Mali investitori su u gubicima, da li bi startapovi trebalo da ih vrate veštačkom inteligencijom

Novac Forbes 10. nov 2023. 12:09 > 13. nov 2023. 15:18
featured image

Berze su uvek išle u korist onima sa najviše resursa

10. nov 2023. 12:09 > 13. nov 2023. 15:18

Iako su tehnički iste informacije javno dostupne svim investitorima, od milijardu dolara vrednim hedž fondovima sa Vol Strita do entuzijasta u svojim podrumima, stvarnost nije tako jednostavna.

To liči na one scene iz Holivuda gde moćna advokatska firma iz velikog grada istovaruje 17 kamiona punih papirnih dosijea pred mladog advokata, nalik Metu Dejmonu (Matt Damon), koji je tek položio ispit.

Informacije su tu, ali njihovo pronalaženje je sasvim druga priča.

Pokušaj da se nadmaši berza bio je tačno isti. Pronalaženje relevantnih i vrednih informacija među gomilom beskorisne buke zahtevalo je velike količine vremena i novca, što većina malih investitora (maloprodajni odnosno ritejl investitori tj. pojedinci) nema.

Zbog toga je prosečni maloprodajni investitor postigao godišnji povrat od 4,25% u periodu od 20 godina do 2019. godine, dok je S&P 500 ostvario povrat od 6,06% u istom vremenskom periodu.

S brzim širenjem mogućnosti investiranja pomoću veštačke inteligencije, da li se otvara prilika za startapove da ponude investiciona rešenja koja konačno menjaju ovu dinamiku?

Prednost Vol Strita

Razlika između institucionalnih investitora i maloprodajnih investitora svodi se na dva glavna elementa: analizu podataka i operacije. Sposobnost hedž fondova da ulože ogromne količine novca u obe ove oblasti im omogućava da brže i češće identifikuju trendove i investicione prilike od pojedinca – i onda da deluju na osnovu tih informacija.

Prednost u analizi podataka

Podaci su bile prednost otkad postoje berze. Investitori koji raspolažu najboljim i najrelevantnijim podacima i informacijama mogu donositi informisanije i, samim tim, verovatno tačnije odluke.

To je razlog zašto su zakoni o trgovanju na osnovu unutrašnjih informacija doneti još 1934. Regulatori su shvatili da je dostupnost informacija toliko vredna da je trebalo da bude regulisana.

Danas je situacija ista. Institucionalni investitori, uz pridržavanje regulativa, troše ogromne svote novca kako bi obezbedili da su njihovi podaci tačni i u realnom vremenu. Postoji razlog zašto trgovačke firme troše 25.000 dolara godišnje na Blumberg terminal za jednog zaposlenog, iako se mnogi isti podaci mogu dobiti jeftinije, ali sekunde ili minuti kasnije.

Shutterstock/Matej Kastelic

Nisu samo institucije te koje imaju pristup najboljim izvorima podataka na svetu, već i najboljem analitičkom i trgovačkom talentu. Najsvetliji umovi sa koledža Ajvi liga (Ivy League) rade dugo kako bi pronašli obrasce u podacima, s ciljem da izvuku korisne informacije koji bi mogle dovesti do profitabilnih trgovina.

Kada je reč o podacima, maloprodajni investitori su kao igrači rekreativne lige koji dolaze na utakmicu sedam finala NBA lige. Možda znaju pravila igre, ali nisu u istoj ligi.

Prednost u operacijama

Ali prednost nije samo u tome.

Prepoznavanje trenda ili prilike je samo jedan deo investicione slagalice. Delovanje na osnovu tih informacija može da bude varljivo kompleksno. Maloprodajni investitor može verovati da će cena sirove nafte pasti. Ali kako će se trgovati na tome?

Verovatno će morati da uđe u svet opcija i budućih ugovora, da sam „skrati“ (šortuje) sirovu naftu ili potencijalno proizvođače energije. To je lakše reći nego učiniti. Razumevanje tehničkih detalja o tome kako trgovati ovakvim kompleksnim finansijskim instrumentima nije nešto što se može naučiti preko noći.

Do trenutka kada maloprodajni investitor shvati kako da praktično sprovede svoju trgovinu, prilika može proći. To može značiti da moraju da pređu na sledeću ideju, ili još gore, da nastave sa trgovinom kad to stvarno ne bi trebalo.

Ne samo to, već je rizik u slučaju netačnog izvršenja trgovine praktično neograničen.

Zbog čega, sa strogo operativnog aspekta, i institucije imaju prednost. Imaju ogromne timove posvećene tome da što brže implementiraju trgovine na način koji pruža najveći potencijalni dobitak uz maksimalnu zaštitu od gubitaka.

