Sukob interesa u Srbiji: Direktor bolnice zaposlio šuraka, predsednik opštine dao posao bratu, odbornik prevozi školsku decu

Novac Forbes Srbija 16. dec 2024. 07:00
featured image

16. dec 2024. 07:00

Dragan Rapaić, odbornik Skupštine opštine Žitište i Zoran Perić, raniji v.d. direktora Zdravstvene ustanove Gnjilane prekršili su Zakon o sprečavanju korupcije. Sukob interesa u kojem su se našli nisu prijavili Agenciji za borbu protiv korupcije, piše u rešenjima objavljenim u Službenom glasniku.

Rešenja su objavljena u najnovijem Službenom glasniku od 5. decembra. Iz njih se vidi da njih dvojica nisu pisanim putem obavestili Agenciju o sukobu interesa. Time su, kako se navodi, prekršili odredbe člana 82. zakona.

Odbornik i preduzetnik

Rapaić je, vidi se iz rešenja, za vreme mandata odbornika, zaključio kao preduzetnik ugovor o javnoj nabavci sa Osnovnom školom Miloš Crnjanski. Reč je o prevozu učenika te škole na relaciji Hetin – Srpski Itebej – Hetin. Ugovorena cena bila je 2.098.000 dinara. Rapaić je inače vlasnik preduzetničke radnje Eko line 2020, registrovane u Banatskom Dvoru. Upravo njegova firma pobedila je na tenderu za prevoz učenika pomenute osnovne škole.

S druge strane, Zoran Perić, v.d. direktora Zdravstvenog centra Gnjilane, zaključio je u trenutku kada je obavljao ovu funkciju radni odnos na neodređeno vreme sa svojim šurakom Goranom Dimićem. On je zaposlen kao vozač sanitetskog vozila.

U obrazloženju rešenja protiv Dragana Rapaića koje je doneo direktor Agencije za sprečavanje korupcije piše da je odredbama člana 40. Zakona propisano da je javni funkcioner dužan da javni interes ne podredi privatnom. Takođe, dužan je da se pridržava propisa koji uređuju njegova prava i obaveze…

Oni ukazuju na član 41. Zakona. On propisuje da je sukob interesa situacija u kojoj javni funkcioner ima privatni interes koji utiče, može da utiče ili izgleda kao da utiče na obavljanje javne funkcije. A privatni interes je bilo kakva korist ili pogodnost javnog funkcionera ili povezanog lica.

Pošto se škola delom finansira iz budžeta opštine, nesumnjivo postoji odnos zavisnosti, nadzora i kontrole, stoji u objavljenom rešenju.

Zaposlio šuraka

„Situacija u kojoj je Dragan Rapaić za vreme vršenja javne funkcije odbornika, u svojstvu preduzetnika, na osnovu sprovedenog postupka javne nabavke u 2023. sa školom zaključio ugovor o obavljanju usluga prevoza učenika, predstavljala je sukob interesa. Rapaić je funkciju odbornika iskoristio za sticanje koristi za sebe. Time je istovremeno ugrozio poverenje građana u savesno i odgovorno vršenje javne funkcije“.

U rešenju Agencije stoji da je imenovani kao javni funkcioner bio dužan da izbegne sukob interesa.

„Kada je već dodeljen ugovor preduzetničkoj radnji čiji je vlasnik, bio je dužan da o sukobu interesa obavesti Agenciju, što on nije učinio. Na taj način je povredio i odredbu člana 42. stava 1. Zakona“, piše u rešenju direktora Agencije za borbu protiv korupcije.

Zoran Perić, pak, prekršio je Zakon jer je zapošljavanjem šuraka u zdravstvenu ustanovu kojom rukovodi, javni interes podredio privatnom.

U obrazloženju se navodi da je obaveza javnog funkcionera da prilikom stupanja na dužnost i tokom vršenja javne funkcije, u roku od pet dana, pisanim putem obavesti neposrednog pretpostavljenog i Agenciju o sumnji u postojanje sukoba interesa koji on ili sa njim povezano lice ima.

„Perić je u svojstvu v.d. direktora Centra zaključivanjem ugovora sa svojim šurakom Goranom Dimićem kojim je imenovani u Centru zasnovao radni odnos na neodređeno vreme kao vozač sanitetskog vozila, doveo sebe u situaciju sukoba interesa…“, piše u rešenju.

U oba ova slučaja, Agencija je izrekla meru javnog objavljivanja odluke o povredi zakona. To je „jedina odgovarajuća mera u konkretnim slučajevima“, stoji u ovim rešenjima.

Predsednik opštine Temerin sredio posao bratu

Inače, prema podacima iz Službenog glasnika, Agencija za borbu protiv korupcije donela je od početka ove godine još 12 rešenja.

Saša Ališanović, odbornik Skupštine grada Prokuplja prekršio je odredbe Zakona o sprečavanju korupcije jer su tokom vršenja navedene funkcije, iz budžeta tog grada Udruženju Roma „Carina“, čiji je zastupnik, dodeljena novčana sredstva od 795.000 dinara. Ališanović nije o tome obavestio Agenciju, a bio je u obavezi da to učini.

Agencija je reagovala i u slučaju Mladena Zeca, predsednika opštine Temerin. On je u svojstvu prvog čoveka opštine zaključio ugovor o sufinansiranju projekata proizvodnje medijskih sadržaja iz oblasti javnog informisanja za 2021. godinu. Ugovor je sklopljen sa privrednim društvom Explore agency čiji je suvlasnik njegov brat Nikola Zec. Navedenoj firmi je dodeljeno 150.000 dinara, a ni Zec o tome nije obavestio Agenciju.

Agencija je donela meru javnog objavljivanja preporuke za razrešenje sa javne funkcije predsednika opštine Temerin.

Slučaj fudbalskog kluba u Smederevu

Vesna Kiš Kostić, raniji predsednik Skupštine grada Smedereva prekršila je i odredbe Zakona o sprečavanju korupcije i odredbe Zakona o sportu. Ona je, naime, u periodu od 1. jula 2022. do 30. oktobra 2023. uz navedenu javnu funkciju obavljala i dužnost predsednika Skupštine fudbalskog kluba Smederevo 1924. Utvrđeno je da je u tom periodu iz budžeta grada Smedereva pomenutom klubu preneto ukupno 70 miliona dinara. A o sukobu interesa koji je imala ona nije obavestila Agenciju.

I dok je ona propustila da Agenciji prijavi sukob interesa u kojem se našla, Miroslav Krilović, odbornik Skupštine grada Zrenjanina nije u roku koji je odredila Agencija preneo upravljačka prava u privrednom društvu Etno keramika čiji je vlasnik.

Vladimir Đurović, predsednik Skupštine opštine Kula „osuđen“ je jer nije u roku preneo upravljačka prava u preduzeću za trgovinu i usluge Euroauto Kula, čiji je vlasnik.

O Zakon se ogrešila i Neda Šutić, raniji odbornik Skupštine grada Čačka. Tokom vršenja ove funkcije preduzetniku pod nazivom Neda Šutić PR delatnost privatnog obezbeđenja i konsultantske aktivnosti u vezi sa poslovanjem Eco Rules Preljina dodeljen je ugovor kao ponuđaču na tenderu. Reč je o uslugama obavljanja poslova lica za bezbednost i zdravlje na radu. Vrednost ugovora je 700.000 dinara, bez PDV-a, odnosno 840.000 dinara računajući porez.