Na Floridi niko nije bio kriv za rušenje zgrade
Tri godine je prošlo od rušenja dela stambenog kompleksa Čemplen Tauers Saut u Surfsajdu na Floridi. Tada je poginulo 98 ljudi, što je jedna od najsmrtonosnijih građevinskih katastrofa u američkoj istroriji.
Istraga koja je usledila, koštala je 22 miliona dolara, sudski postupak 100 miliona, a odštete za porodice stradalih premašile su milijardu dolara. Tragedija je dovela do promene zakona i novih pravila u kontroli bezbednosti zgrada na Floridi.
Problemi sa betonom pomogli rušenje zgrade
Zgrada visoka 12 spratova, imala je 136 stanova, a 55 je bilo pogođeno rušenjem koje se dogodilo u junu 2021. godine. U trenutku kada se srušio, soliter je trebalo da prođe ono što je po propisima nazivano 40-godišnjom inspekcijom. Kao starija zgrada iz 1981. godine, izgrađena na obali, bila je predmet provere zbog održavanja i popravki.
U izveštajima koji su objavljeni nakon tragedije, obelodanjeno je da je tri godine pre rušenja, zgrada imala ozbiljne probleme sa betonom, a kao dokaz priložene su fotografije pukotina na zgradi i mesta sa kojih su otpali komadi betona.
Takođe, kada je urađena tzv. 40-godišnja inspekcija, nije bilo poznato da je zgrada već tonula. Ipak, geološki razlozi odbačeni su kao mogući uzrok pada zgrade, jer je podloga krečnjačka, što je čvršće i od kamena.
Noseći stubovi nisu izdržali
Istragom koja je usledila utvrđeno je da se zgrada srušila zbog defekta u prvobitnoj gradnji. Inženjeri uključeni u istragu zaključili su da noseći stubovi oboda bazena i garaže nisu imali dovoljnu nosivost, što je uzrokovalo nesreću i rušenje.
Mešavina defekta u betonu, korozija, temelj zgrade i efekti vibracija sa okolnih zgrada doprineli su katastrofi, zaključili su istražitelji.
Niko nije proglašen odgovornim za nesreću, ali su godinu dana nakon tragedije izmenjeni zakoni, koji sada nalažu da zgrade budu kontrolisane svakih 10 godina. Udruženja vlasnika stanova imaju obavezu da javno objavljuju izveštaje o bezbednosti objekta, kao i da izdvajaju potrebne sume za održavanje.
Tanja Veselinović, urednica Forbes Magazina