Amerika se priprema da sankcioniše kineske banke koje podržavaju Rusiju

Američka vlada radi na sankcionisanju nekih kineskih banaka zbog zabrinutosti da omogućavaju trgovinu sa Rusijom i podržavaju njene ratne napore protiv Ukrajine, izvestio je danas Vol strit žurnal.
Prema izveštaju, aktivnosti na uvođenju sankcija pokreće zabrinutost zbog trgovine između Kine i Rusije, za koju SAD veruje da je pomogla Moskvi da obnovi svoju vojsku i dovede je u jaku poziciju za vođenje dugotrajnog ratnog sukoba sa Ukrajinom.
Iako Kina nije prodala nikakvo oružje Rusiji od invazije na Ukrajinu, Vašington veruje da je prodaja predmeta dvostruke namene poput čipova, sklopova, mašina i alata – koji imaju i civilne i vojne svrhe – pomogla jačanju ruske vojne industrije.
Pozivajući se na neimenovane američke zvaničnike, izveštaj dodaje da je nacrt sankcija, koje prete da isključe ciljane banke iz globalnog finansijskog sistema, „opcija eskalacije“ koja će se koristiti samo ako diplomatski napori za rešavanje problema propadnu.
Ako se sankcije sprovedu, posledice bi mogle biti ozbiljne jer bi ciljanim finansijskim institucijama bile uskraćene mogućnosti pristupa američkom dolaru, što bi uticalo na njihovu sposobnost obavljanja globalne trgovine i potencijalno dovelo do bankrota ovih banaka i pogođenih klijenata.
Sankcije bi takođe ugrozile spor oporavak kineske ekonomije nakon pandemije i rastući dug.
Državni sekretar Entoni Blinken trebalo bi da poseti Kinu u sredu, gde se očekuje da će upozoriti Peking zbog izvoza u Rusiju. Međutim, nije jasno da li će pretnja ozbiljnim sankcijama naterati Kinu da obuzda svoju trenutnu trgovinu sa Rusijom. Prošle nedelje, Stejt department je saopštio da će Blinken sresti visoke kineske zvaničnike u Šangaju i Pekingu kako bi „razgovarao o nizu bilateralnih, regionalnih i globalnih pitanja, uključujući krizu na Bliskom istoku, ruski rat protiv Ukrajine, pitanja poput Tajvanskog moreuza i Južnog kineskog mora“.
Američki zvaničnici, uključujući Blinkena, izrazili su zabrinutost zbog izvoza Kine u Rusiju u poslednjih nekoliko nedelja. Nakon sastanka ministara spoljnih poslova G7 u Italiji prošle nedelje, najviši američki diplomata nazvao je Kinu „glavnim pomagačem“ ruskoj „odbrambenoj industrijskoj bazi“.
Blinken je rekao da su „mašine, alati, poluprovodnici i drugi predmeti dvostruke namene“ iz Kine pomogli ruskoj vojnoj industriji da se oporavi od sankcija i kontrole izvoza. Dodao je da ako Kina želi da ima dobre odnose sa Evropom i drugim zemljama, ne može biti „gorivo najvećoj pretnji evropskoj bezbednosti od kraja Hladnog rata“.
Tokom posete Pekingu ranije ovog meseca, ministarka finansija Dženet Jelen je rekla da SAD brine zbog uloge koju bilo koje kompanije u Kini igraju u vojnoj nabavci Rusije. Dodala je: „Sve banke koje olakšavaju značajne transakcije koje kanališu vojnu ili robu dvostruke namene u rusku odbrambenu industrijsku bazu izlažu se riziku od američkih sankcija“.
Siladitja Rej, novinar Forbes