Ovo ne znači da greške i dalje ne mogu da se dese na institucionalnom nivou. Ali šanse za potpuni gubitak poput onih na Vol Strit Betsu (WallStreetBets) su vrlo male.

Da li ovo predstavlja priliku za startapove?

Od samih početaka interneta, govorilo se o tome kako će demokratizacija informacija pomoći da se zatvori ova razlika. Bilo je nekoliko stidljivih koraka u tom smeru. Maloprodajni investitori sada imaju pristup mnogo širem spektru investicionih opcija i mogu da obavljaju trgovinske poslove širom sveta.

Kako podaci pokazuju, maloprodajni investitori i dalje zaostaju. Ali sa pojavom veštačke inteligencije, startapovi sada imaju mogućnost da koriste ekvivalent velikog tima analitičara kako bi pomogli u donošenju investicionih odluka za svoje korisnike, uz minimalne stvarne resurse analitičara.

Kako je era Gejmstopa pokušala (i nije uspela)

Na trenutak je izgledalo da bi ovaj balans mogao da počne veoma blago da se pomera. Euforija koja se odvijala početkom 2021. oko mem akcija poput Gejmstopa (Gamestop) i kripto šala kao što je Dodžkoin (Dogecoin), omogućila je maloprodajnim investitorima značajno više moći nego obično.

Neki hedž fondovi su došli pod pritisak jer su maloprodajni investitori udruženi i trgovali znatno većim obimima nego obično, jer je hajp na Reditu (Reddit) prešao u mejnstrim.

Iako je to bilo uzbudljivo vreme za tržišta i zanimljiva studija slučaja o moći odličnog marketinga, veoma malo promena se osetilo nakon toga.

I zaista, kao i gotovo svaki veći investicioni trend koji smo ikada videli, kretanje Gejmstopa je počelo na osnovu analize podataka. Jedina stvarna razlika u ovom slučaju bila je da je jedinstvena perspektiva i detaljan pregled došao od jutjubera iz Masačusetsa, a ne od trgovca hedž fonda sa Menhetna.

Bila je to retka situacija u kojoj je maloprodajni trgovac stvorio prednost u informacijama nad institucionalnim igračima. Kombinovano sa slučajnom prirodom viralnog onlajn sadržaja, stvorila se savršena klica za maloprodajni investitorski talas.

I varnica koja je sve to zapalila bila je analiza podataka. Sa brzim razvojem veštačke inteligencije, i posebno njenom integracijom u platforme za maloprodajno investiranje, mogli bismo biti na pragu izjednačavanja igre kao nikada ranije.

Kako bi veštačka inteligencija mogla da izjednači igru

Veštačka inteligencija postala je „baz“ reč koja je obavezna na svakoj SaaS stranici ili investicionoj prezentaciji. Trend smo pratili već neko vreme, ali pojava jednostavnog ČetGPT interfejsa ubrzala je široku svest o ovoj tehnologiji.

Kada se sve svede na to, ključna prednost veštačke inteligencije je njena sposobnost da obradi i analizira ogromne količine podataka u kratkom vremenskom periodu i, uz pomoć mašinskog učenja, pronađe trendove i obrasce unutar tih podataka.

Takođe, može biti dizajnirana da izvršava programe ili strategije koje su programirane u sistem.

Ukratko, veštačka inteligencija ubrzava s analizom podataka i tehničkim operacijama. Možete videti kuda vodim s ovim.

Investicione aplikacije i platforme sa veštačkom inteligencijom imaju potencijal da smanje prednost institucionalnih investitora. Gde bi tim analitičara trebalo danima ili nedeljama da pregledaju novopridošle zarade ili ekonomske podatke u potrazi za trendovima i prilikama, veštačka inteligencija to može uraditi za nekoliko sati ili minuta.

Gde bi šortovanje japanskih automobilskih kompanija (na primer) moglo zahtevati specijalizovano i tehničko znanje o kompleksnim stranim finansijskim instrumentima, veštačka inteligencija i obrada prirodnog jezika mogli bi se koristiti da se identifikuju i implementiraju trgovinske pozicije gotovo odmah.

„Hej Siri, šortuj Tojotu, ali se pobrini da ne bankrotiram“.

Naravno, ovde preterujem, još smo daleko od tog nivoa sofisticiranosti. Ali, činjenica je da se veštačka inteligencija već koristi kako bi maloprodajnim investitorima omogućila pristup trgovinskim strategijama koje su ranije bile dostupne samo putem hedž fondova sa Vol Strita.

Shutterstock/hxdbzxy

Osnaživanje maloprodajnih investitora 2.0

Pa kako to zaista izgleda za maloprodajne investitore? Mnogi od njih su se gadno opekli na tržištu nakon euforije oko mem akcija. Krajem 2020. i početkom 2021. došlo je do priliva sredstava maloprodajnih investitora i često ogromnih dobitaka u vrlo kratkom vremenskom periodu. Do leta 2021. sjaj je počeo da bledi, a tokom 2022. stvari su postale vrlo ružne.

