Đedović: Dešavanja na tržištu energenata bude zabrinutost zbog cena i dostupnosti gasa

Vesti Forbes Srbija 29. okt 2024. 15:29
featured image

29. okt 2024. 15:29

Srbija je energetski spremna za zimu, ali dešavanja na tržištu prirodnog gasa i električne energije bude zabrinutost. Reč o cenama i dostupnosti gasa, a zbog situacije u Ukrajini, izjavila je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović u Budimpešti. Ona tamo prisustvuje Ministarskom sastanku Grupe na visokom nivou o energetskoj povezanosti Centralne i Jugoistočne Evrope (CESEC).

„U poslednjih nekoliko nedelja cena gasa na TTF-u porasla je za oko 15 odsto i dostigla je 42 evra po megavat-satu. I pitanje dostupnosti je takođe važno za ceo region, naročito zbog uticaja i na rast cena električne energije. Letos smo bili svedoci drastičnih skokova cena električne energije uz istovremeni manjak raspoloživih megavata, zbog usmeravanja resursa na snabdevanje Ukrajine“, naglasila je Đedović Handanović.

Ona je dodala da zbog toga i najave da zima pred nama neće biti blaga kao prethodna, veruje da nam je potrebna detaljna analiza svih mogućih scenarija i predlog mera. To je, kako kaže, način da se zaštitimo od oscilacija u cenama energenata i energije i njihovoj dostupnosti. Moramo da vodimo računa o cenama koje građani plaćaju i konkurentnosti privrede. Plan i mere su potrebni regionu Centralne i Jugositočne Evrope već danas, a ne za tri meseca.

Podsetila je da su izgradnjom gasne interkonekcije sa Bugarskom, stvoreni preduslovi za divezifikaciju izvora snabdevanja, ne samo Srbije već i regiona i EU.

„Nastavljamo sa razvojem regionalnih projekata i verujem da ćemo u narednih nekoliko godina završiti gasno povezivanje sa Rumunijom i Severnom Makedonijom. Ostaju nam dva velika izazova, najpre finansiranje, jer je neophodno gas posmatrati kao prelazni energent, a zatim i osiguravanje dostupnosti adekvatnog kvaliteta gasa u zadovoljavajućim količnama“, rekla je ministarka.

Najavila je da do kraja godine očekuje usvajanje izmena Zakona o energetici koje su, između ostalog, važne i za spajanje tržišta električne energije.

„Srbija sa susedima radi na jačanju i povećanju prenosnih kapaciteta električne energije. „Blekaut” koji je letos pogodio region, ali ne i Srbiju, jasno je pokazao slabosti prenosnih kapaciteta i neophodnost boljeg regionalnog povezivanja. Takođe, zajedno sa susedima radimo na razvoju projekata u hidrosektoru, pre svega mislim na HE „Buk Bijela” sa Bosnom i Hercegovinom, i RHE „Đerdap 3” sa Rumunijom. Želim da naglasim da bi izgradnja „Đerdapa 3” imala znatno širi regionalni značaj za integraciju energije iz OIE, jer je u pitanju najveći potencijalni kapacitet za balansiranje varijabilnih zelenih megavata“, navela je Đedović Handanović.

Tokom Ministarskog sastanka CESEC u Budimpešti, predstavnici Evropske komisije izrazili su zadovoljstvo činjenicom da je Srbija usvojila Nacionalni energetski i klimatski plan, i pohvalili razvoj tražišta električne energije i regionalne berze, kao i napore koje Srbija ulaže u razvoj OIE projekata i novih skladišta.

Govoreći o ulaganjima u nove proizvodnje kapacitete, Đedović Handanović je istakla da je Srbija nedavno potpisala ugovor o gradnji solarnih elektrana snage 1 GW sa 200 MW skladišta koje će značajno promeniti sliku srpske energetike u godinama pred nama. „Osim toga, 2026. na mreži ćemo imati i nove OIE elektrane na mreži koje su rezultat prvih aukcija“.