Ko vlada javnim nabavkama na tržištu osiguranja: Koga biraju privreda i građani, a koga država

Novac Petrica Đaković 8. dec 2024. 08:00
featured image

8. dec 2024. 08:00

Rang lista najvećih osiguravajućih društava u Srbiji pokazuje da je, mereći visinom ukupne premije, na prvom mestu Dunav osiguranje. Iznos ukupne premije ovog osiguravajućeg društva bio je u 2023. godini 40,2 milijarde dinara. Odmah iza Dunava, sa ukupnom premijom od 28,9 milijardi dinara je Đenerali osiguranje. Trećeplasirani Wiener ima znatno manje, tek 11,3 milijardi dinara u prošloj godini.

S druge strane, podaci o visini bilansne sume pokazuju da i u 2023. godini pet prvih sa liste učestvuju u ukupnoj bilansnoj sumi sa 77 odsto. Na prvom mestu, mereno ovim kriterijumom je Đenerali sa učešćem od 22,5 odsto i visinom bilansne sume od 77,4 milijarde dinara.

Na drugom mestu je Dunav osiguranje sa 70 milijardi dinara, odnosno učešćem od 20,4 odsto. Slede Wiener, Grawe i na kraju DDOR osiguranje.

Ovo pokazuju podaci Narodne banke o poslovanju 16 osiguravajućih društava u našoj zemlji.

S druge strane, podaci Portala javnih nabavki svedoče da, ako se izuzme Dunav, država, njene ustanove, institucije i preduzeća, imaju neke svoje favorite među osiguravačima. To je naročito primetno kada se analiziraju ugovori o javnim nabavkama velike vrednosti. Preciznije, one nabavke na koje se primenjuju odredbe Zakona o javnim nabavkama.

U slučaju pružanja usluga osiguranja, pomenuti zakon propisuje da se svaka nabavka u vrednosti većoj od milion dinara mora spovoditi na osnovu zakonom propisanog postupka.

Dunav apsolutni favorit

Analiza Forbes Srbija pokazuje da je od početka ove godine Dunav osiguranje apsolutni šampion među osiguravajućim kućama kada je reč o javnim nabavkama. I onim na koje se zakon primenjuje i onim na koje ne, a koji se, ipak, mogu naći u registru na Portalu javnih nabavki.

Prema našoj analizi, Dunav osiguranje je od početka ove godine pobednik u 2.773 nabavke. Od tog broja 410 su nabavke veće vrednosti. To jeste, one na koje se Zakon o javnim nabavkama primenjuje.

Najveći broj ovih poslova dobio je samostalno, daleko manji broj zajedno sa drugim učesnicima na tržištu. Korisnici njegovih usluga su šarenoliki, od državnih preduzeća, preko škola i zdravstvenih ustanova, do ministarstava i državnih institucija.

Po broju javnih nabavki, odmah iza Dunava je novosadski DDOR, sa više od 1.100 ugovora ukupno, odnosno 140 onih čija vrednost prelazi milion dinara.

Koga biraju privreda i građani, a koga država

Zanimljivo, ali analiza Forbes Srbija pokazuje da je Đenerali osiguranje na trećem mestu kada se pogleda registar ukupnih nabavki. S druge strane, onih veće vrednosti ima tek 87. Slično je i sa osiguranjem Wiener Stadtische, trećem osiguravajućem društvu na tržištu, odmah iza Dunava i DDOR-a.

Ova osiguravajuća kuća ima od početka 2024. nešto više od 360 ukupnih nabavki, dok u kategoriji onih na koje se primenjuje zakon nema nijednu.

Globos osiguranje u posrednom vlasništvu biznismena Ostoje Mijailovića pokazuje zavidan rast kada je reč o broju sklopljenih ugovora o uslugama osiguranja sa državom. Prema podacima sa Portala javnih nabavki ovo osiguranje ima 366 ugovora ukupno, dok u kategoriji većih nabavki taj broj iznosi 129.

Triglav je pobednik na ukupno 288 nabavki, od koji je 57 u kategoriji onih na koje se primenjuje Zakon o javnim nabavkama.

AMS osiguranje ima 237 sklopljenih ugovora ukupno, a manje od 20 su nabavke vrednosti veće od milion dinara.

Shutterstock/BalkansCat

Koga nema na spisku

Pretraga Portala javnih nabavki pokazuje da od ukupno 16 osiguravajućih društava njih čak 10 nema nijedan sklopljen ugovor o nabavci iznad milion dinara. U toj grupi su osim Wiener Stadtische i Grawe, Milenijum, Merkur, Sava životno i neživotno osiguranje, Uniqa, Sogaz, kao i OTP osiguranje.

Poslednja dva, Sogaz i OTP osiguranje nemaju od početka 2024. godine nijedan ugovor o javnoj nabavci bilo koje vrste. Preostali imaju znatno manje od prve šestorke.

Vlasnička struktura osiguravača

Prema podacima Centralnog registra hartija od vrednosti, 76,7 odsto akcija Dunav osiguranja pripada državi. Drugi najveći akcionar je državni Akcionarski fond sa učešćem od 3,6 odsto.

Novosadski DDOR je u stoodstotnom vlasništvu italijanske kompanije Unipolspai spa. Triglav osiguranje, pak, u vlasništvu je slovenačkog Triglav int dd, iz Ljubljane.

Đenerali Srbija je u vlasništvu globalne grupacije istog naziva, osnovane još 1831. godine, kako stoji na njihovom sajtu.

Wiener Stadtische, takođe, je u vlasništvu austrijske osiguravajuće kuće istog naziva.

Za razliku od njih, Globos je relativno mlada osiguravajuća kuća. Osnovana je 1994. godine, da bi februara 2020. postala deo poslovne imperije Ostoje Mijailovića. U vlasništvu je jednog od njegovih preduzeća British Motors. British Motors do letos bio u direktnom vlasništvu pomenutog biznismena, da bi od tada vlasnik ovog i većine drugih preduzeća iza kojih stoji Miailović postala kompanija Crossroad group AG. Ova kompanija registrovana je u Švajcarskoj.

Bilansna suma sektora osiguranja porasla je u 2023. za 11,6 odsto i iznosi 375,5 milijardi dinara. Kapital je porastao za 10,5 odsto i iznosi 79,5 milijardi dinara. Ukupna premija je povećana za 15,9 odsto i iznosi 155,3 milijarde dinara.