Melanija Tramp ponovo u biznisu: Kako je njena karijera krenula iz Beograda

Tokom prvog boravka u Beloj kući, prva dama je pokazivala malo interesa za sticanje profita iz politike. Ovog puta dolazi sa poslovnim planom
Donald Tramp odavno spaja posao i porodicu. Pre nego što je izgradio sopstveno domaćinstvo i oslonio se na najbliže, rastao je učeći od oca biznis sa nekretninama. Ivana, njegova prva supruga, postala je izvršna direktorka u njegovom kazinu. Marla, druga supruga, vodila je izbor za Mis univerzum. Don Džunior, Ivanka i Erik, njegovo troje najstarije dece, zauzeli su vodeće uloge u njegovoj firmi za nekretnine.
A Melanija, njegova treća supruga? Jedva da je kročila u porodični biznis.
Možda je upravo tako Donald Tramp i želeo. „Mislim da je vrlo opasno kada žena radi“, rekao je 1994. godine, uz opasku da je do njegovog prvog razvoda i došlo jer ne Ivana imala značajnu ulogu u Trampovom biznisu.
„Nestala je neka nežnost. Ivana je imala veliku nežnost. I dalje je ima. Ali u tom periodu postala je izvršna direktorka – ne supruga.“ U istom intervjuu, vođenom četiri godine pre nego što je upoznao Melaniju, Tramp je dodao: „Volim da stvaram zvezde i donekle sam to učinio s Ivanom. Donekle i s Marlom… Nažalost, kada postanu zvezde, zabava za mene prestaje. To je kao proces stvaranja. Skoro kao pravljenje zgrade. Prilično tužno.“
Nije ni čudo što je Melanija gotovo u potpunosti prepustila scenu svom upečatljivom suprugu tokom njegovog prvog mandata.
Ovog puta Melanija ima biznis plan
Ovog puta, međutim, Melanija primenjuje nešto drugačiji pristup, kopirajući Trampovu formulu za zarađivanje novca. To, pak, zahteva nešto više medijske pažnje. U oktobru je objavila autobiografsku knjigu „Melanija“, koja je izašla 37 godina nakon „The Art of the Deal“.
Melanijina knjiga brzo je dospela na vrh liste bestselera New York Timesa, gde se i dalje nalazi. Jedan detalj mogao bi da posluži kao mamac za filmske producente – Melanija je otkrila da je njen otac snimao njen život od rođenja, stvarajući veliku arhivu snimaka buduće prve dame. Početkom ovog meseca pojavili su se izveštaji da je Amazon pristao da plati 40 miliona dolara za licenciranje filma i dokumentarne serije o Melaniji.
Zatim je usledila kripto groznica. Donald Tramp je objavio digitalni mim uoči inauguracionog vikenda, a Melanija ga je ubrzo pratila sa sopstvenim. Trgovci su poludeli, podižući cenu za oba. Struktura ovih poduhvata, a posebno Melanijinog, i dalje je veoma nejasna. To onemogućava tačno određivanje koliko je zaradila, ako je uopšte zaradila.
Međutim, postoji mogućnost da je, ako je većina prihoda od početne prodaje otišla njoj, a 250 miliona cirkulišućih tokena se u proseku prodavalo za oko tri dolara, mogla da zaradi 400 miliona dolara ili više—što bi verovatno predstavljalo najveći finansijski dobitak bilo koje političke figure u američkoj istoriji, izuzev Donalda Trampa.

