I Tramp i Haris bi da oslobode davanje napojnica od poreza, ali mogli bi da naprave veliki problem

Novac Forbes 10. sep 2024. 07:00 > 16. sep 2024. 17:01
featured image

10. sep 2024. 07:00 > 16. sep 2024. 17:01

Uprkos nedavnom protivljenju, kultura davanja napojnica neće nestati. Zapravo, ona raste. Nedavno istraživanje sugeriše da sedam od 10 odraslih veruje da se danas napojnice očekuju na više mesta nego pre pet godina. Oba predsednička kandidata čak podržavaju politike koje bi eliminisale poreze na davanje napojnica, što bi potencijalno moglo učiniti davanje napojnica još uobičajenijim.

Međutim, skrivena u ovoj raspravi je jedna perfidna cena: seksualno uznemiravanje od strane mušterija. Moje istraživanje, u koautorstvu sa Vanesom Burk, Ališom Grandi i Gordonom Sejrom, otkrilo je da je oslanjanje na napojnice ključni razlog zašto se zaposleni u uslužnim delatnostima suočavaju sa seksualnim uznemiravanjem. Problem je što rastuća frustracija zbog kulture napojnica može dodatno pogoršati ovaj efekat.

Uvek s osmehom

U svojoj suštini, davanje napojnica stvara neravnotežu moći. Zaposleni u uslužnim delatnostima često se potpuno oslanjaju na napojnice za svoj prihod. U nekim državama, konobari su plaćeni samo 2,13 dolara po satu, s očekivanjem da će napojnice nadoknaditi ostatak njihovih prihoda.

Kombinujte ovo sa očekivanjima o emocionalnom radu, gde zaposleni u uslugama moraju pokazivati pozitivne emocije prema mušterijama, bez obzira na njihovo ponašanje, i stvara se problematična situacija.

Psiholozi su utvrdili da neravnoteža moći često vodi ka seksualnom uznemiravanju. Kada ljudi osete moć, osećaju se slobodno da postupaju po svojim impulsima bez straha od posledica ili otpora.

Problem je što oslanjanje zaposlenih na napojnice stavlja mušterije u izuzetno moćnu poziciju. Kada mušterije imaju kontrolu nad platama zaposlenih — a zahtevi posla vezuju ruke zaposlenima da se suprotstave — mušterije razvijaju jak osećaj moći i prava. Ovaj osećaj prava može stvoriti okruženje koje dovodi do seksualnog uznemiravanja.

Davanje napojnica i mere zaštite

U našem istraživanju, anketirali smo zaposlene iz raznih industrija. Pitali smo zaposlene da prijave koliki procenat njihovih prihoda dolazi od napojnica i koliko je važno da pokazuju pozitivne emocije, bez obzira na ponašanje mušterija. Rezultati su bili jasni: zaposleni koji su se više oslanjali na napojnice i morali neprestano popuštati mušterijama prijavili su da mušterije osećaju više prava, što je bilo povezano sa doživljenim seksualnim uznemiravanjem.

Restriktivne organizacione politike samo pogoršavaju ovaj problem. Organizacije treba da usvoje politike koje štite zaposlene umesto da ih primoravaju da trpe problematično ponašanje mušterija.

Odstupanje od kulture napojnica deluje kao da bi rešilo mnoge od ovih problema. Ustanove bez napojnica su pokazale potencijal, ali nisu uspele da se rašire. U pogledu kulture, iako Amerikanci kažu da su umorni od napojnica, ponekad su neodlučni da ih se odreknu. Možda mušterije ironično preferiraju moć i autonomiju koje čine davanje napojnica frustrirajućim i problematičnim. Podaci sugerišu da mušterije preferiraju davanje napojnica umesto naknade za uslugu.

Umesto da se fokusiramo na novčane troškove povezane sa davanjem napojnica, možda je vreme da se osvrnemo na skrivene ljudske i moralne troškove. Možda mušterija ne bi uvek trebalo da bude na prvom mestu.

Timoti Kundro, saradnik Forbes