Privatni profesori za decu bogatih u SAD zarađuju vrtoglave sume

Novac Forbes 16. dec 2024. 07:00
featured image

16. dec 2024. 07:00

Tokom nekoliko godina karijere u finansijama i rada kao trgovac akcijama u Njujorku, Stiven Menking nije bio ispunjen. Uradio je sve što se od njega očekivalo. Diplomirao je s visokim ocenama iz matematike i ekonomije na Vilijams koledžu i obavio nekoliko stažiranja. To mu je omogućilo posao u investicionom bankarstvu odmah nakon fakulteta. Brzo je shvatio da nije spreman da žrtvuje ravnotežu između posla i privatnog života zbog „zlatnih okova“ Volstrita. „Ako imaju malu decu, ne znam koliko ih zapravo viđaju“, kaže Menking (36) o rukovodiocima s kojima je radio. „Svi prave izbore za koje misle da su najbolji za njih. Za mene, to nije bila žrtva koju sam bio spreman da podnesem“.

Inspirisan iskustvom kao mentor vršnjacima tokom srednje škole, Menking je napustio posao u finansijama i počeo da radi kao samostalni tutor za učenike iz matematike. Nakon što je prošao kroz razne agencije, pronašao je Forum Education, kompaniju koja se pozicionira kao agencija za talente među tutorima i cilja imućne porodice iz sistema privatnih škola u Njujorku. Danas je Menking jedan od pet najboljih tutora u Forumu. Zarađuje oko 500.000 dolara godišnje. Kao tutor zarađuje više nego što je zarađivao u finansijama.

Prezasićeno tržište

Tutorstvo se dugo smatralo poslom s nepunim radnim vremenom. Pre desetak godina, magazin Atlantik opisao je tutore kao „nove konobare“, jer su diplomci sa prestižnih univerziteta u Njujorku počeli da se bave tutorstvom kako bi preživeli dok jure audicije ili postdiplomske programe. Kako su opcije za onlajn tutorstvo eksplodirale – globalna industrija sada se procenjuje na oko 10,42 milijarde dolara prihoda u 2024. prema istraživanju Grand Valley Research – postalo je relativno lako naći posao na daljinu s nepunim radnim vremenom.

Ipak, edtech investitori smatraju da je tržište tutorstva prezasićeno, s konkurentima koji idu od velikih kompanija kao što su Princeton Review i Kaplan do startapa kao što su Wyzant i Studdy AI. Da bi neka agencija za tutorstvo bila uspešna, mora da ponudi nešto jedinstveno. Forum upravo to i radi.

Početak biznisa

Pre osnivanja Foruma, koosnivač i izvršni direktor Tomas Hauel radio je kao tutor. Nakon što je diplomirao komparativnu književnost na Univerzitetu Jejl 2008. godine, podučavao je srednjoškolce u Njujorku matematiku, nauku, humanističke nauke. I pripremao ih je za standardizovane testove, zarađujući 45 dolara po satu (dok je agencija naplaćivala oko 200 dolara). Istovremeno je pohađao postdiplomske studije iz medicine. Njegov kolega i cimer sa fakulteta, Dejvid Felps, radio je isto. Hauel opisuje svoje iskustvo tutorstva kao privremeni posao za koji je bio loše pripremljen i nedovoljno plaćen.

„U jednom trenutku sam bio pod ugovorom s čak sedam različitih agencija istovremeno“, kaže Hauel. „Sećam se da sam se osećao pomalo ludo. Bio sam bačen u vrlo intenzivna okruženja sa učenicima koji su imali složene probleme u učenju – i akademske karijere sa visokim ulozima, pripreme za testove i upis na fakultete – sa vrlo malo obuke“.

Sa 8.000 dolara ušteđevine, Hauel i Felps su 2014. odlučili da naprave agenciju za tutorstvo kakvu su želeli da imaju kada su se preselili u Njujork 2010. godine. „Ako pretpostavite da su tutori privremeni radnici, dizajniraćete posao na jedan način, ali ako tutorstvo smatrate karijerom, onda ćete posao dizajnirati na potpuno drugačiji način. Forum je bio ovo drugo“, objašnjava Hauel. „Model je više nalik agenciji za talente nego agenciji za zapošljavanje, a tutori su [glavni adut]. Oni su talenat“.

