Ilon Mask bogatiji za 20 milijardi dolara: Raste bogatstvo i ostalih milijardera nakon Trampove pobede

Neto vrednost mnogih od najbogatijih ljudi na svetu naglo je danas porasla. Posebno onih sa snažnim vezama sa kriptovalutama, jer su akcije skočile nakon što je Donald Tramp pobedio na izborima. Jedan od njih je Ilon Mask.
Očekuje se da će Tramp tokom svog mandata podržati kriptovalute i smanjenje poreza za korporacije.
Ilon Mask: Generalni direktor Tesle Ilon Mask, koji je bio jedan od najvećih pristalica Donalda Trampa pre izbora, doživeo je skok neto vrednosti od skoro 21 milijardu dolara u sredu, i sada je „težak“ ukupno 285,6 milijardi dolara.
Cena Teslinih akcija zatvorila je dan u porastu od skoro 15%, na 288,53 dolara, što je najviša vrednost akcija ove godine.
Nije samo on profitirao
Džef Bezos: Neto vrednost Bezosa porasla je za sedam milijardi dolara, dostigavši 223,5 milijardi dolara. Akcijama Amazona se snažno trgovalo i one su porasle 3,8%. Ovim je zadržao poziciju drugog najbogatijeg čoveka na svetu, iza Maska.
Leri Elison: Suosnivač Orakla postao je bogatiji za skoro 12 milijardi dolara, što je njegovu neto vrednost podiglo na 220,8 milijardi dolara. Time se smanjila razlika između njega i Bezosa na Forbes listi milijardera.
Voren Bafet: Čuveni investitor doživeo je skok neto vrednosti od 7,6 milijardi dolara u sredu, dostigavši ukupno 147,4 milijarde dolara, sa rastom akcija Berkshire Hathaway-a za više od 5%.
Brajan Armstrong: Generalni direktor kripto platforme Coinbase procenjuje se na 11 milijardi dolara nakon povećanja od 2,6 milijardi dolara u sredu, zahvaljujući vrtoglavom skoku od 31% za Coinbase, čija je cena akcije zatvorena na 254,31 dolar. Suosnivač platforme, Fred Ersam, postao je bogatiji za 600 miliona dolara.
Vlad Tenev i Bajdžu Bat: Neto vrednosti suosnivača Robinhood-a su porasle zajedno, pri čemu je Batova vrednost skočila za 307 miliona dolara na 1,9 milijardi dolara, dok je Tenevova porasla za skoro 300 miliona dolara takođe na 1,9 milijardi dolara. Akcije Robinhood-a skočile su za skoro 20% u sredu.
Majkl Sejlor: Osnivač firme za bitkoin strategije MicroStrategy, postao je bogatiji za gotovo 600 miliona dolara, povećavši svoju procenjenu neto vrednost na 6,6 milijardi dolara. Akcije kompanije porasle su za 13% na 257,81 dolar, jednu od najviših vrednosti ove godine.
Meta: Suosnivač Mete, Mark Zakerberg, nije učestvovao u ovom naglom skoku bogatstva, jer je njegova neto vrednost blago opala na 197,9 milijardi dolara. Time je ostao na četvrtom mestu najbogatijih osoba, iza Elisona. Akcije Mete završile su dan sa cenom od 572,05 dolara – što je pad od 0,38 dolara.
Bitkoin beleži rekordnu vrednost
Bitkoin je u sredu dostigao rekordnu vrednost, premašivši 76.000 dolara u reakciji na Trampovu pobedu na izborima.
Preduzeća i kripto berze pozitivno reaguju na rezultate izbora jer se Tramp pozicionirao kao „kripto predsednik“ i obećao poreske olakšice vodećim izvršnim direktorima, uključujući Tima Kuka iz Epla i Džejmija Dimona iz Džej Pi Morgana.
Kripto investitori veruju da će Trampovo predsedništvo biti povoljno za regulaciju kriptovaluta. Tramp je ove godine izjavio da planira da SAD učini „kripto prestonicom planete“. To je potpuni zaokret u odnosu na sumnje i kritike koje je ranije upućivao ka kriptovalutama.
Šta bi Mask mogao da radi u Trampovoj administraciji?
Nakon pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima, otvorena je mogućnost za jednog od njegovih najuticajnijih pristalica i najbogatijeg čoveka na svetu, Ilona Maska, da iskoristi svoj novi politički uticaj. Iako ostaje nejasno kakvu bi tačno ulogu Mask mogao da ima u Trampovoj administraciji, on je već naveo nekoliko svojih prioriteta.
U svom 25-minutnom pobedničkom govoru, Tramp je proveo skoro četiri minuta govoreći o Masku, nazivajući direktora Tesle i SpaceX-a “super genijem”. Tramp je pohvalio SpaceX-ova lansiranja raketa i satelitske internet programe.
Tramp nije ulazio u detalje o specifičnoj ulozi Maska, koji je ove godine donirao više od 130 miliona dolara za Trampovu kampanju. Ipak, obojica su nagovestili da će Mask imati veliki uticaj tokom Trampovog drugog mandata.

