Male su šanse da će Kušner pomoći tastu da položi kauciju: Poznato koliko novca imaju Džared i Ivanka

Novac Forbes 25. mar 2024. 07:00
featured image

25. mar 2024. 07:00

Donald Tramp je u problemu. Danas mu ističe rok da položi 464 miliona dolara (plus kamate), kao kauciju do odluke o njegovoj žalbi, pre nego što njujorška tužiteljka Letitia Džejms naplati taj novac putem presude protiv njega.

Njegovi advokati su u podnescima istakli da nije mogao da obezbedi kauciju, koja bi zahtevala zalog od 557 miliona dolara i više od 18 miliona dolara premije za kauciju unapred. Uložio je žalbu na presudu, ali nije jasno kada će žalbeni sud odlučiti o tome.

Bivši predsednik bi se mogao obratiti svojim mnogobrojnim bogatim prijateljima, ali nijedan od njih očigledno nije došao u njegovu pomoć do sada. Tu su i njegovi bogati članovi porodice: Kušneri.

Forbes je 2017. procenio neto vrednost porodice njegovog zeta Džareda Kušnera na 1,8 milijardi dolara, uključujući 1,1 milijardu dolara u nekretninama i 200 miliona dolara u gotovini i likvidnim sredstvima. Ako bi ta gotovina porasla po istoj stopi kao i S&P 500, sada bi vredela oko 380 miliona dolara – i dalje nedovoljno da oslobodi Trampa.

Forbes je procenio kombinovanu neto vrednost Džareda Kušnera i Ivanke Tramp na 375 miliona dolara 2019. godine, pri čemu je veći deo – 324 miliona dolara – dolazio od Džareda.

S obzirom na to da je napustio Belu kuću 2021. godine, Kušner se ponovo okrenuo biznisu. I dalje je vlasnik dela Kušner kompanije, porodične firme za nekretnine sa sedištem u Njujorku koja tvrdi da ima 16 milijardi dolara imovine. Kompaniju je 1985. osnovao Džaredov otac, Čarls, koji je vodio sve do 2005. godine kada je osuđen na dve godine zatvora zbog ilegalnih priloga kampanji, izbegavanja poreza i opstrukcije svedoka, što je dovelo do toga da Džared preuzme veću ulogu u porodičnom poslu.

Takođe je jedini vlasnik kompanije Affinity Partners, firme za privatni kapital sa sedištem u Majamiju. A u svojoj poslednjoj finansijskoj prijavi kao viši savetnik administracije Trampa 2021. godine, naveo je imovinu u vrednosti između 206 miliona i 801 milion dolara (uz raspon od 26 miliona do 130 miliona dolara obaveza) i prihode između 21 milion i 114 miliona dolara.

Što se tiče Ivanke, ona je prijavila imovinu između 600.000 i 1,5 miliona dolara i oko 2,6 miliona dolara prihoda. Predstavnici kompanije Affinity Partners i Kushner Companies nisu odgovorili na zahtev za komentar.

I da hoće da pomogne, ne može

Crtež Trampa na jednom od ročišta; Foto: REUTERS/Jane Rosenberg

Izuzetno je malo verovatno da bi Kušner pomogao Trampu čak i ako bi mogao. Pre svega, veći deo bogatstva njegove porodice vezan je za nekretnine. Oko 60% Kušnerovih sredstava u njegovoj prijavi su interesi u komercijalnim i stambenim nekretninama, većina njih vezana za porodičnu kompaniju.

U pravnim podnescima, Trampovi advokati su naveli da je obezbeđenje kaucije „praktično nemoguće“ delom zbog toga što mnoge kompanije za kaucije odbijaju da prihvate „imovinu poput nekretnina kao zalogu“. Verovatno je da bi i Kušneri, ako bi pokušali da obezbede kauciju u ime Trampa, naišli na iste probleme.

I baš kao i sam Tramp, i oni imaju svoje dugove s kojima se suočavaju. Prema Real Capital Analytics, nekretnine firme – uključujući zajedničke poslovne poduhvate – imaju procenjenu ukupnu vrednost od devet milijardi dolara i dug u iznosu od 4,7 milijardi dolara.

Veći deo imovine Kušnera su stanovi, pri čemu je najveći deo koncentrisan u Njujorku i Nju Džerziju. Kušneri nisu imali mnogo sreće pretvarajući te aktivnosti u gotov novac u poslednje vreme: U decembru je firma prodala portfelj od tri stambene zgrade na Menhetnu (East Village) za 57 miliona dolara, 12 miliona dolara manje nego što su vrednovane u decembru 2019. godine, kada je firma uzela zajam od 45,1 milion dolara na osnovu tog portfelja. To nije iznenađujuće, s obzirom na to da su prodaje višestambenih zgrada u Njujorku pale za 52% u 2023. godini u poređenju sa godinom ranije, prema Ariel Property Advisors.