Profesor
Shutterstock/Nico.Stock

Poslovni model

Samozaposleni tutori „angažuju“ Forum da ih zastupa i dovodi klijente, slično kao što agencija za talente radi za glumce. Forum pomaže u povezivanju klijenata s tutorima koji odgovaraju njihovim potrebama. Upravlja plaćanjima, pregovara o cenama za svakog tutora i promoviše ih. Za ovu uslugu, Forum uzima 15% zarade. To je manji procenat od mnogih drugih kompanija za tutorstvo, tvrdi Hauel. Na primer, K12 Tutoring (ranije Stride Tutoring), sa sedištem u Restonu u Virdžiniji, uzima 20%-25% zarade tutora. To pokriva onlajn platformu, marketing, prodaju i operacije, kaže Džen Mur, generalna menadžerka K12.

Većina K12 tutora radi s nepunim radnim vremenom i zarađuje između 38 i 65 dolara po satu, u proseku 5.800 dolara godišnje, dok najbolji zarađuju do 53.800 dolara. U Forumu, prosečni tutor zarađuje „dobrih šest cifara“, kaže Hauel, dok najbolji zarađuju više od 500.000 dolara. Dvojica njegovih tutora su eksperti za kurikulume privatnih škola. Veoma su uspešni u pomaganju neurodivergentnim učenicima da uče i unaprede kritične organizacione veštine poznatim kao „izvršne funkcije“. Ovi najbolji tutori naplaćuju 1.000 dolara po satu i prihodovali su više od milion dolara prošle godine. Iako Hauel nije hteo da govori o prihodima Foruma, Forbes procenjuje da bi mogao da donosi i do 10 miliona dolara godišnje.

Pet ljudi radi u pozadini u Forumu, uključujući direktora Hauela. Felps više ne radi u kompaniji, ali je član borda. Nakon što je otišao u februaru 2021, njegov udeo su kupili tutori, njih 21, i sada imaju deo vlasništva. „Sada imaju kapital u biznisu i dobijaju deo profita, slično kao u pravnim firmama“, kaže Hauel. Udeo u profitu je kao bonus na visoka primanja koja ostvaruju.

Ne primaju bilo koga

Forum ima tim od 35 tutora sa raznovrsnim biografijama. Neki, kao Menking, su bivši profesionalci iz industrije dok su ostali akademci ili iskusni profesionalni tutori. Hauel i njegov tim su veoma izbirljivi kada nekog angažuju. Kandidati moraju da imaju najmanje tri godine iskustva rada s učenicima privatnih škola u Njujorku pre nego što mogu da apliciraju. Prolaze kroz nekoliko krugova intervjua i simulaciju časa. Od osnivanja, više od 2.000 tutora apliciralo je za rad u Forumu, ali je primljeno samo 35 tokom 10 godina od osnivanja. To predstavlja stopu prihvatanja manju od 2%, nižu čak i od Harvarda ili Kalteka.

Jedna klijentkinja iz centra Menhetna, koja troši velike sume na tutore Foruma, nedavno je dodala još jednog stručnjaka u tim koji podučava njenog sina koji je fakultetskog uzrasta. „Naš sin na koledžu pohađa jedan od najtežih kurseva na svetu sa poznatim profesorom, a Forum je uspeo da angažuje doktora nauka iz računarstva koji je briljantan u svojoj oblasti i prošao je isti kurs“.

I do 1.000 dolara po času

Ova majka, koja je želela da ostane anonimna, koristi tutore Foruma još otkad su joj blizanci bili u osnovnoj školi. Sada su na drugog godini na koledžu iz Ajvi lige. Plaća između 400 i 1.000 dolara po detetu za sat vremena. I njena deca su dobila pomoć tutora od matematike, preko pripreme za testove, do emotivne podrške. Smatra da su tutori sada kao deo porodice. „Za mog muža i mene to je neprocenjivo. Sve ih lično poznajem i osećam se srećno što možemo da ih platimo da podrže našu decu“, kaže ona.

Forum ima oko 200 učenika, od prvog razreda do fakulteta. „Veći deo naše porodice su ovi učenici iz privatnih škola u Njujorku, kao i roditelji koji znaju vrednost ulaganja u najbolju moguću privatnu podršku za njihove učenike“, kaže Hauel. Mnogi klijenti Foruma pohađaju privatne škole u Njujorku, gde podučavanje u srednjim školama košta u proseku 27.322 dolara godišnje, prema podacima educationdata.org. U nekim od najprestižnijih njujorških privatnih škola, školarina ide i do 60.000 dolara. Na primer, Horas Men škola naplaćuje 64.070 dolara za školsku 2024-2025, a u školi Dalton je 64.300 dolara.

To nije pristupačno za svakoga, ali za roditelje koji mogu da ih priušte, njegovi tutori su neprocenjiva investicija, smatra Hauel. „Alergičan sam na olako shvatanje koga kao mentora treba staviti pred mlade učenike“, ističe on.

Ema Vitford, novinarka Forbes