Očekuje se rat cena električnih vozila u 2025

Novac Forbes 14. sep 2024. 08:00
featured image

14. sep 2024. 08:00

Kako se proizvođači bore da ispune ciljeve prodaje električnih vozila sledeće godine, očekuje se rat cena koji će smanjiti profit, pokazuje izveštaj investicione banke UBS.

„Predviđamo da će doći do rata cena EV vozila tokom naredne godine. Proizvođači, pre svega Folksvagen, moraće agresivno da promovišu svoja električna vozila“, navodi se u izveštaju UBS-a.

Ciljevi EU za smanjenje emisije CO2 do 2025. prisiljavaju proizvođače da napuste profitabilne motore sa unutrašnjim sagorevanjem (ICE).

Prodaja svih novih ICE vozila biće zabranjena do 2035.

Proizvođači poput Folksvagena tražili su od političara da ublaže ova pravila, ali bez uspeha.

Generalni direktor Oliver Blume, izjavio je da bi EU trebalo da prilagodi ciljeve za emisije CO2 zbog usporavanja prodaje EV vozila. Takođe je rekao da će Folksvagen tražiti sporazume o zajedničkom ostvarivanju ciljeva emisije sa efikasnijim proizvođačima EV vozila.

Pojačani pritisak zbog strožih CO2 regulativa na kompanije poput Folksvagena, Renoa i Forda verovatno će pokrenuti rat cena.

Tradicionalni proizvođači automobila žure da zamene motore sa unutrašnjim sagorevanjem električnim vozilima.

Političari će se pitati da li će EU biti prinuđena da ublaži svoja pravila ako se povećaju finansijski gubici ili gubici radnih mesta.

Prodaja električnih vozila stagnira

Prodaja električnih vozila u Evropi stagnirala je ove godine, što dovodi u opasnost postavljene ciljeve.

BMW izgleda stabilno, dok će Volvo impresionirati investitore, barem po napretku u segmentu električnih vozila.

Ipak je opterećen preambicioznim ciljevima u pogledu profita i prodaje.

Ciljevi koji predviđaju da će prodaja EV činiti blizu 80% ukupne prodaje novih automobila do 2030. deluju kao malo verovatni. Prodaja u Evropi ove godine verovatno će biti oko dva miliona, što je daleko ispod 20%.

Prognoze pokazuju da bi prodaja EV mogla dostići između 40% i 60% tržišta do 2030. godine, što je daleko od planiranih 80%.

UBS je naveo da EU značajno pooštrava ciljeve za smanjenje emisije CO2 do 2025.

Foto: Shutterstock/Rasulov

To predstavlja skup izazov za proizvođače, s obzirom na stagnaciju prodaje električnih vozila.

„VW grupa mora da udvostruči svoj udeo u prodaji EV vozila u EU na 25% do 2025. godine, sa 13% koliko je bilo 2023“.

„To mora da učini kako bi ispunila zahteve za emisiju CO2, što iz današnje perspektive deluje veoma izazovno“, navodi se u izveštaju UBS-a.

Reno mora da poveća prodaju električnih vozila (EV) za sedam procenata u odnosu na 2023. kako bi ispunio ciljeve.

Kako je drugim kompanijama?

Volvo je nadmašio očekivanja u EV segmentu zahvaljujući vezi sa kineskom kompanijom Geely. Međutim, UBS navodi da su ciljevi Volvoa u pogledu prodaje EV vozila i profita nerealni.

Nemačka konsultantska firma Dataforce predviđa da će i Ford Europe biti pod pritiskom da ispuni ciljeve za prodaju EV vozila.

Neuspeh u ispunjavanju CO2 limita može rezultirati velikim kaznama, koje bi za velike proizvođače mogle iznositi stotine miliona evra.

Postizanje novih ciljeva zahtevaće značajan porast prodaje EV vozila i plug-in hibrida, uprkos smanjenju subvencija i skepticizmu na tržištu.

Proizvođači će morati da usvoje strategije poput CO2 udruživanja, prilagođavanja cena i pojačanog praćenja emisija kako bi se nosili sa izazovima. To se takođe navodi u izveštaju Dataforce-a.

Manji i pristupačniji modeli pomoći će prelasku na masovno tržište. Dataforce nije pominjao mogućnost da bi EU mogla ublažiti ciljeve.

UBS nije primetio nikakve naznake da bi EU mogla odložiti ciljeve za CO2 za 2035, ali je uočio mogućnost dugoročnijeg ublažavanja.

„Međutim, ako potražnja za EV vozilima ne pokaže znakove oporavka uprkos rastućim popustima na cene ne bismo isključili mogućnost intervencije EU“, navodi UBS.

To je sve u cilju da se ograniči finansijsko opterećenje industriji koja se već suočava s izazovima, kao što je rastuća konkurencija iz Kine, dodaju.

HSBC Global Research je izneo podatak da bi potencijalne kazne za proizvođače koji ne ispunjavaju ciljeve emisije EU mogle dostići pet milijardi evra. Reno je naveo da bi kazne mogle biti dvostruko veće.

„Volvo i BMW su bolje pozicionirani, dok Folksvagen i Reno imaju veliki razmak koji treba da prevaziđu“, navodi se u izveštaju.

Proizvođači koji zaostaju, nadaju se da bi novi modeli mogli da smanje razliku, prema HSBC Global.

Cena vozila

Što se tiče cena, EV su često preskupa u poređenju s vozilima sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem i imaju manju korisnost.

Grupa evropskih konzervativaca i reformista (ECR) imala je sledeće primedbe:

„ECR već dugo tvrdi da su ciljevi EU za usvajanje električnih vozila, posebno cilj od 100% do 2035. godine, potpuno nerealni.“

„Nedavne prognoze, koje predviđaju stope usvajanja od samo 38% do 60% do 2030. godine, potvrđuju ove sumnje“, naveli su.

Agresivan pristup ukidanju motora sa unutrašnjim sagorevanjem ugrožava automobilski sektor, dovodeći u opasnost radna mesta i stabilnost evropske ekonomije, dodaju.

„Brisel mora da preispita i usvoji uravnoteženiji pristup koji postavlja ostvarive ciljeve, podržava sve tehnologije i podstiče evropske proizvođače da inoviraju i konkurišu globalno. Neuspeh u tome rizikuje da pogodi sektor u krizu,“ navela je ECR.

Grupe koje se zalažu za zaštitu životne sredine će se svim sredstvima boriti protiv pokušaja da se promene pravila.

Nil Vinton, saradnik Forbes