Firme iz Srbije ubedljivo najbrojnije u Crnoj Gori

Ukupan promet stranih filijala u Crnoj Gori prošle godine je iznosio 2,57 milijardi evra, 28 odsto više nego 2022, objavila je crnogorska statistička agencija Monstat.
Najviše stranih filijala je u vlasništvu pravnih i fizičkih lica iz Srbije – 179, što je 17 više nego 2022. One su u 2023. godini ostvarile promet od oko 718,6 miliona evra.
Nakon Srbije, najviše filijala u Crnoj Gori imaju državljani i firme iz Turske – 83 (25 više). Preduzeća u njihovom vlasništvu ostvarila su promet od 99,7 miliona evra u 2023. godini.
Iz Bosne i Hercegovine su 33 filijale koje su imale promet od oko 78,5 miliona evra. Iz Slovenije su 32 (261,3 miliona evra), a iz Hrvatske 22 sa ukupnim prometom u 2023. od oko 136,6 miliona.
Vrednost proizvodnje stranih filijala prošle godine je iznosila ukupno 1,2 milijarde evra, a dodata vrednost 478,8 miliona evra.
Mali broj, ali veliki značaj
„Učešće broja poslovnih subjekata u stranom vlasništvu u Crnoj Gori u ukupnom broju svih aktivnih poslovnih subjekata koji su podneli finansijske izvještaje iznosi 2,4 odsto. Učešće istih u ukupnoj dodatoj vrednosti bilo je 13,7 odsto“, piše u izveštaju Monstata.
U Crnoj Gori je, prema podacima Monstata, prošle godine bilo ukupno 54.094 poslovnih subjekata, 18,4 odsto više u odnosu na 2022.
Iz Monstata je objašnjeno da statistika stranih filijala opisuje delatnost poslovnih subjekata koji su rezidenti u izveštajnoj državi – Crnoj Gori, a pod kontrolom su stranih poslovnih subjekata (pravnih i/ili fizičkih lica).
„Posmatrani su poslovni subjekti u kojima je učešće stranog kapitala (jedne ili više zemalja) u ukupnom kapitalu 50 odsto i više“, naveli su.
Posmatrano po zemljama porekla vlasništva kapitala obuhvaćenih poslovnih subjekata, rezultati su:
– 24,3% poslovnih subjekata u stranom vlasništvu je iz zemalja članica Evropske unije, dok je 75,7% iz zemalja koje nisu članice Evropske unije;
– 34,3% vrednosti prometa koji su ostvarila preduzeća u stranom vlasništvu je iz zemalja članica Evropske unije, dok je 65,7% iz zemalja koje nisu članice Evropske unije;

Najpoznatiji investitori
Prema podacima Centralnog registra privrednih subjekata (CRPS), kao delovi stranih društava u vlasništvu državljana Srbije u Crnoj Gori su registrovani, na primer, Industrija mesa Topola, Messer tehnogas, Turistička agencija Putnik, Hemofarm, Siemens energy, Elnos, Zdravlje Leskovac, Energoprojekt hidroinženjering…
Među društvima s ograničenom odgovornošću čiji su vlasnici iz Srbije najpoznatiji su M:tel, Nova M i Swisslion Takovo, Temaso… Među akcionarskim društvima koja su osnovala pravna ili fizička lica iz Srbije su UNIQA, Generali osiguranje, Poliex. Srpski biznismen Miodrag Kostić ima značajne udele (više od 30 odsto) u Budvanskoj rivijeri i preduzeću Sveti Stefan hoteli. Ali, to se ne prikazuje u registrima jer je to vlasništvo registrovano na Kostićevu kiparsku kompaniju.
Državljani Hrvatske su vlasnici d.o.o. Mining mont, Job brokers Zarakop. Imaju udele i u akcionarskim društvima – Ulcinjskoj i Budvanskoj rivijeri, Cemex-u, Sveti Stefan hotelima, Crnogorskom Telekomu, Crnagoraputu…
Slovenci su vlasnici društava s ograničenom odgovornošću NLB, Petrol, AD Zetatrans, Sava osiguranje, MIG, Port of Adria… Državljani BiH imaju udele u akcionarskim društvima Čelebić invest, Autoremont Osmanagić, Alpmont…