Koliko će miliona Orbanovom zetu doneti novi biznis u Beogradu

Novac Forbes Srbija 11. jan 2024. 07:00
featured image

11. jan 2024. 07:00

Ištvan Tiborc, zet mađarskog premijera Viktora Orbana, koji predvodi BDPST grupu, kupio je 11 poslovnih zgrada u Novom Beogradu. Iako nije objavljena vrednost transakcije, sudeći prema finansijskim rezultatima koje donose ovi objekti, posao povraćaja investicije možda neće biti ni izazovan ni dugotrajan.

Kompanija Diofra fand menadžment, koja je kupac ovih zgrada, deo je Tiborcove BDPST grupe, a u svoj portfolio dodala je pet poslovnih parkova u kojima je smešteno ovih 11 zgrada za iznajmljivanje kancelarijskog prostora.

Najveći je park Green Heart u Bulevaru Milutina Milankovića koji ima pet zgrada ukupne bruto površine od 46.000 kvadrata. Reč je o objektima sa četiri i sedam spratova (plus prizemlje), a jedan od najpoznatijih stanara jedne od zgrada je kompanija Nordeus.

Niz ulicu odnosno u susedstvu je poslovni park FortyOne gde se nalaze tri zgrade ukupne površine 28.000 kvadrata (šest spratova i prizemlje).

Na kraju istog bulevara, na ćošku sa ulicom Vladimira Popovića je i zgrada 19 avenue (u kojoj je najpoznatiji stanar Delegacija EU u Srbiji) sa 17.000 kvadrata (reč je formalno o dve zgrade sa po devet spratova).

Četvrti park čini zgrada Belgrade business centra pored naselja Belvil. Tu je sedište kompanije Er Srbija i ima 11 spratova i 17.000 kvadrata.

I na kraju, tu je poznata GTC zgrada, sada House, u Bulevaru Zorana Đinđića, dijagonalno od Beogradske arene. Objekat ima 13.500 kvadrata, šest spratova i prizemlje.

Prihodi i profit

Svakim od ovih poslovnih parkova upravlja zasebna firma. Kada se pogleda njihov poslovni učinak u 2022. za koju su dostupni poslednji finansijski izveštaji, vidi se da Orbanov zet kupuje dobre biznise.

U toj godini ovih pet firmi zajedno su prihodovale više od 35 miliona evra, a ostvarile su neto dobit koja premašuje 12,5 miliona evra. Reč je o neto profitnoj marži od oko 35% kojoj bi se sigurno obradovao svaki investitor.

Više od trećine prihoda ostvarila je firma Atlas centar koja upravlja parkom Green Heart u Bulevaru Milutina Milankovića, na šta je sigurno uticala i velika kvadratura koju iznajmljuje. U 2022. ova firma ostvarila je ukupne prihode od 13,4 miliona evra i čist profit od oko 6,8 miliona evra.

Na drugom mestu je firma Demo invest, u čijoj „nadležnosti“ je kompleks FortyOne sa 28.000 kvadrata. Ostvarila je prihode od 8,3 miliona evra i zaradila oko 3,9 miliona.

Treća je kompanija Business centar koja upravlja zgradom BBC pored Belvila. Ukupno je prihodovala 6,6 miliona evra u 2022. i ubeležila neto dobit od 3,4 miliona evra.

Četvrta po prihodima koje je prijavila je firma Business point NBG 64a, koja brine o zgradi kod Arene. Ukupni prihodi iznosili su oko 3,5 miliona evra, a profit 1,47 miliona.

I na kraju, firma Business park 19 avenue je poslednja po prihodima sa ostvarenih 3,4 miliona evra i jedina je koja je u 2022. zabeležila gubitak – 2,99 miliona evra.

Na dobrom putu oporavka nakon pandemije

Imajući u vidu kakvu je sudbinu doživela delatnost iznajmljivanja kancelarijskog prostora tokom 2020. i 2021. zbog pandemije korona virusa i prelaska kompanija na hibridni ili rad od kuće, može se konstatovati da su firme koje upravljaju ovim objektima na dobrom putu rasta.

Najbolji bonitet mogao bi se dati kompaniji koja upravlja zgradom kod Arene, ali ni ostale ne zaostaju previše, a posmatrano po rizičnosti sve su u gornjoj polovini spektra, odnosno ne predstavljaju rizik za vlasnika. Takođe, ono što je zajedničko većini jeste dobra solventnost i trend pada zaduženosti.

Jedina je lošu 2022. imala kompanija koja upravlja zgradom 19 avenue zbog ostvarenog gubitka koji se odrazio i na druge pokazatelje, ali ne bi trebalo da predstavlja problem za novog vlasnika.

Inače, nijedna od pet firmi nema zaposlene.

Interesantno je da su sve kompanije tokom prošle godine menjale svoje finansijske izveštaje (jedan je bio prvobitno objavljen kao netačan). Ukoliko bi se uzeli podaci iz tih izveštaja, prijavljena vrednost prodatih objekata iznosi oko 275 miliona evra. Kada je kompanija GTC prodavala ove zgrade 2021. Indotek grupi, mediji su izveštavali da je predložena cena iznosila 267,6 miliona evra što je bilo iznad njihove knjigovodstvene vrednosti.

N1/Marina Pupavac

Registrovane promene menadžmenta i suvlasnika

Agencija za privredne registre juče je objavila promene u menadžmentu svih pet firmi. Umesto Danijela Jelineka, na mestu direktora svih pet kompanija, zamenili su ga Mirko Smiljanić i mađarski državljanin Marton-Kalmar Nađ.

Jelinek je vlasnik Indotek grupe od koje je Diofa fond kupio 11 poslovnih zgrada. Reč je o jednom od najbogatijih poslovnih ljudi u Mađarskoj i tamošnji mediji u brojnim objavama pisali su da je on dugogodišnji poslovni partner Ištvana Tiborca. Tome treba dodati i informaciju da je Tiborc od Jelineka kupio i Diofa fond.

Desetak dana pre kraja prošle godine, u APR-u su evidentirane i promene u vlasničkoj strukturi. Udele u svih pet firmi dotad su imale mađarske kompanije Office planet ingatlanfejleszto korlatolt felelossegu tarsasag (70%) i Westavis Ingatlanforgalmazo es Szolgaltató Korlatolt Felelossegu Tarsasag (30%). Zastupnik obe kompanije prema dostupnim podacima sa mađarskih biznis portala je Jelinek.

Pred kraj prošle godine, u APR-u je zavedeno da se 30% udela Westavis-a prenosi na kompaniju Gordiusz West Holding Korlátolt Felelossegu Tarsasag koju zastupa Tamaš Bodnar i koji je jedan od menadžera u Diofi. Zasad nije evidentirana bilo kakva promena kada je reč o udelu koji drži Office planet.