Država nadograđuje sistem igara na sreću sa tri miliona evra

Uprava za igre na sreću u potrazi je za firmom koja će da nadogradi softver informacionog sistema za igre na sreću i kontrolu priređivača ovih igara.
Softver je potrebno da se nadogradi sa nekoliko novih jedinica, tzv. modula, ili izmenom postojećih. Procenjeno je da će ova nadogradnja koštati 360.000.000 dinara.
Uprava za igre na sreću 6. marta je oglasila javnu nabavku za nadogradnju softvera unapređenjem finansijskog modula, modula za prikupljanje i razmenu podataka, kao i izradu modula za samoisključenje igrača.
Razlog za nadogradnju su nedavno usvojene izmene Zakona o igrama na sreću.
Samoisključenje
Između ostalog, potrebno je da se izradi modul za samoisključenje i samoograničenje igrača. To se radi kako bi igrači mogli da podnesu zahtev za samoisključenje i samoograničenje kod priređivača.
Nakon podnošenja zahteva, priređivač će biti dužan da izvrši prijavu o zahtevu sistemu Uprave za igre na sreću. Takođe i da sistem samoisključenje/samoograničenje sinhronizuje sa ostalim priređivačima.
Video nadzor
Prema novim odredbama zakona, priređivači su dužni da Upravi za igre na sreću dostave link preko koga može uživo da se prati video nadzor u objektima. U tom smislu neophodno je da se na portalu priređivača obezbedi pregled svih lokacija.
Na svakoj od lokacija, priređivač treba da unese potrebne podatke za pristup video nadzoru – a najmanje link, korisničko ime i šifru.
Potrebno je izmeniti i modul za finansije. Konkretno, menja se deo finansijskog modula za generisanje naknada za svaku vrstu igara na sreću.
Dalje, traži se i unapređenje modula za detekciju nepravilnosti. Odnosno, Automatskog inspektora treba proširiti sa dodatnim proverama.
Potrebno je izmeniti i API (programski interfejs aplikacije) modul, u vidu definisanja upotrebe promo računa i novca, kao i izmene naknade kod ostalih posebnih igara na sreću putem sredstava elektronske komunikacije.
Osim ovoga, modul za zahteve i rešenja potrebno je nadograditi sa novim zahtevom za organizovanje turnira kod igara na sreću u igračnicama.
Praćenje tiketa
Takođe, potrebno je izmeniti modul za proveru tiketa tako da se prate tiketi sa svih igara klađenja, bez obzira na to da li su štampani ili elektronski tiketi.
Skeniranjem QR koda se proverava da li je tiket prijavljen Upravi za igre na sreću i, ukoliko nije, beleži se nepravilnost u radu priređivača.
Tender najavljen u januaru
Ministarstvo je, podsetimo, u januaru, objavilo informativno obaveštenje u kojem se najavljuje sprovođenje ove nabavke.
U tom obaveštenju je, između ostalog, je pisalo i da je nadogradnjom softvera potrebno da se uradi sistem za fiskalizaciju onlajn i land based tiketa. Međutim, u sadašnjoj konkursnoj dokumentaciji se fiskalizacija ne spominje.
Forbes Srbija je u januaru pisao Upravi za igre na sreću i Ministarstvu finansija, da li ovo znači uvođenje obaveze izdavanja računa za tikete, ali odgovor nismo dobili.
Uslovi koje firma mora da ispuni
Deo tenderske dokumentacije je i dokument u kojem su izlistani uslovi koje privredni subjekt treba da ispuni, ako želi da bude izabran za ovaj posao.
Jedan od uslova je i da ponuđač ujedno bude i proizvođač modula softverskog rešenja čija se nadogradnja vrši.
Ukoliko ponuđač nije proizvođač modula, potrebno je da je ovlašćen od proizvođača da može da vrši nadogradnju.
Takođe, potrebno je da je u periodu od prethodne tri godine, zaključio i uspešno realizovao minimum jedan ugovor za izradu i implementaciju softvera, čija je minimalna vrednost 300.000.000 dinara.
Rok za podnošenje ponuda je 24. mart.

Informacioni sistem
Novi informacioni sistem Uprave za igre na sreću i kontrolu priređivača razvijale su firme International Consulting and Development, Enetel Solutions, Roaming Networks, MTS Sistemi i integracije.
Njima je 2020. godine dodeljen ugovor vredan 218 miliona dinara.
Sistem je nekoliko puta nadograđivan, o čemu je Forbes pisao.
Izmene zakona
Podsetimo, krajem godine su usvojene izmene i dopuna Zakona o igrama na sreću. Povećane su naknade za priređivače ovih igara.
Uvedena je obaveza dostavljanja linka Upravi za igre na sreću putem kojeg ona može uživo da prati video nadzor.
Uvedena je i mogućnost za samoisključenje i samograničenje igrača.
Igrač može pisanim ili elektronskim putem da zahteva od priređivača isključenje iz učestvovanja u posebnim igrama na sreću preko sredstava elektronske komunikacije na određeni vremenski period ili trajno. U tom slučaju samoisključenje ne može opozvati pre isteka perioda od 12 meseci.
Takođe, može i da ograniči najviši iznos koji može uplatiti u okviru određenog vremenskog perioda preko sredstava elektronske komunikacije (samoograničenje).