Manekenska karijera iz Beograda
Kao da želi da obeleži ovaj trenutak, Melanija je u ponedeljak objavila svoju zvaničnu portretnu fotografiju iz Bele kuće, stojeći na kraju stola, s rukama oslonjenim na njegovu površinu, uz samouvereni osmeh i direktan pogled u kameru. Slika više podseća na moćni portret poslovnog magnata nego na tradicionalni portret prve dame. I ne bilo kog magnata. Ispostavilo se da je Donald Tramp pozirao za Forbes u gotovo identičnoj pozi—isti stav, isti odraz, isti osmeh—još u septembru 2015. godine, na početku svoje decenijske avanture između biznisa i politike.
Prvu damu oduvek privlače upadljive i luksuzne stvari. Melanija Tramp odrasla je u Sevnicama, u Sloveniji, gradiću od oko 20.000 stanovnika. Njena majka radila je u dizajnerskom studiju fabrike dečje odeće, dok je njen otac zarađivao za život kao vozač, zatim prodavac, a potom vlasnik preduzeća. Porodica je živela u trosobnom stanu, sa dovoljno novca da priušti privatnu dadilju i kolekciju automobila, među kojima su bili Ford Mustang, BMW, Mercedes-Benz, pa čak i Maserati.
Mlađa od dve sestre, Melanija je rano započela manekensku karijeru, sa samo šest godina. Bilo je to kada je njena majka zamolila nju i sestru da nose njene kreacije na reviji u Beogradu. Nastavila je da se bavi manekenstvom tokom srednje škole, gde je studirala industrijski dizajn, a potom se preusmerila na arhitekturu na fakultetu. Međutim, moda je na kraju preuzela primat, te je napredovala do prestižnijih angažmana i gradova—živela je u Milanu, zatim Parizu, a potom Njujorku. U SAD je stigla 1996. godine, sa 26 godina, sa dva kofera, ručnim prtljagom i snovima o novom životu.
Dolazak u Njujork
Melanija se nastanila u jednosobnom stanu u blizini 30. ulice i Park Avenije na Menhetnu. Dve godine kasnije, na jednoj zabavi, prišao joj je muškarac i rekao: „Zdravo. Ja sam Donald Tramp.“ Nekoliko nedelja kasnije, pokupio ju je crnim Mercedesom i odvezao u Seven Springs, vilu iz 1919. godine, smeštenu na više od 200 hektara u okrugu Vestčester, Njujork. „Izgleda kao francuski zamak“, zadivljeno je rekla Melanija u tom trenutku (kasnije je to opisala u svojoj autobiografiji). „Da li ovde živiš?“

Tramp joj je objasnio da je to samo rezervna nekretnina, koju je razmatrao da pretvori u golf klub. Na kraju se Melanija preselila u njegovu glavnu rezidenciju—trospratni apartman na vrhu Tramp tornja. Upravo tamo, u aprilu 2004, na njen 34. rođendan, Tramp ju je zaprosio dok su se spremali za Met Gala.
Do tada, 57-godišnji Tramp je bio uveren da su predbračni ugovori „nužnost modernog doba“. Tačni detalji njegovog dogovora sa Melanijom nisu poznati, ali ugovori sa njegovim prethodnim suprugama mogu dati neke naznake.
Brakorazvodne parnice
Ivana, koja je preminula 2022. ostavivši za sobom imovinu vrednu 34 miliona dolara, navodno je iz braka izašla sa 14 miliona dolara, vilom, stanom i 650.000 dolara godišnje alimentacije za decu. Tramp je oklevao da se oženi Marlom Mejpls, čak i nakon što je ostala trudna s njegovim četvrtim detetom, dok je ona izbegavala potpisivanje predbračnog ugovora.
Tramp je insistirao, ponudivši joj milion dolara u slučaju razvoda. „Mislim da je milion dolara mnogo novca“, rekao je tada za ABC News, pre nego što se ispravio: „Ne, zapravo ne mislim.“
Melanija Tramp je uvek insistirala na tome da nije u braku zbog novca, ističući finansijsku nezavisnost kao „suštinsku vrednost“. Ipak, nakon venčanja, teško je bilo razdvojiti njenu karijeru od njenog braka. Pojavila se na naslovnici Voga 2005, u venčanici, slaveći svoje venčanje u Mar-a-Lagu, gde su među gostima bili Bil i Hilari Klinton, Šekil O’Nil, Ana Vintur i Bili Džoel.
Godinu dana kasnije, ponovo je pozirala za magazin, tada u drugom stanju i jedva odevena, ukrcavajući se na suprugov avion. „Mislim da je veoma seksi kada je žena trudna“, rekla je tada za Vog. Njen sin Baron rođen je u martu 2006.
Ulazak u svet nakita i kozmetike
Melanija je na nekoliko godina stavila svoju karijeru po strani, a onda je 2009, kada je Baron krenuo u predškolsko, počela da se priprema za povratak. Osoblje unutar Trampove organizacije pomoglo joj je da krene stopama svog supruga u poslovima licenciranja proizvoda. Ušla je u svet nakita, kreirajući tri kolekcije koje su predstavljale različite aspekte njenog života. Pariska linija bila je fokusirana na glamur, njujorška na biznis, a kolekcija inspirisana Palm Bičom imala je sportski duh.
Svoj nakit je predstavila na QVC-u u dva jednosatna segmenta, rasprodavši ga za samo 45 minuta. Nije jasno koliko je zaradila na početku, ali je očigledno da taj uspeh nije dugo trajao. Do 2014, njeni prihodi od nakita pali su na manje od 15.000 dolara godišnje.

