Kako da podržite prosvetne radnike bez plaćanja poreza: Zakon propisuje godišnji limit

featured image

21. mar 2025. 07:00

Prosvetne radnike danas očekuju drugi deo februarske plate. Po svoj prilici petak 21. mart će im doneti slične iznose. A svim zaposlenima u školama u blokadi prvi deo je bio umanjen od 25 do 100 odsto.

Solidarni roditelji i sugrađani već su se kroz dve grupe organizovali i prikupljaju novac za pomoć najugroženijim prosvetnim radnicima.

Forbes je zanimalo da li je, što se poreskih propisa tiče, moguće i da zainteresovani građani direktno pomognu nastavnicima.

Limit u Zakonu o imovini

Kako nam je pojasnio poreski savetnik Aleksandar Vasić, tako nešto bi bilo moguće. Ali do određene sume.

„Prema Zakonu o porezu na imovinu moguće je da jedna osoba nekome u jednoj kaledarskoj godini pokloni najviše do 100.000 dinara“, kaže Vasić. „U ovom slučaju bi bilo moguće da jedan uplatilac nekome direktno uplati do te sume u jednoj godini. A da ne plati porez. Ukoliko premaši taj iznos, poreska stopa je 2,5 odsto“.

Zakon zapravo kaže da ako naslednik nasledi, odnosno poklonoprimac primi, od iste osobe nasleđe ili poklon do 100.000 dinara u jednoj kalendarskoj godini, ne obračunava se porez. I po svakom od ovih osnova.

„Ako je vrednost nasleđenih, odnosno na poklon primljenih stvari iz st. 2. i 3. ovog člana, od istog lica u jednoj kalendarskoj godini, po svakom od tih osnova veća od 100.000 dinara, od oporezivanja se izuzima 100.000 dinara u toj kalendarskoj godini po svakom od tih osnova“, stoji u Zakonu o imovini.

Shutterstock/Sameer Neamah Mahdi

Lične donacije prosvetnim radnicima

Solidarnu akciju najpre je pokrenula IT zajednica potragom za donatorima koji su spremni da pomognu naugroženijim prosvetnim radnicima. Donacije je moguće dati jednokratno, ali i obavezati se na mesečni iznos. I ova akcija funkcioniše upravo tako da se poštuju ograničenja poreskih zakona. Donator direktno uplaćuje konkretnom nastavniku koji je ostao bez plate. S obzirom na mogućnost da jedna osoba uplaćuje na više računa, moguće je da sa više poklonjenog novca ne prekorači zakonski limit za oporezivanje.

Zaposlenima u školama, koji su ostali bez dela ili čitave zarade, pomaže i Fondacija Alek Kavčić. Ona funkcioniše nešto drugačije. U fond mogu da uplaćuju i pojedinci i kompanije. Iz zemlje i inostranstva. Određen je tačan iznos koji nastavnik može da dobije i to u zavisnosti od toga koliko mu je država umanjila platu.

„Na predlog univerzitetske zajednice, zajednice IT Srbije, Foruma beogradskih gimnazija i građana, Fondacija Alek Kavčić se pridružila akciji prikupljanja sredstava za zaposlene u školama kojima su zbog blokade nastave umanjena primanja za februar 2025“, stoji na sajtu Fondacije. „Fondacija ima mogućnost da prikuplja donacije od fizičkih i pravnih lica u Srbiji, kao i iz dijaspore, putem kreditnih kartica, direktnih uplata na tekući račun ili iz inostranstva na devizni račun“.

Prema podacima sa sajta, stanje 18. marta, uplaćeno je bilo 29.589.741,95 dinara. Ukupno je isplaćeno 7.676.350 dinara. Podršku je primilo 458 prosvetnih radnika.