Nakon što je podržao Trampa u julu, Mask je brzo prihvatio ideju o vođenju “Odeljenja za efikasnost vlade” (D.O.G.E.). Cilj je unapređenje efikasnosti federalnog budžeta, a Tramp je nazvao Maska “sekretarom za smanjenje troškova”.
Obojica su naznačili da je malo verovatno da će Mask imati zvaničnu poziciju. Tramp je rekao kako “Mask ne želi da bude u kabinetu”, dok je Mask izjavio da za njegovu uslugu “nije potrebna plata, titula ili priznanje”.
U intervjuu u emisiji “Joe Rogan Experience”, Mask je rekao da se nada da će “smanjiti obim federalnih agencija”, osigurati da “ostanu pri onome što je Kongres odobrio umesto svih drugih stvari” i “očistiti teren” od suvišnih propisa i federalnih agencija. Dodao je da će “ukoliko eliminišemo neki propis ili agenciju koja je imala korisnu funkciju, odmah je vratiti”.
Šta je Mask rekao da će raditi u Trampovoj administraciji?
U seriji objava na platformi X u utorak i sredu, Mask je dao minimalne informacije o svojoj mogućoj ulozi.
Odgovorio je “Mislim da da” na AI-generisanu sliku na kojoj se vidi kako govori na platformi D.O.G.E. (Odeljenje za efikasnost vlade). Retvitovao je sliku koja ga prikazuje kao glavnog tehnološkog direktora SAD-a. Nazvao D.O.G.E. “najluđim” i postavio emotikone vatre na objavu koja poziva na smenu šefice Savezne trgovinske komisije (FTC) Line Kan i direktora Komisije za hartije od vrednosti (SEC) Gerija Genslera. Potvrdno je odgovorio na objavu koja poziva na “rasturanje Vašingtona kakvog poznajemo“.
Mask se često sukobljavao s regulatorima u Bajdenovoj administraciji. FTC pod vođstvom Line Kan izrekao je kaznu od 150 miliona dolara kompaniji X. Ograničio je prikupljanje podataka za reklame, dok se SEC pod Genslerom sporio s Maskom u vezi sa njegovim korišćenjem Tvitera. Posebno u vezi s kontroverznim tvitom iz 2018. u kojem je Mask tvrdio da ima obezbeđeno finansiranje za povlačenje Tesle sa berze.
Kako bi Mask mogao da profitira od Trampove administracije?
Mask i njegove kompanije trenutno se suočavaju s brojnim tužbama i istragama. To znači da bi mu odgovarao blaži regulatorni pristup koji Tramp zagovara.
Među aktuelnim pravnim i regulatornim pitanjima su i žalba kojom traži vraćanje bonusa u Teslinim akcijama vrednog 50 milijardi dolar. Tu su i istraga Nacionalne uprave za bezbednost saobraćaja (NHTSA) o Teslinim sistemima za autonomnu vožnju. Kao i navodno upozorenje Ministarstva pravde vezano za nagrade od milion dolara koje je dodelio određenim biračima u ključnim državama.
Tesla, kompanija koja čini najveći deo Maskovog bogatstva, mogla bi da profitira od Trampovih ekonomskih planova. Oni bi verovatno naštetili konkurentima na tržištu električnih vozila. To je doprinelo ogromnom rastu Teslinih akcija u sredu.
Kada je Mask postao Trampov saveznik?
Mask je podržao Hilari Klinton 2016. godine i rekao da je glasao za Džoa Bajdena 2020. godine.
Njegovo skretanje udesno počelo je 2022. godine, kada je kupio Tviter, a u junu iste godine rekao je da je prvi put glasao za republikanskog kandidata, bivšeg kongresmena iz Teksasa, Majru Flores.
Do novembra te godine, Mask je izjavio da bi podržao guvernera Floride, Rona Desantisa, na predsedničkim izborima, da bi u julu sledeće godine konačno podržao Trampa, pridruživši mu se na izbornim skupovima u narednim mesecima.
Maskove kompanije, SpaceX i Tesla, spadaju među najvrednije na svetu.
SpaceX je druga najveća kompanija na svetu koja nije listirana na berzi, sa procenjenom vrednošću od 210 milijardi dolara, dok je Tesla deseta najveća berzanska kompanija sa tržišnom kapitalizacijom većom od 900 milijardi dolara.
Mask ima 42% udelа u SpaceX-u i 13% u Tesla, dok takođe kontroliše X i generativni AI startap xAI.
„Maskov veliki ulog na Trampa [je] pogodak za Teslu“, rekao je analitičar Vedbuša, Den Ajvs.
Trampov predlog da ukine federalne subvencije za električna vozila „mogao bi da pruži Masku i Tesli jasnu konkurentsku prednost u okruženju bez subvencija za EV“, napisao je Ives klijentima.
Derek Saul, novinar Forbes
Antonio Pekenjo IV, novinar Forbes