Zašto nikad nećete biti bogati

Finansijski savetnici uvek će vas usmeravati u pozitivnom smeru i načinima kako da zaradite novac. Ali, možda će otrežnjujuće biti ako razmišljate obrnuto. Zašto nikad neću biti bogat i šta je potrebno da promenim da se to ne bi dogodilo.
Da je bogat biti lako, bogat bi bio svako. Tako bi zvučila parafraza mnogo puta upotrebljene izreke koja ukazuje na izazove pred nama u bilo kojoj oblasti u kojoj želimo da napredujemo. Postati bogat možda je najteži poduhvat. Ili jedan od najtežih.
Zato donosimo nekoliko korisnih saveta kako da izbegnete situaciju da ne postanete bogati.
Ulažite novac
Ako ste odlučili da tokom cele karijere budete radnik koji radi za platu, nikad nećete postati bogati osim ako ste na najvišim pozicijama u kompaniji. Morate da dodatno ulažete. To, naravno, nije lako. Berza u Srbiji nije dovoljno razvijena, kamate u bankama nisu dovoljno visoke, pa morate da nađete alternativne načine ako želite da vas smatraju bogatim.
Sigurno nije lako opredeliti se u šta uložiti novac. Ali, sigurno je bolje nego da ga držite u slamarici jer će ga vremenom „pojesti“ inflacija.
Možete i da čekate na veliko nasledstvo ili da se dobro udate ili oženite. Međutim, ta taktika nije naročito kvalitetna jer ili nemate bogatog člana porodice koji je pred odlaskom sa ovog sveta ili nema previše dobrih prilika za pronalaženje imućnog životnog saputnika.
Morate više da štedite
Ipak, zaraditi nije važno koliko sačuvati zarađeno. Trebalo bi odoleti iskušenju da prvi zarađeni novac odmah preusmerite u kupovinu novog automobila. Ili nekretnine, ukoliko ste bili veoma uspešni u početnom ulaganju.
Novac mora da se obrće. Ono što ste prvobitno zaradili usmerite u dalje investicije ako želite da budete bogati. I, naravno, bolje je uštedeti nešto nego ništa.
Nemojte se pružati više nego što ste dugački
Krize koje su nas zadesile prethodnih godina, pa i decenija, značajno su povećale troškove života. Inflacija je umanjila ono što smo prethodno postigli. Zato neki ne uspevaju bilo šta da uštede, a kamoli da se obogate. Čak bi mogli i da dođu u problem s dugovima.
Da biste to preokrenuli potrebno je da dobro procenite šta vam je zaista potrebno u životu. I da trošite samo na najneophodnije kako bi ostalo nešto sredstava za uštedu i ulaganje.
Ako dugujete, dugujte pametno
Mnogi su zaduženi. I to često putem kreditnih kartica kojim su finansirali neke svoje potrebe. Ako već morate da se zadužite, zadužite se pametno. Neka to bude stambeni kredit ili kredit putem kojeg ćete investirati u neki biznis.
Pametno trošite
U današnje vreme često kupujemo u žurbi, ne obraćajući pažnju na stvarni trošak proizvoda. Ne treba ignorisati tzv. male kupovine. Tu se „izvuče“ najviše novca iz džepa. Trebalo bi pametnije planirati odlazak u prodavnicu. I odoleti iskušenju kupovine nečega što nije zaista neophodno.
Planirajte
Možda reč budžet ne zvuči atraktivno, ali je ključna. I planiranje potrošnje sredstava iz istog. Ako je neophodno da imate veće izdatke tokom vremena, ključ je naravno da se oni ne sretnu i da pažljivo isplanirate kada ćete kupovati.
Pogrešan izbor
Ukoliko ne radite posao koji volite ili koji vam ne ide od ruke, rastu šanse da nećete napredovati. To vam neće doneti veću platu od koje možete da zaradite makar deo novca za daje ulaganje.
Postavite sebi realne i konkretne ciljeve i lakše ćete ih ostvariti. Isto je i sa životnim ambicijama. Ako nemate razlog da postanete bogati, sve su šanse da to nećete ni uspeti.