Gejts, Soroš i bivša Bezosova žena donacijama pomogli veliko smanjenje smrtnosti dece u Maliju

Vesti Forbes 30. nov 2023. 16:28
featured image

30. nov 2023. 16:28

Mala, ali ambiciozna globalna zdravstvena grupa pod nazivom Muso, udružila se sa vladom Malija na Zapadu Afrike i globalnim konzorcijumom istraživača u trogodišnjem eksperimentu kako bi utvrdila najbolji način smanjenja smrtnosti dece u ranom uzrastu.

Godinu dana nakon početka studije, 2018. godine, izbio je rat na ruralnom području Malija gde se eksperiment odvijao. Cela sela su uništena, a zajednice su raseljene. Eksperiment je ipak nastavljen.

Rezultati studije, objavljeni u utorak na konferenciji u Zambiji, bili su neočekivani: Bez obzira na nasilje i poremećaje, tim studije dokumentovao je dramatično smanjenje smrtnosti dece.

U ispitivanju sa više od 135.000 ljudi na 137 lokacija u ruralnom Bankasu, Mali, na ivici Sahare, stopa smrtnosti dece drastično je pala na 55 na 1.000, u poređenju sa 148 na 1.000 pre početka studije. To je najveće i najbrže smanjenje smrtnosti dece mlađe od pet godina ikada zabeleženo u zoni sukoba, prema Musou.

Zbog rata „trebalo je da vidimo pogoršanje stope smrtnosti dece“, kaže Ari Džonson (Ari Johnson), suosnivač i izvršni direktor Musoa, istraživač u studiji i vanredni profesor na Univerzitetu Kalifornija San Francisko. Umesto toga, „ove zajednice su stvorile sistem zdravstvene nege koji je moćniji od rata“. U poslednjih nekoliko godina, Ujedinjene nacije su izvestile da su brojne naoružane grupe, uključujući one povezane sa Al Kaidom, ubijale vojnike i civile na ruralnim područjima Malija.

Muso, u saradnji sa Ministarstvom zdravlja Malija i drugima, regrutovala je i obučila radnike za zdravstvenu negu iz sela oko Bankasa. Unapredili su lokalne osnovne zdravstvene klinike i nudili zdravstvene usluge besplatno. Kako bi pronašli odgovor na pitanje da li kućne posete prave razliku, polovina pacijenata u studiji imala je zadatak da primi posete radnika za zdravstvenu negu iz zajednice dva puta mesečno. Ispitivanje je pokazalo da posete kod kuće nisu uticale na preživljavanje dece, iako su značajno poboljšale prenatalnu negu trudnica. Rezultati su trenutno podvrgnuti recenziji stručnjaka i još nisu objavljeni.

„Ovaj (paket zdravstvenih usluga) je alat koji je potreban ako želimo da postignemo univerzalno pokriće zdravstvene zaštite“ – dobro zdravlje jedan je od Ciljeva održivog razvoja UN-a, kaže Kasum Kajentao (Kassoum Kayentao), profesor epidemiologije na Univerzitetu u Bamaku, stariji naučnik u Musou i glavni istraživač studije. „Ovo je vrlo jednostavan model. Može ga lako primeniti bilo ko“.

Kajentao hvali proces Musoa, koji, kako kaže, uključuje testiranje svojih modela zdravstvene nege pre nego što ih primeni. „Sve odluke koje donosimo zasnivaju se na podacima“.

Muso je 2018. objavio rezultate sedmogodišnjeg ispitivanja koje je vodio u partnerstvu sa vladom Malija na periferiji Bamaka, glavnog grada; slanjem radnika za zdravstvenu negu da kucaju na vrata i traže bolesnu decu u ranoj fazi bolesti, smanjila je stopu smrtnosti dece mlađe od pet godina sa jednog u sedam na jedno u 142 – što je najniža stopa u subsaharskoj Africi.

Drugim rečima, bilo je sedam smrtnih slučajeva na svakih 1.000 živorođenih – isto kao i u SAD u to vreme, i niža stopa smrtnosti nego što je postignuto u nedavnom ispitivanju na ruralnom području Malija. Jedan važan faktor jeste to što istraživanje u području Bamaka nije sprovedeno u ratnoj zoni.

„Ova vrsta rada omogućena je jednom vrstom filantropije koja se fokusira na uticaj baziran na dokazima i kako to postići“, kaže Džonson, koji je Muso osnovao kao neprofitnu organizaciju registrovanu u SAD 2005. godine.

Sponzori ispitivanja na ruralnom području Malija uključivali su Fondaciju Bila i Melinde Gejts, Inicijativu za otvoreno društvo Džordža Soroša za Zapadnu Afriku (OSIWA) i ogranak Agencije za međunarodni razvoj SAD (USAID) po imenu Divelopment inovejšn venčers (Development Innovation Ventures).

Filantrop i milijarderka Makenzi Skot – bivša supruga osnivača Amazona Džefa Bezosa – obavezala se 2021. da će donirati 15 miliona dolara Musou tokom tri godine.

Tokom perioda ispitivanja na ruralnom području Malija, Muso su podržali i drugi donatori, uključujući neke iz saveza pod nazivom Big Beng filantropi (Big Bang Philanthropy), koji finansira skalabilna rešenja koja zadovoljavaju potrebe siromašnih širom sveta: Fondacija Riharda Pirija, milijardera nekretnina, Fondacija Planeta Vilera, osnivača vodiča Lounli plenet (Lonely Planet), i Fondacija Petera Formaneka, osnivača Autozouna (AutoZone).

Muso radi u Maliju od 2008. godine, proširio se na Obalu Slonovače 2019. i sada operiše s godišnjim budžetom od 20 miliona dolara. Podržan rezultatima ispitivanja na ruralnom području Malija, doktor Mohamed Berte (Mohamed Berthé) iz Ministarstva zdravlja Malija (i koautor ispitivanja) kaže da vlada već ima planove za implementaciju jednog dela usluga ponuđenih u nedavnom ispitivanju: proširenje broja zdravstvenih klinika koje pružaju besplatnu negu trudnicama i deci mlađoj od pet godina.

Finansirano grantom Globalnog fonda i Gavi (Saveza za vakcine), Mali će preusmeriti 65 centara za zdravstvenu negu zajednice da pružaju besplatnu negu ovim grupama ljudi. Verovatno nije dovoljno da pokrije zemlju od 21 milion ljudi, ali je korak u pravom smeru.

Keri A. Dolan, novinarka Forbes