OTKRIVAMO PMC gradnja nudila 20.000 evra stanarima kasarne Jakub Kuburović da se isele: Ministarstvo odbrane brani se ćutanjem

Stanari bivše kasarne Jakub Kuburović, koja od pre gotovo deceniju nije u vlasništvu Ministarstva odbrane, nego državnog preduzeća Jugoimport SDPR, odnosno njene ćerke firme PMC gradnja, tvrde da im je iz te firme nuđeno 20.000 evra da se isele iz svojih stanova.
U međuvremenu, poslat im je i zahtev za iseljenje u roku od mesec dana, ukoliko ne pristanu na vansudsko poravnanje sa ovom firmom. Na zemljištu kasarne planira izgradnju skoro 100.000 kvadrata stambeno-poslovnog kompleksa.
PMC gradnja jeste knjižni vlasnik pomenutog zemljišta. Odlukom Ministarstva odbrane i promenom njihovog Master plana kasarna je u zamenu za haubice NORA predata Jugoimport SDRP-u 2016. godine. Kako piše u dokumentu to je urađeno radi povećanja osnovnog kapitala preduzeća. Ovo državno preduzeće kasnije je kasarnu predalo firmi u svom vlasništvu, PMC gradnji, osnovanoj krajem 2020.
Da li su ušli u posed?
Ipak, više od 20 porodica koje žive u kompleksu kasarne više od dve decenije, tvrde da Jugoimport nikada nije ušao u posed. Primopredaja kasarne, kako tvrde, nikada nije izvršena. Istovremeno, na stanare se trenutno vrši pritisak da se isele iz stanova koje koriste. A koriste ih na osnovu rešenja i ugovora sklopljenih svojevremeno sa Ministarstvom odbrane.
Dodatno, iako se, kako tvrde, Ministarstvo odbrane proglašava nenadležnim, jer zemljište nije njihova imovina, oni njima uredno naplaćuju stanarinu. Forbes Srbija imao je uvid u uplatnice pojedinih stanara koji stanarinu od oko 15.000 dinara plaćaju na vojni račun.
Ni Ministarstvo odbrane, ni PMC gradnja nisu, međutim, odgovorili na pitanja Forbes Srbija. Stanari, ali i drugi građani Zemuna koji se protive izgradnji stambeno-poslovnog kompleksa na ovoj lokaciji su početkom marta u peticiji koju je potpisalo više od 1.500 građana od nadležnih organa tražili obustavu izdavanja građevinske dozvole, a o čemu smo pisali.

Ko je zapravo investitor
Prvobitni zahtev za izdavanje građevinske dozvole za izgradnju ovog stambeno-poslovnog kompleksa Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove grada Beograda odbio je 21. februara ove godine.
Zanimljivo je, međutim, što se kao investitor navodi firma PMC gradnja, koja je istovremeno i vlasnik kasarne. Sa druge strane, u rešenju o odbijanju stoji da se „odbacuje zahtev firme PMC inženjering“. Ona je ustvari stoodstotni vlasnik PMC gradnje, ali nije formalni investitor.
Marija Bojović, jedna od potpisnica peticije protiv izgradnje stambeno-poslovnog kompleksa kaže za Forbes Srbija da je ovo ozbiljan propust. Propisi nalažu da investitor mora podneti zahtev za izdavanje građevinske dozvole. Tako bi na investitora trebalo da glasi i rešenje od odbacivanju.
Sedam dana kasnije, investitor je Sekretarijatu dostavio usaglašeni zahtev, a postupak je trenutno u toku. Kako saznajemo od stanara, Sekretarijat za urbanizam zatražio im je da svoje primedbe upućene ovom organu prethodnih meseci dopune dostavljanjem rešenja o privremenom smeštaju u okviru kompleksa kasarne.
Kako je Forbes Srbija pisao, osim nerešenog stambenog pitanja stanara, tiču se i problema saobraćajne infrastrukture. Ipak, Zemunci tvrde da bi odron mogao biti najozbiljna pretnja okolnim stanarima ukoliko na prostoru gde je sada oronula kasarna nikne gotovo 100.000 kvadrata.
Rešenja o privremenom stanovanju
U rešenjima o privremenom stanovanju koje su nekadašnji pripadnici Vojske Srbije potpisivali sa Ministartsvom odbrane, a u koje je Forbes Srbija imao uvid, piše da im se odobrava privremeno stanovanje i utvrđuje mesečna naknada.
Takođe u istom rešenju stoji da je „ovo rešenje privremeno i važi do rešavanja stambenog pitanja imenovanog. Izuzetno, u slučaju naročite vojne potrebe, a po naređenju više i rešenju ove komande, važnost rešenja može biti kraća. U tom slučaju imenovani se mora iseliti iz prostorija u roku od 30 dana“, piše u rešenju.

