Apple ukida WhatsApp i druge popularne aplikacije za razmenu poruka iz kineske prodavnice

Vesti Forbes 19. apr 2024. 12:39
featured image

19. apr 2024. 12:39

Apple je uklonio nekoliko popularnih aplikacija za razmenu poruka uključujući i WhatApp iz iPhone-ove kineske App Store kako bi ispunio nalog vlasti u Pekingu.

Kompanija je navela za Wall Street Journal, koji je prvi objavio tu priču, da su uklanjanja usledila nakon naredbe kineskih vlasti koje su navele da određene aplikacije izazivaju „zabrinutost za nacionalnu bezbednost“.

Iako Apple nije naveo listu označenih aplikacija, takođe je uklonio Metin Threads zajedno sa aplikacijama za razmenu poruka Signal, Lajn i Telegram sa svog digitalnog izloga u Kini.

Kompanija je takođe navela da je „obavezna da poštuje zakone u zemljama u kojima posluje, čak i kada se ne slaže sa njima“.

Pozivajući se na osobu koja je dobro obaveštena o ovome, Njujork tajms je izvestio da su kineske vlasti pronašle „zapaljiv“ sadržaj na WhatsApp-u i Threads-u o predsedniku zemlje Si Đinpingu koji je prekršio stroga kineska pravila o onlajn cenzuri.

Sve aplikacije za razmenu poruka koje su bile meta uklanjanja nudile su end-to-end enkripciju za ćaskanje ili pozive između korisnika.

Ovaj oblik šifrovanja bi ograničio mogućnost kineskih vlasti da nadgledaju i cenzurišu sadržaj koji se deli u aplikacijama. Nejasno je da li je to imalo ulogu u odluci. Apple-ove sopstvene aplikacije za razmenu poruka, iMessage i Facetime, takođe koriste end-to-end enkripciju.

Šta će biti sa TikTokom?

Međutim, iCloud korisničkim podacima u Kini rukuje lokalna firma, a kriptografski ključevi potrebni za pristup se čuvaju u Kini.

Tokom predstojećeg vikenda, poslanici u Predstavničkom domu američkog Kongresa trebalo bi da glasaju o nacrtu zakona koji bi mogao dovesti do zabrane TikToka u SAD.

Poslanici iz Demokratske i Republikanske stranke su tvrdili da TikTok predstavlja pretnju po nacionalnu bezbednost. Zakon bi zahtevao od kineske matične kompanije TikTok-a da proda aplikaciju ili da se suoči sa zabranom u SAD.

Kineske vlasti su kritikovale pritisak za prodaju TikToka.

U martu je kinesko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo: „Ako se takozvani razlozi nacionalne bezbednosti mogu iskoristiti za namerno suzbijanje nadređenih kompanija drugih zemalja, ne bi bilo pravedno da se o tome govori.