ISTRAŽUJEMO Šta se desilo APR-u: Dobit istopljena, država im prebacuje novac iz rezerve zbog EXPO 2027

Novac Petrica Đaković 10. jun 2025. 07:00
featured image

10. jun 2025. 07:00

Vlada Srbije odobrila je prethodnih dana, preko tekuće budžetske rezerve, 10 miliona dinara Agenciji za privredne registre (APR), objavljeno je u najnovijem Službenom glasniku. Prema rešenju o upotrebi tekuće rezerve ta sredstva prebacuju se sa računa Ministarstva finansija na račun Ministarstva privrede radi “obezbeđivanja nedostajućih sredstava potrebnih APR-u u cilju unapređenje informacionog sistema registra privrednih subjekata APR-a”.

Iz pomenutog rešenja, međutim, nemoguće je utvrditi zbog čega je APR-u potreban novac iz budžeta, odnosno od kada to država dotira ovaj organ. Nešto više detalja, međutim, može se naći u revidiranom finansijskom planu APR-a za ovu godinu.

U njemu se kaže da je ovaj novac APR-u ustvari potreban zbog specijalizovane izložbe EXPO.

„Odredbom člana 10. Nacrta ugovora između Srbije i Međunarodnog biroa za izložbe o privilegijama i pogodnostima neophodnim za učešće u Međunarodno priznatoj izložbi EXPO 2027, predviđeno je da će zvaničnog učesnika u Srbiji, predstavljati Kancelarija Komesara sekcije kao privremeni pravni entitet koji ima svojstvo domaćeg pravnog lica koje se registruje u registru kojeg će voditi APR“, stoji u revidiranom finansijskom planu.

Pojednostavljeno, svaku zemlju učesnicu na EXPO zvanično će predstavljati Kancelarija Komesara sekcije koja će se prethodno privremeno registrovati u APR-u kao domaće pravno lice. Da bi APR uspostavio takav registar i omogućio osnivanje i registrovanje tih privremenih pravnih lica, neophodno je da unapredi informacioni sistem. I za to je planirano ulaganje 10 miliona dinara koja će biti obezbeđena iz budžeta Srbije za 2025.

Drastičan pad dobiti

Ovo bi mogao biti odgovor zbog čega država prebacuje preko tekuće budžetske rezerve novac APR-u. Ostaje, međutim, nejasno šta je uticalo na drastičan pad dobiti ove agencije u 2024. godini.

Analizom njihovih poslovnih rezultata, od 2020. zaključno sa 2024. godinom uočava se drastičan pad neto dobiti u poslednjoj godini.

Ilustracije radi, dobit APR-a u 2024. godini bila je samo 4,8 miliona dok je godinu dana ranije iznosila 124,2 miliona dinara. Ovo smanjenje, od gotovo 120 miliona posledica je povećanja rashoda.

Kada se pogleda bilans uspeha APR-a, uočljivo je da su porasli i ukupni prihodi i ukupni rashodi. Prihodi su sa 1,47 milijardi dinara iz 2023. porasli na 1,53 milijarde dinara u prošloj godini. Ukupni rashodi, pak, rasli su brže. Sa 1,35 milijardi dinara povećali su se na 1,52 milijarde.

Ekspo 2027
Shutterstock/BalkansCat

Uočljiv je rast gotovo svih troškova. Primera radi, troškovi zarada i naknada u 2024. porasli su 911 miliona na milijardu dinara, a povećani su i rashodi za nabavku goriva i materijala, amortizacije, proizvodnih usluga, ali i nematerijalni troškovi.

U Godišnjem izveštaju o poslovanju, pak, piše da je APR u 2024. godini smanjio broj zaposlenih. Naime, na kraju 2024. APR je zapošljavao 418 ljudi, dok je godinu dana ranije to bilo 428.

Promena na čelu APR-a

Da se dobit APR-a odjednom istopila, potvrđuje i analiza njihovog poslovanja u prethodnih pet godina. Prema finansijskim izveštajima, ova agencija ostvarivala je prilično ujednačenu dobit sve do 2024. Ona je, tako, u 2020. bila 114,9 miliona dinara, a u 2021. godini 112,5 miliona dinara. Godinu dana posle toga, tačnije 2022. ostvarena je rekordna dobit za poslednjih pet godina, od 147,1 milion. U 2023. godini ona je iznosila 124,2 a onda se prošle godine strmoglavila.

Zakon o Agenciji za privredne registre, inače, propisuje da ukoliko APR ostvari prihode koji su veći od rashoda, razliku uplaćuje u budžet Srbije ili koristi za sopstveni razvoj u skladu sa prethodno napravljenim finansijskim planom.

U suprotnom, ukoliko su rashodi veći od prihoda nedostajuća sredstva se obezbeđuju iz budžeta Srbije.

Podsetimo, Agencija za privredne registre osnovana je 2004. godine, uglavnom kao projekat nekoliko međunarodnih institucija i projekata.

APR trenutno vodi 25 različitih registara i u njima je registrovano više od 137.000 privrednih društava, 349.000 preduzetnika, više od 38.000 udruženja, 16.000 sportskih udruženja i saveza, 1.100 turističkih agencija, više od 2.000 medija, gotovo 200.000 zaloga itd.

Kako je Forbes Srbija već pisao, oktobra prošle godine APR je dobio novog direktora. Tačnije direktorku i to u statusu vršioca dužnosti dok se na javnom konkursu ne izabere novi prvi čovek. Bojana Stojmenović tako je postala četvrti direktor APR-a od osnovanja, nakon što je njenom prethodniku Milanu Lučiću istekao mandat.

Bojana Stojmenović je pre imenovanja na mesto v.d. direktorke APR-a radila u državnom preduzeću Infrastruktura železnice Srbije, a prema navodima medija u bliskim je odnosima sa Tatjanom Vukić, uticajnom figurom vladajućeg SNS-a.