Stanari, dakle, tvrde da njihovo stambeno pitanje nije rešeno, a naročite vojne potrebe nisu nastupile. Zbog toga i ne mogu biti prinudno iseljeni iz svojih stanova dok se njihovo stambeno pitanje ne reši.
Spremni su i na otkup stanova koje poseduje vojska, ali kako tvrde, svako njihovo obraćanje nadležnom Ministarstvu odbrane završilo se time da se ono proglasilo nenadležnim pošto kasarna nije u njihovom vlasništvu.
„Sa druge strane, PMC gradnja nam nudi 20.000 evra da se iselimo. I to 10 odsto od iznosa odmah, a ostatak kada napustimo stanove“, tvrdi jedan od stanara.
Inače, ova firma osnovana je krajem 2020. Prethodnih godina nije imala poslovnih prihoda, odnosno poslovnih aktivnosti. To navodi na zaključak da je osnovana kako bi realizovala ovaj projekat. Nema ni zaposlenih.
Veza PMC gradnje i Zorana Đorđevića
Marija Bojović ukazuje na činjenicu da je odluka o izuzimanju kasarne Jakub Kuburović sa spiska neophodnih vojsci doneta u vreme kada je resorni ministar bio Zoran Đorđević. Objekat je tada u zamenu za haubice predat Jugoimport SDPR-u kojem je odnedavno Đorđević – specijalni savetnik.
„U izmenama i dopunama planske dokumentacije 2017. navodi se da je vojni kompleks iz vremena austrougarske vladavine i da predstavlja primerak austrougarskih kasarni, te da nije zaštićeni spomenik kulture. Objekti su van primarne funkcije. Dodatno, zaključkom Vlade vojni kompleks je obuhvaćen spiskom nepokretnosti koje nisu neophodne za funkcionisanje vojske, a koji se stavljaju u funkciju pribavljanja neophodnih sredstava za sprovođenje reforme sistema odbrane i poboljšanja položaja Vojske Srbije-Master planom“, objašnjava Marija Bojović.
Ona navodi da je praktično paralelno sa jedne strane objekat skinut sa spiska neophodnih za vojsku i MO a sa druge izmenjena planska dokumentacija za tu lokaciju.
„Usvajanje Izmena i dopuna Plana detaljne regulacije kompleksa između ulica Jakuba Kuburovića, Novogradske i Ivićeve u Zemunu značilo je i ukidanje parka i podizanje indeksa izgrađenosti na 2,8 na lokaciji bivše kasarne. Ove izmene omogućio je upravo Milutin Folić, nekadašnji glavni gradski urbanista, prema Zakonu o planiranju i izgradnji istovremeno i predsednik Komisije za planove“, kaže sagovornica Forbes Srbija.
Folić je jednom odredbom u planu obavezao investitora da lokaciju razradi kroz Urbanistički plan, a zatim je njegova privatna firma „Folić architects“, izradila i odbranila predmetni UP u oktobru 2019.godine, zaključuje Bojović.