Cena gasa ostaje ista za stanovništvo, za privredu se menja
Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je danas da će Srbija tokom predstojeće zime imati dovoljnu količinu gasa. Taj energent za stanovništvo neće poskupeti, a cena za privredu biće slična onoj koja trenutno važi. „Sada imamo na raspolaganju 13 miliona kubnih metara gasa dnevno. Srbija ima i 380 miliona metara kubnih gasa u skladištu u Banatskom Dvoru. Isto toliko imaju Rusi i 163 miliona metara kubnih imamo u Mađarskoj“, naveo je Bajatović.
Na početku grejne sezone bilo je problema sa četiri toplane – u Vrbasu, Jagodini, Senti i Bečeju oko daljih isporuka. One imaju stare dugove, ali Bajatović je istakao da, iako ovo pitanje nije rešeno, Srbijagas nikad nikom nije isključila gas i neće, bez obzira na sve.
Ispod cene
„Mi držimo cenu za stanovništvo nižom nego što bi trebalo da bude. Jer smo dovoljno veliki, bez obzira na lošu naplatu. Nekome smo pustili gas i bez ugovora. Ko da se smrzne – bolnice, zabavišta, škole? U vezi sa naplatom moraćemo da se dogovorimo sa državom. Lokalne samouprave se nisu odgovorno ponašale. Prezadužene su“, rekao je Bajatović.
Govoreći o proširenju skladišta gasa Banatski dvor, Bajatović je naveo da će biti urađena četiri nova kompresora za utiskivanje gasa, 12 novih bušotina, uradiće se i nova linija za proizvodnju, uz rekonstrukciju stare.
„To znači da ćemo dnevno moći da proizvodimo 12,5 miliona kubnih metara gasa dnevno“, rekao je on. Dodao je da će skladište Banatski Dvor nakon proširenja imati kapacitet veći od 750 miliona metara kubnih gasa.
Istakao je da se radi na tome da za dve do tri godine Srbiji ima kapacitet za skladištenje 1,5 milijardi kubnih metara gasa.
Direktor Srbijagasa je naveo i da je od početka godine urađeno 16.000 novih priključaka za gas, iako je bilo planirano više. Na priključak čeka više od 70.000 ljudi, jer je problem u smanjenim kapacitetima opštinskih administracija koje izdaju potrebna dokumanta. Nedostaju i stručni ljudi koji će raditi na samom uvođenju gasa u domaćinstva.
Bajatović je naglasio da Srbijagas radi na rešavaju tog problema.
Beta