Akcije Tesle se oporavljaju dok se Volstrit kladi da recipročne carine SAD neće biti tako loše

Nestabilno tržište akcija poraslo je u ponedeljak, jer su investitori ponovo skloni mišljenju da carine predsednika Donalda Trampa neće biti toliko loše kao što se prvobitno mislilo.
Najnoviji rast predvodile su velike tehnološke akcije koje su najviše pogođene tržišnim padom usled carina.
Indeks S&P 500 je porastao više od 1,4% u ponedeljak ujutro, dostigavši najviši nivo od 7. marta.
Američki tržišni indeks sada je porastao za 4% u odnosu na šestomesečnu najnižu vrednost unutar dana postignutu 13. marta. I dalje je 6% ispod svog maksimuma svih vremena zabeleženog u februaru.
Indeks Dau Džons je porastao1,2%, ili više od 480 poena u ponedeljak. Nasdak je skočio za 1,8%, budući da su oba indeksa dostigla svoje najviše nivoe u poslednje dve nedelje.
Ovaj rast je došao zahvaljujući „smanjenju zabrinutosti zbog trgovinskog rata“ na Volstritu, objasnio je osnivač Sevens Report-a, Tom Esi. Pozvao se na izveštaje Blumberga i Volstrit žurnala od vikenda. Oni su naveli da će recipročne carine koje je Tramp postavio, a koje treba da stupe na snagu sledeće nedelje, biti mnogo fokusiranije nego što je Tramp ranije sugerisao.
Akcije Tesle predvode povratak Sedam veličanstvenih
Najveći dobitnici tokom skoka bile su velike američke tehnološke akcije.
Akcije sedam kompanija Alfabeta, Amazona, Epla, Mete, Majkrosofta, Envidije i Tesle su porasle, predvođene Teslinim skokom od 7%.
Bilo je ozbiljnih problema pri otvaranju 2025. zbog jačeg uticaja carina i rotacije u sigurnija ulaganja, ali Tesla je i dalje drugi najveći gubitnik u S&P-u ove godine, čak i nakon početnog skoka.
Blumbergov indeks „Sedam veličanstvenih“ je opao za oko 12% u 2025.
Cene bitkoina se vraćaju
Cene bitkoina su porasle na najviši nivo od 7. marta, prelazeći 87.000 dolara. To je skok od skoro 15 odsto u odnosu na martovski minimum najveće svetske kriptovalute.
Tokom poslednja dva meseca, tržište akcija je bilo veoma nestabilno. Često je bilo poljuljano zbog najnovijih dešavanja u vezi sa Trampovim planovima za njegove široke carine.
Tramp je u petak rekao da će recipročne carine, koje promoviše kao svoju glavnu ekonomsku politiku, imati „fleksibilnost,“ signalizirajući da će ta serija carina početi da se uvodi sledeće srede.
Recipročne carine imaju za cilj da naplate isti namet na uvezene proizvode kao što se na istu vrstu američkih proizvoda plaća u zemljama porekla tih uvoznih proizvoda.
Značajna konfuzija u vezi sa tim kada će recipročne carine biti primenjene i koji će efikasan iznos taksi različite robe plaćati doprinosila je povećanim brigama da bi SAD mogle ući u recesiju, a Savezne rezerve su prošle nedelje upozorile da očekuju višu inflaciju i niži ekonomski rast ove godine zbog ekonomske nesigurnosti.
Derek Saul, novinar Forbes