Tu je i Kušnerov Affinity Partners, koji je osnovao 2021. godine. Firma je držala oko 3,1 milijardu dolara imovine pod upravom, a Kušner je bio naveden kao jedini vlasnik, prema podnesku Komisiji za hartije od vrednosti i berzu od marta 2023. godine. Većinu imovine firme – tri milijarde dolara – drži Paralelni fond I kompanije Affinity Partners, i 100% te gotovine drže nerezidenti SAD-a. Veliki deo toga verovatno potiče iz naftom bogatih monarhija Zaliva: Saudijci su navodno investirali dve milijarde dolara u Affinity Partners 2021. godine, dok su Katar i Ujedinjeni Arapski Emirati uložili oko 200 miliona dolara svaki, prema pisanju Njujork Tajmsa.

Poslovi sa Saudijcima

Posao sa Saudijskom Arabijom došao je pod lupu prošlog avgusta, kada je demokratski predstavnik Džejmi Raskin napisao pismo Odboru za nadzor Predstavničkog doma, tražeći od njih da pozovu na saslušanje kompaniju Affinity Partners zbog finansiranja koje je primila od investitora s Bliskog Istoka. U sredu, demokrate u Kongresu pokrenule su slanje poziva Kušneru zbog posla sa Saudijskom Arabijom, ali su republikanci odmah odbacili taj zahtev.

Te fondove čuva Affinity, ali firma verovatno ne bi mogla da ih koristi za bilo šta drugo osim za investiranje u ime svojih klijenata ili plaćanje upravljačkih naknada, koje su obično 2% godišnje prema poslednjem podnesku. Drugi fond firme, Affinity Partners Fond I, imao je bruto vrednost od samo 31 milion dolara do marta 2023. godine, a 100% tog novca drže Kušner i njegovi „povezani ljudi“. Pretpostavljajući da je to sve novac Kušnera, mogao bi povući gotovinu nakon što plati sve poreze na kapitalnu dobit koje duguje – ali to je kap u moru u odnosu na iznos koji mu je potreban danas.

Iako je prikupio velika sredstva, Affinity je od tada napravio samo nekoliko investicija. Firma je plasirala investiciju od 200 miliona dolara u reklamni sajt Dubizzle u Dubaiju; predvodila je rundu finansiranja od 225 miliona dolara za startap za fitnes EGYM sa sedištem u Minhenu; kupila je 15% izraelske firme za iznajmljivanje automobila i kreditiranje Shlomo Group za 110 miliona dolara; i sufinansirala rundu investicija od preko 200 miliona dolara u kompaniju Mosaic, fintech firmu sa sedištem u Ouklendu, Kalifornija, koja nudi kredite za instaliranje solarnih panela. Prošle nedelje, Kušner je objavio u postu na X da Affinity radi na projektima razvoju luksuznih nekretnina u srpskoj prestonici Beogradu i na albanskoj obali.

REUTERS/Sam Wolfe

Šta Kušner ima u svom „novčaniku“

Naravno, Kušner ima i svoj novac. U svojoj prijavi iz januara 2021. godine – podnetoj tri dana pre nego što je registrovao Affinity u Delaveru – naveo je između 44 miliona i 194 miliona dolara u gotovini i hartijama od vrednosti, plus umetnička dela vredna između pet miliona i 25 miliona dolara i udeo u startapu za nekretnine Cadre vredan između 30 miliona i 75 miliona dolara. Cadre je bio vrednovan 800 miliona dolara u rundi finansiranja 2017. godine, ali je prodat investicionom savetniku YieldStreet u januaru, navodno po znatno nižoj proceni. Čak i da je Kušnereva gotovina porasla istom stopom kao i S&P 500, sada bi vredela između 50 miliona i 226 miliona dolara – daleko od iznosa koji je potreban tastu.

Izlaz za Trampa u proglašenju bankrota

Postoji jednostavniji način da Tramp izbegne problem: proglašenje bankrota.

„Tramp može izbeći bilo koje zaplene na svojim nekretninama ako podnese zahtev za bankrot“, kaže Džon C. Kofi, profesor prava na Univerzitetu Kolumbija. „Pokušaće da natera Apelaciono odeljenje i Apelacioni sud da smanje kauciju. To može da se desi, ali su šanse protiv njega“.

Tramp je to već radio, podnoseći zahtev za bankrot pozivajući se na Poglavlje 11 u troje svojih kazina i u hotelu Plaza između 1991. i 1992. godine, a zatim i za Trump Hotels and Casino Resorts 2004. i Trump Entertainment Resorts 2009. godine. Ali ako ne uspe u žalbi, prema Kofiju, ovaj put bi verovatno morao da proglasi i lični i korporativni bankrot, budući da je lično odgovoran.

To bi bio težak udarac u izbornoj godini. „Mrzeće kada ga nazovu bankrotom. To može politički da iskoristi i kaže: ‘To je ono što su me te korumpirane demokratske sudije i tužioci naterali da uradim'“, kaže Kofi, dodajući: „Verovatno već možete da napišete njegov govor“.

Đakomo Tonjini, novinar Forbes