da li je tu bilo nekih sumnjivih aktivnosti, da li je neko uzimao mnogo više“, objašnjava Ferenčak.

Ko može da koristi finansijsku forenziku

Ističe i da na osnovu njihovih nalaza, postoji i finansijska forenzika pri tužilaštvima. Oni mogu da rade kao savetnici, u zavisnosti od toga kakva je procena. Što se tiče kompanija one mogu da rade forenziku kao in-house aktivnost i provere da li sa nekom kompanijom žele da sarađuju, kakvo je stanje sa zaposlenima i da li je neki zaposleni prevario kompaniju ili ne.

„Kada je reč o preduzeću koje ima veze sa državom, onda se uglavnom gleda da li je bilo nekih koruptivnih radnji. Poslednji podatak koji sam našao je da mi do sada imamo unutar sistema dva izvršioca finansijske forenzike“, kaže za Forbes Magazin Miroslav Ferenčak, docent na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu.

Celu emisiju Forbes Magazina možete da pogledate u nastavku: