Formirana Anketna komisija za utvrđivanje odgovornosti za pad nadstrešnice: Uzbunjivači, javite se i pomozite

Stručnjaci iz oblasti prava, građevinarstva, finansija i medija predstavili su danas svoju Anketnu komisiju koja će analizirati dosad objavljenu dokumentaciju o rekonstrukciji železničke stanice u Novom Sadu. Svake srede izveštavaće javnost o tome da li je na ovom poslu došlo do kršenja zakona i pre svega koruptivnih radnji.
U komisiji je 17 osoba, mahom profesora različitih fakulteta Univerziteta u Beogradu i Novom Sadu. Pokrenuli su i sajt anketnakomisija.rs. Na njemu će objediniti dokumentaciju koju su dosad objavili državni organi i omogućiti da bude lakše pretraživa. Otvorili su i mejl adresu [email protected] i pozvali sve koji su na bilo koji način uključeni u projekat rekonstrukcije pruge od Novog Sada do Mađarske i železničke stanice u Novom Sadu da im dostave informacije kojima raspolažu.
Osnovni ciljevi
Tanasije Marinković, profesor Pravnog fakulteta u Beogradu istakao je na početku predstavljanja rada komisije da smo svedoci deceniju i po da se u Srbiji gaze vladavina prava i narodna suverenost. Označio je najvažnije organe poput parlamenta, Vlade Srbije, predsedništva, tužilaštava, sudova, Ustavnog suda, REM-a, kao, kao i javnih servisa RTS-a i RTV-a kao „krivce“ za narušavanje vladavine prava. Ocenio je da su neki od njih nastojali da spreče utvrđivanje postojanja odgovornosti za pad nadstrešnice u Novom Sadu i da je to jasno više nego ikad.

„U situaciji kada protestuju građani, prosvetni radnici, advokati i druge profesije, naše institucije ne obavljaju svoj posao i mi kao građani i stručnjaci u našim oblastima, odlučili smo da se organizujemo u anketnu komisiju i utvrdimo u granicama javno dostupnih podataka ko je odgovoran za tragediju i kako je do nje došlo“, rekao je Marinković.
On je ocenio i da hiljade objavljenih dokumentata predstavljaju „haos“. Da je neko hteo dijalog i da javnost sazna detalje, jasno je da se tako ne čini. „Zahtevamo od nadležnih organa da srede te dokumente i mi ćemo im u tome pomoći. Tražimo da se izdvoje oni koji se odnose na Novi Sad i nadstrešnicu. Dijalog nije počeo i ne verujemo u njega dok nemamo jasan pregled dokumentacije. Ovo rađa sumnju da postoji iskrena namera“, ocenio je Marinković. Ilustrujući kao primer toga da je objavljeno mnogo dokumentacije koja nema veze sa padom nadstrešnice.
Građevinski deo
Građevinski inženjer Danijel Dašić ocenio je da je veštačenje FTN-a o uzrocima pada nadstrešnice dobra osnova za rad, ali fokus njega i profesora Građevinskog fakulteta Vladana Kuzmanovića biće da istraže sve oko odgovornosti projektanata, tehničke kontrole, izvođača i nadzora. Cilje je da se uoče nedoslednosti i nelogičnosti u dokumentaciji i da se proveri autentičnost pojedinih jer su već sad primećena neslaganja u datumima. „Takođe, ne treba da se zaboravi ni odgovornost finansijera i investitora“, rekao je Dašić.
On je ocenio da je do sada jasno da je bilo propusta prilikom izvođenja radova. Takođe, smatra da projekti imaju manjkavosti. Postavlja se i pitanje ko je dozvolio da se bez svih dozvola i projektno-tehničke dokumentacije pusti u rad stanica koja je bila gradilište. Dašić je dodao da u celoj priči odgovornost ima i Inženjerska komora koja izdaje licence projektantima i time garantuje da su stručni za posao koji rade.
Finansijska forenzika
Profesor Dušan Dobromirov sa novosadskog Fakulteta tehničkih nauka ocenio je da je potrebno prikupiti i verifikovati finansijske dokumente na ovom projektu i da je već sada jasno da nedostaju neki ključni dokumenti dok su neki izmenjeni. Među dokumentacijom su međunarodni ugovori, ali i ugovori sa podizvođačima, fakture, pojedinačne transakcije i dr.
„Verujemo i da će ovaj posao ohrabriti uzbunjivače koji imaju podatke o koruptivnim radnjama“, rekao je Dobromirov.
Šta su radili mediji
Zoran Gavrilović iz Biroa za društvena istraživanja rekao je da je naum njegove potkomisije da analiziraju (ne)postupanje REM-a i Agencije za sprečavanje korupcije u pogledu funkcionerske kampanje. Takođe, analiziraće da li su mediji bili sredstvo informisanja u skladu s Ustavom ili sredstvo propagande i time stvorili ambijent u kojem je poginulo 15 ljudi. „Naš zadatak je da vidimo kako se mediji ponašaju od 1. mnovembra, da li su u funkciji sankcionisanja odgovornili ili sakrivanja ko je odgovoran“, ocenio je Gavrilović.

