Koje su najveće kompanije listirane na regionalnim berzama

Često ćemo preko medija čuti o tome koliko vrede najveće svetske kompanije, naročito kada se probijaju ka vrhu liste najvećih. Dosta ređe ćete sresti priče o tome koliko vrede regionalne korporacije čije proizvode i usluge takođe susrećete u svakodnevnom životu.
Ex-Yu prostorima dominiraju slovenačke i hrvatske kompanije, kako zbog snažnijih privreda, tako i usled činjenice da zapadni susedi ipak imaju veće prisustvo najvećih kompanija na berzanskom tržištu.
Vrednost kompanije zavisi pre svega od njenog poslovanja odnosno od trenutnog i očekivanog profita, ali na nju utiču i pojedini drugi faktori poput slobodne količine akcija za trgovanje pa manji procenat može voditi nerealno visokim vrednovanjima (na primer INA ili Aerodrom „Nikola Tesla“).

Slabije berze poput domaće, koja oskudeva u jačim institucionalnim investitorima, daju i lošija vrednovanja pa NIS vredi koliko i Petrol iako godinama ostvaruje višestruko veće profite. Naravno, ovo se tiče i visoke koncentracije vlasništva, ali i nepopularnog prefiksa ruski kod dominantnog akcionara NIS-a.
Sve ove kompanije posluju makar na nekoliko tržišta, ali ne samo ta činjenica govori da bi to bila zanimljiva regionalna liga, pardon berza, jer bi svakako rodila jaču konkurenciju i kvalitet, samim tim privukla i veće svetske investitore. Slabo ko bi tu imao šta da izgubi, sasvim dovoljno za ideju na Balkanu da ima minimalne šanse za uspeh.
Nenad Gujaničić, Momentum Securities