Maska bi Tiktok mogao da košta koliko i Tviter: Još malo do nedelje

Najbogatija osoba na svetu, Ilon Mask, suočio bi se sa cenom sličnom onoj koju je platio za Tviter ako se realizuje dogovor o kupovini američkih operacija Tiktoka. To tvrdi poznati analitičaru koji prati Maskove poslovne poteze. Kina navodno razmatra omogućavanje prodaje Masku kako bi sprečila potpunu zabranu aplikacije u SAD-u.
Matična kompanija Tiktoka, ByteDance, verovatno bi tražila između 40 i 50 milijardi dolara za američke operacije popularne aplikacije, napisao je analitičar Wedbush-a, Den Ajvs, u belešci klijentima u utorak. Ovo je slično iznosu od 44 milijarde dolara koji je Mask platio 2022. za Tviter, sada poznat kao X. I znatno je iznad ponude od oko 20 milijardi dolara koju je prošle nedelje dao konzorcijum iz SAD pod nazivom Project Liberty.
Izveštaji Blumberga i Volstrit žurnala o razgovorima kineskih zvaničnika o Masku „nisu potpuno iznenađenje“, s obzirom na Maskove bliske odnose sa izabranim predsednikom Donaldom Trampom, dodao je Ajvs.
Moguće produženje roka
Kupovina američkih operacija Tiktoka bila bi „zlatna prilika“ za Maska i njegovu društvenu mrežu X, rekao je Ajvs. On je pratio Tviter dok je bio berzanska kompanija i sada prati Teslu i američku tehnološku industriju u celini.
Portparol Tiktoka je odbacio ideju o prodaji Masku kao „čistu fikciju“ u izjavi za nekoliko medija. Mask se još nije oglasio povodom ovih izveštaja. U njima se ne navodi da li je Mask izrazio interesovanje za takvu akviziciju.
Tiktok će biti zabranjen u nedelju, osim ako ByteDance ne proda svoje američke operacije nekoj američkoj kompaniji. S druge strane, Vrhovni sud će uskoro odlučiti o žalbi na zabranu. Tramp – koji je kritikovao ideju zabrane Tiktoka – mogao bi da produži rok za 90 dana nakon svoje inauguracije u ponedeljak. Oko trećine Amerikanaca koristi Tiktok, prema istraživanju Pew Research-a iz juna. To je više od 21% koliko koristi mrežu X.
Međutim, zabrinutosti zbog kineskog vlasništva nad Tiktokom – i mogućnosti da kineska vlada prisili kompaniju da preda korisničke podatke – navele su zakonodavce da zatraže zabranu ako ByteDance ne proda platformu. Milijarder Frenk Mekort, bivši vlasnik Los Anđeles Dodžersa, predvodi ponudu Project Liberty za Tiktok. Uključeni su i drugi američki milijarderi u ovu dramu, uključujući Džefa Jasa, čija firma Susquehanna International Group poseduje 15% udela u ByteDance-u.
Snažne veze s Kinom
Maskova kompanija za električna vozila Tesla, njegov najveći biznis, ostvaruje značajan deo prihoda u Kini. Oko 23%, ili 5,7 milijardi dolara od Teslinih ukupnih 25,2 milijarde dolara prihoda u poslednjem kvartalu, dolazi iz Kine. Ajvs je spomenuo Maskove „jake odnose“ s kineskom vladom kao faktor koji može ojačati njegovu poziciju u slučaju Tiktoka.
Maskovo bogatstvo od 421 milijardu dolara čini ga bogatijim za više od 180 milijardi dolara od bilo koje druge osobe, prema najnovijim procenama Forbes. Maskovi udeli od 12% u Tesli i 42% u svemirskoj kompaniji SpaceX čine većinu njegovog bogatstva.
Derek Saul, novinar Forbes