Analiza ugovora
Advokat Jovan Rajić istakao je da je već u ovom trenutku prilično problematično pitanje to što optužnicom nije obuhvaćen važan segment, a to je odgovornost za finansijske malverzacije i koruptivne aktivnosti. „Svesti ceo slučaj na izazivanje opasnosti i nesavesno izvođenje građevinskih radova ne samo da je neispravno i nepotpuno nego je i opasno za poverenje u institucije“, rekao je Rajić. Naveo je i da je problematično kontaminiranje mesta tragedije u prikupljanju dokaza, kao i zaplena komunikacije koje je predsednik nazvao upadanjem i otimanjem dokumentacije.
Posebno se osvrnuo na to da je zakasnilo aktiviranje posebnog odeljenja tužilaštva za istraživanje potencijalnih koruptivnih radnji na ovom projektu. „Postoji izvesnost da je neke radnje trebalo da preuzme Tužilaštvo za organizovani kriminal jer su ugovorne strane i najviši državni organi i da postoji sumnja da je ostvarena imovinska korist iznad 200 miliona dinara i da su sprovedene javne nabavke vrednije od 800 miliona dinara. Zato postoje znakovi da je TOK trebalo da postupa“, rekao je Rajić.
On je ocenio da bi ceo proces mogao da otvori vrata i za primenu drugih propisa koji se bave korupcijom, a koji za ishod imaju oduzimanje nelegalno stečene imovine.
Utvrditi stvarnu štetu
Sudija Vrhovnog suda u penziji Vida Petrović Škero rekla je da su korupcija, nestručnost i neprofesionalizam ušli u svaku poru društva. Ona smatra da će jedan od važnih segmenata procesa biti i nadoknada nematerijalne i materijalne štete iz budžeta Srbije. Potrebno je obezbediti sistematski način da se obeštete porodice žrtava. Njen tim razmatraće i stvarnu štetu zbog ove tragedije i izgubljenu dobit zbog nekorišćenja stanice. Ona je dodala da će to morati da uradi i Vlada i da dostavi parlamentu izveštaj. Postavlja se i pitanje da li to može da se naplati od javnih funkcionera jer se dosad naše društvo nije bavilo drugim pitanjima odgovornosti osim ostavkama.
„Ova zemlja ne radi dovoljno na korupciji. Teško se dokazuje, ali je jasno da je odgovorna za ovu tragediju. Država nije uradila svoj posao“, rekla je Petrović Škero.
Ko čini komisiju
Potkomisija za građevinska pitanja Danijel Dašić, diplomirani građevinski inženjerDr Vladan Kuzmanović, redovni profesor Građevinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Potkomisija za ekonomsko-finansijska pitanja Dr Dušan Dobromirov, redovni profesor Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu Dr Vladimir Obradović, redovni profesor Fakulteta organizacionih nauka Univerziteta u Beogradu Dr Ognjen Radonjić, redovni profesor Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Dr Dejan Šoškić, redovni profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Potkomisija za medijska pitanja Dr Dubravka Valić Nedeljković, redovna profesorka Filozofskog fakulteta u penziji Univerziteta u Novom Sadu Dr Rade Veljanovski, redovni profesor Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Beogradu u penziji Zoran Gavrilović, izvršni direktor Biroa za društvena istraživanja Potkomisija za pravna pitanja Radmila Dragičević Dičić, sudija Vrhovnog suda Srbije u penziji Savo Đurđić, sudija Apelacionog suda u Novom Sadu u penziji i nekadašnji član Visokog saveta sudstva Vladica Ilić, menadžer pravnog tima Beogradskog centra za ljudska prava Sofija Mandić, pravnica i članica Centra za pravosudna istraživanja Dr Tanasije Marinković, redovni profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu Vida Petrović Škero, sudija Vrhovnog suda Srbije u penziji i nekadašnja predsednica tog suda Jovan Rajić, advokat Dr Vesna Rakić Vodinelić, redovna profesorka u penziji Univerziteta Union u Beogradu – Pravnog fakulteta |