COP28: Na klimatskom samitu postignut ‘istorijski’ dogovor o postepenom udaljavanju od fosilnih goriva

Vesti Forbes 13. dec 2023. 17:27
featured image

13. dec 2023. 17:27

Predstavnici na klimatskom samitu COP28 u Dubaiju postigli su dogovor o klimi koji uključuje eksplicitni poziv na globalno udaljavanje od fosilnih goriva, nakon što je raniji predlog izazvao oštre kritike jer nije dovoljno jasno govorio o klimatskim promenama.

Sporazum poziva na “postupno udaljavanje od fosilnih goriva… na pravedan, uređen i ravnopravan način” kako bi se do 2050. postigle nulte stope emisija gasova.

Ipak, u sporazumu se ne poziva na ukidanje korišćenja plina i nafte – na čemu je insistirala grupa od preko stotinu zemalja, uključujući SAD, Kanadu i Evropsku uniju – zbog snažnog protivljenja bloka OPEC zemalja koje proizvode naftu, pod vođstvom Saudijske Arabije.

Sporazumom se međutim traži ubrzavanje napora da se “postepeno smanji kontinuirano korišćenje karbonske energije”, jedinog fosilnog goriva koje je meta snažnog jezika teksta.

Takođe se traži utrostručenje globalnih kapaciteta obnovljive energije i dvostruko poboljšanje energetske efikasnosti do 2030.

Sultan al Džaber, čelnik samita, pozdravio je sporazum i nazvao ga “istorijskim”, ali priznao je da uspeh zavisi od “pretvaranja sporazuma u merljiva dela”.

“Onima koji su se protivili jasnom obavezivanju ukidanja fosilnih goriva tokom klimatske konferencije COP28 želim da poručim: sviđalo vam se to ili ne, ukidanje fosilnih goriva je neizbežno. Nadajmo se samo da do toga neće doći prekasno”, upozorio je generalni sekretar UN Antonio Gutereš.

Savez malih ostrvskih država (AOSIS) – koji predstavlja 39 malih ostrvskih zemalja na Pacifiku, Atlantiku i Indijskom okeanu – kritikovao je sporazum, rekavši da on sadrži “gomilu rupa”. “Kroz tekst se referiramo na nauku… ali onda se suzdržimo od dogovora da preduzmemo one korake koje nauka kaže da moramo preduzeti”, rekla je glavna pregovaračica AOSIS-a, Ane Rasmusen (Anne Rasmussen).

Iako se u njemu ne poziva na ukidanje fosilnih goriva, sporazum sadrži važne promene u odnosu na radnu verziju objavljenu u ponedeljak, koja je privukla žestoke međunarodne kritike. Originalni tekst poziva tek na smanjenje “potrošnje i proizvodnje fosilnih goriva na pravedan, uređen i ravnopravan način.” Američki izaslanik za klimu, Džon Keri (John Kerry), oštro je kritikovao predlog koji “ne prolazi test” održavanja u životu Pariskog klimatskog sporazuma o zadržavanju rasta globalne temperature na 1,5 stepeni Celzijusa.

“Ja, kao i većina vas ovde, odbijam da učestvujem u ovoj igri“, rekao je Keri u svom govoru.

Siladitja Rej, novinar Forbes