Pokušala je s još jednim proizvodnim linijom, sklopivši ugovor o licenciranju koji joj je obećavao milion dolara unapred, protiv budućih tantijema, za prodaju kozmetičkih proizvoda sa biznismenom iz Indijane, Stivenom Hilbertom. Hilbert je ranije sarađivao s njenim suprugom na kupovini General Motors zgrade u Njujorku, a kasnije mu je prodao i vilu na Svetom Martinu.
Melanija je tvrdila da je sama razvila proizvod nakon istraživanja s hemičarima—mada je kasnije na sudu priznala da je zapravo inspiraciju dobila od kozmetičarke koja joj je radila tretmane lica u spa centru Mar-a-Laga.
Proizvod je trebalo da se lansira početkom 2013. godine, prvo kroz promociju u emisiji Celebrity Apprentice, zatim ekskluzivno u lancu Lord & Taylor, a potom i šire, u druge robne kuće. Međutim, njen poslovni partner se suočio s problemima, i proizvod jedva da je ugledao svetlost dana. Kada nije dobila 750.000 dolara od obećanog milion dolara, Melanija je podnela tužbu. „Nisu ispoštovali ugovor. Nisu me platili. Nisu promovisali proizvod. Nisu uradili ništa“, svedočila je na sudu, na kraju postigavši nagodbu.
Propast karijere
To je praktično bio kraj njene poslovne karijere pre nego što se uključila u politiku. Melanija je razmatrala pokretanje drugih linija proizvoda—odeće za decu, nameštaja i posteljine. Ali onda, u junu 2015, sišla je niz pokretne stepenice u Tramp kuli zajedno sa svojim suprugom, dok je on najavljivao svoju kandidaturu za predsednika i time promenio sve.
Usred kampanje, u januaru 2016, Melanija je platila 1,5 miliona dolara za stan od 98 kvadratnih metara, 33 sprata ispod suprugovog penthausa. Kako se približavao Dan izbora, trka je postala surova, s izveštajima o bračnoj neveri i pojavom snimka na kojem Tramp govori o dodirivanju žena na neprimeren način.
Nakon pobede, Donald Tramp je otišao u Vašington, ali je Melanija ostala u Njujorku kako bi Baron završio školsku godinu. Navodno joj je ta distanca dala pregovaračku moć nad suprugom. Novinar Wašington Posta je u knjizi The Art of Her Deal tvrdio da je Melanija obezbedila povoljniji finansijski dogovor za sebe i sina. Njena predstavnica za medije osudila je knjigu, nazvavši je „fikcijom“.
Kao prva dama, Melanija nije mnogo radila na zarađivanju novca. Najveći prihod ostvarila je 2017, kada joj je Getty Images platio između 100.000 i milion dolara tantijema. Finansijski izveštaji koje je Donald Tramp podnosio tokom predsedničkog mandata pokazuju da Melanija nije imala druge prihode osim nekoliko hiljada dolara od autorskih prava na fotografije.
Lansiranje mim tokena

Međutim, bivši predsednici i prve dame obično zarađuju više nakon odlaska iz Bele kuće nego dok su na funkciji. Poput Mišel Obame i Lore Buš, Melanija je objavila knjigu.
Poput Hilari Klinton, pridružila se suprugu na turnejama govorništva zaradivši više od milion dolara od obraćanja organizacijama naklonjenim Trampu. No, ugledavši se na muža, istraživala je i nove načine zarade, poput prodaje NFT-ova, uključujući onaj s belim šeširom širokog oboda nalik onom koji je nosila na inauguraciji. Ove aktivnosti donele su joj oko 700.000 dolara—solidnu sumu, ali neuporedivu s onim što je usledilo.
Lansiranje njenih mim tokena 19. januara predstavljalo je precizan udar na verne pristalice MAGA pokreta. Mnogi koji su ih kupili već su izgubili novac, jer je vrednost tokena pala za više od 80%. Ipak, Melanija je obezbedila sebi unosnu budućnost, jer će dobijati nove tokene svakog meseca u narednoj godini, što bi joj moglo omogućiti da unovči dodatne desetine miliona dolara. Na kraju, Trampove pristalice bi mogle Melaniji dati više novca nego što su ikada dali njenom suprugu.
Priču o ponovnom ulasku Melanije Tramp u svet biznisa, pošto je tokom prvog predsedničkog mandata svog supruga Donalda, bila u njegovoj senci, pogledajte i u najnovijoj emisiji Forbes Magazina:
Den Aleksander, novinar Forbes