Mnogi investitori su izgubili sve svoje dobitke, pa čak i više. Kao uvod za početnike na tržištima, bila je to oštra lekcija o usponima i padovima koji mogu obeležiti dugoročne prinose.

Pitanje je da li će ovo iskustvo podstaći dugoročno investiranje kod mlađih generacija ili ih zauvek odvratiti.

Ako provedete malo vremena na Redit podforumima poput originalnog r/WallStreetBets ili njegovog izdanja r/Superstonk, preovlađujući osećaj među članovima je da ih je establišment prevario tokom ludila oko Gejmstopa.

S obzirom na to, teško ih je ubediti da se vrate na tržište bez novog oružja na njihovoj strani.

Odgovor može ležati u veštačkoj inteligenciji, koja ima potencijal da pruži maloprodajnim investitorima mogućnosti koje nisu imali prošli put kada su poslali svoj ček za stimulaciju aplikaciji za trgovanje. To bi investitorima moglo pružiti osećaj da imaju još „par očiju“ koje prate njihov novac, umesto da su sami u svojoj potrazi za profitom.

Za investitore koji se plaše da će ih tržišta ponovno opeći, imati veštačku inteligenciju na svojoj strani može pružiti potrebno samopouzdanje da ponovo zakorače. Ovo posebno važi za mlađe, tehnološki pismene Milenijalce i Generaciju Z, koji manje veruju tradicionalnim institucijama i ljudima na vlasti.

To je nešto što sam lično video. Više od 80% naših investitora se odlučuje za portfolije kojima upravlja veštačka inteligencija, umesto za opcije samostalnog investiranja.

Izazov sa strane pružalaca investicionih usluga će biti da obezbede da njihova tehnologija zaista pruža stvarnu sposobnost i vrednost koja omogućava maloprodajnim investitorima da se takmiče sa institucijama, umesto da pruža samo percepciju toga.

Gde je „alfa“?

Dakle, ako veštačka inteligencija može omogućiti svakome da bude poseban, onda niko nije poseban, zar ne? To je delimično tačno. Dok tehnologija veštačke inteligencije nastavlja da napreduje, videćemo sve manje prednosti u analizi podataka, tehničkoj arbitraži i operativnoj efikasnosti.

Ali ne može svako da pobedi. Uvek postoji još jedan kupac ili prodavac sa druge strane svake trgovine.

Kao što veštačka inteligencija nastavlja da drma mnoge različite industrije, ključni sastojak koji će proizvesti iznadprosečne rezultate svodiće se na jedan jedini, jedinstveno ljudski atribut.

Kreativnost.

Iako se ekonomisti i analitičari jako trude da finansiranje izgleda kao tvrda nauka, to nije. Nećete videti fizičare kako raspravljaju o očekivanom nivou gravitacionog privlačenja za 2023.

Sposobnost da se predviđaju dugoročne ekonomske teme i gde se naše društvo i svet možda kreću verovatno će biti jedan od najvrednijih izvora „alfa“ u doba veštačke inteligencije. Osnovna ideja veštačke inteligencije je da može koristiti samo istorijske podatke kako bi pružila prognoze o budućim rezultatima.

Da je ČetGPT postojao 1980. godine, ne biste ga mogli pitati kakva je budućnost interneta. Tada internet još nije postojao. Ali pametni preduzetnici su bili u mogućnosti da prepoznaju potencijal, vide trend i izgrade bogatstvo na njegovoj osnovi.

To ne znači da će institucije izgubiti sve prednosti koje imaju nad maloprodajnim investitorima. Na kraju dana, i dalje će imati više novca i više vremena da potroše na pronalaženje „alfa“. Ali kako vreme prolazi i razlika se sužava, mogli bismo videti mnogo više osoba sličnih Kitu Gilu (Keith Gill) u centru pažnje, i, nadamo se, poboljšanja u prosečnim prinosima maloprodajnih investitora.

Šta je s vama?

U suštini, uprkos svim napredovanjima tehnologije i širenju aplikacija za trgovanje i pružanje podataka, osnovni principi dobrog investiranja se nisu promenili, i verovatno se nikada neće promeniti.

Morate znati zbog čega investirate, ciljeve svog portfolija i tačno razumeti šta pokušavate da postignete. To, zajedno sa jasnim investicionim horizontom i realnim pogledom na najgori mogući scenario, znači da ćete biti u poziciji da ostvarite povrate iznad proseka za maloprodajne investitore – bez obzira na to da li postoji veštačka inteligencija ili ne.

Džejson Mauntford, novinar Forbes