Milenijum tim ipak nije dobio posao čišćenja eksplozivnih ostataka rata, Ministarstvo ostalo pri prvobitnom izboru

Ministarstvo rudarstva i energetike ponovo je ocenjivalo ponude koje su pristigle na tenderu za radove u svrhu čišćenja sumnjivih površina od eksplozivnih ostataka rata na lokacijama koje su planirane za izgradnju samobalansiranih solarnih elektrana.
Ugovori su i nakon ponovne ocene dodeljeni istom ponuđaču. Grupi koju čine firma Saturnia i Udruženje za borbu protiv mina „STOP Minama-STOP Mines“ (Pale). Ove firme su i prvobitno bile izabrane za taj posao.
Podsetimo, Ministarstvo je moralo da ponovi fazu ocene ponuda u okviru ove javne nabavke. To im je naloženo nakon što se kompanija Milenijum tim žalila na ishod ovog tendera.
Vrednost ugovora procenjena na milijardu dinara
Ministarstvo rudarstva i energetike je početkom februara objavilo javnu nabavku radova.
U pitanju su lokacije Srpska kuća (Bujanovac) i selo Bošnjace (Lebane).
I sama javna nabavka bila je podeljena na dva dela odnosno dodeljena su dva ugovora. Po jedan za svaku ovu lokaciju. Ukupna procenjena vrednost ovog posla, za obe lokacije, bila je 982.000.000 dinara.
Ministarstvo je 21. marta, nakon prvobitne ocene ponuda, objavilo i odluku o tome kome planira da dodeli ugovor.
Oba ugovora (i za lokaciju Srpska kuća i selo Bošnjace) dodeljena su grupi koju čine firma Saturnia i Udruženje za borbu protiv mina „STOP Minama-STOP Mines“ (Pale). Oni su zajedno konkurisali za taj posao.
Međutim, nakon što je objavljeno kome se dodeljuju ugovori, kompanija Milenijum tim, koja je bila jedan od ponuđača, podnosi zahtev za zaštitu prava.
U tom zahtevu Milenijum tim je osporavao odluku Ministarstva da se ugovor dodeli firmi Saturnia i Udruženju za borbu protiv mina.
Žalba Milenijum tima usvojena
Po zahtevu Milenijum tima postupala je Republička komisija za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki.
Ona je zahtev Milenijum tima usvojila kao osnovan i naložila Ministarstvu da ponovi fazu stručne ocene ponuda.
Naime, Milenijum tim je (između ostalog) u zahtevu izneo da izabrane firme nisu dostavile zahtevane kopije sertifikata koji se odnose na uslaglašenost sa standardima osiguranja kvaliteta i upravljanja životnom sredinom.
Umesto kopija sertifikata dostavljena je samo potvrda o statusu procesa sertfikacije koja je izdata za „Udruženje za borbu protiv mina STOP minama – STOP mines“. Potvrdu je izdao Institut za sertificiranje sistema (Pale).
Nakon što je razmotrila navode Milenijum tima, Republička komisija je utvrdila da u konkursnoj dokumentaciji jeste bilo definisano da se posedovanje sertifikata dokazuje dostavljanjem njihove kopije.
Dalje je utvrdila je i da u konkretnom slučaju izabrani ponuđač nije dostavio kopije sertifikata – već samo potvrdu Instituta.
Zbog toga, komisija je smatrala da Ministarstvo nije imalo osnov da ponudu izabranog ponuđača oceni kao prihatljivu.
Kako je postupilo Ministarstvo?

Ministarstvo je ponovilo stručnu ocenu ponuda. A nove odluke o dodeli ugovora objavljene su danas. Kako se može videti, Ministarstvo je ostalo pri odluci da ovaj posao dodeli firmi Saturnia i Udruženju za borbu protiv mina.
Ministarstvo obrazlaže da je u izjavama izabranih ponuđača, koje se odnose na ispunjavanje kriterijuma u vezi sertifikata, navedeno da oba člana grupe poseduju standarde osiguranja kvaliteta i upravljanja životnom sredinom.
Takođe, oba člana grupe izjavila su da će važeći sertifikati biti naknadno dostavljeni.
Dostavili su i potvrdu o statusu procesa sertifikacije, izdatu od strane Instituta za sertificiranje sistema.
U njoj se navodi da je predviđeno vreme izdavanja sertifikata i znakova sertifikacije 15 radnih dana od datuma izdavanja potvrde. Sama potvrda je izdata 3. marta ove godine.
Ukazuje se i da se Komisija za javnu nabavku, u prvobitnoj fazi stručne ocene, telefonskim putem obratila Institutu za sertificiranje sistema.
On je potvrdio da je Udruženje za borbu protiv mina „STOP Minama-STOP Mines“ njihov klijent. Kao i da su sertifikovani prema zahtevanim standardima i da je preostalo da se izda sam dokument.
Dostavljen dokaz
Međutim, priznaje se da je Komisija za javnu nabavku u prvobitnoj fazi stručne ocene ponuda propustila da uputi zahtev za dostavljanje dokaza tj. fotokopije važećih setifikata.
Kao i da je 30. aprila izabranim firmama upućen dopis u kojem se traže da dostave dokaz koji je tražen konkursnom dokumentacijom.
Grupa ponuđača je 1. maja dostavila potrebne fotokopije sertifikata.
„Imajući u vidu da je grupa ponuđača, u trenutku podnošenja ponude posedovala sve tražene sertifikate, što je naručilac i u prvobitnoj fazi stručne ocene utvrdio kontaktiranjem izdavaoca sertifikata, Komisija je stava da je ponuda prihvatljiva budući da svi sertifikati nose datum pre isteka roka za podnošenje ponuda“.
Dalje se ocenjuje i da propuštanje Ministarstva da u prvobitnoj fazi stručne ocene traži od ove grupe ponuđača da dostavi fotokopije sertifikata – ne može ići na štetu izabrane grupe ponuđača.
„Pogotovo u situaciji razlike u ceni od 116.437.740 dinara“.
Izabrane firme ponudile nižu cenu za radove

Saturnia i Udruženje su ponudile nižu cenu za obavljanje traženih radova na obe lokacije.
Konkretno, za radove na lokaciji sela Bošnjace, Saturnia i Udruženje STOP minama – STOP Mines ponudile su cenu od 549 miliona dinara bez PDV-a. Ponuda Milenijum tima za radove na ovoj lokaciji iznosila je 633,8 miliona dinara, isto bez PDV-a.
Kada se radi o lokaciji Srpska kuća, Saturnia i Udruženje ponudile su da tražene radove izvedu za 316,3 milona dinara. Milenijum tim ponudio je da ove radove izvede za iznos od 347,9 miliona dinara.