Gotovo svi zaposleni USAID-a suočeni su sa otpuštanjem, ali se ne predaju bez borbe

Gotovo svi zaposleni u USAID-u širom sveta biće otpušteni, objavilo je juče više medija. Ova odluka usledila je nakon što su predsednik Donald Tramp i nekoliko članova njegove administracije razmatrali restrukturiranje ili ukidanje delova agencije za inostranu pomoć. To je izazvalo tužbu koja ove poteze naziva „neustavnim i nezakonitim“.
Sindikat i Američka asocijacija spoljnih službi tužili su Trampa zbog njegovog plana da ugasi veliki deo operacija USAID-a. Tvrde da Ustav daje samo Kongresu, a ne predsedniku, ovlašćenje da ukine federalnu agenciju. Takođe su optužili Trampa da je „izazvao globalnu humanitarnu krizu naglim obustavljanjem ključnih aktivnosti zaposlenih, korisnika grantova i izvođača radova USAID-a“.
Drastično smanjenje broja zaposlenih
Njujork tajms je izvestio da Trampova administracija planira da smanji broj zaposlenih u USAID-u sa 10.000 na oko 290 pozicija. Ostaće mala grupa radnika specijalizovanih za zdravstvenu i humanitarnu pomoć. Ove informacije potvrdile su tri neimenovane osobe upućene u plan.
Na sajtu USAID-a objavljeno je obaveštenje da će „svi direktno angažovani zaposleni u USAID-u širom sveta biti stavljeni na administrativno odsustvo“ do kraja ove nedelje. Osim osoblja zaduženog za misije od kritičnog značaja, ključno rukovodstvo i posebno određene programe.
Za zaposlene u inostranstvu, agencija u saradnji sa Stejt departmentom radi na planu za njihov povratak u SAD u roku od 30 dana. Izvođači radova čiji posao nije ocenjen kao esencijalan biće otpušteni.
Socijalne mreže i protesti
Prema izveštaju Kongresa iz januara, direktno zaposleno osoblje USAID-a broji više od 10.000 ljudi. Od tog broja oko dve trećine radi u inostranstvu.
Objavljeno je da je nakon obaveštenja o administrativnom odsustvu približno 1.400 zaposlenih u SAD obavešteno da će ta mera ostati na snazi do daljnjeg.
Nekoliko profila USAID-a na društvenim mrežama je takođe ugašeno. Uključujući stranice na Instagram-u, X-u i YouTube-u, dok je Facebook stranica i dalje aktivna, ali sa poslednjom objavom od petka. Ona sadrži izvod iz teksta državnog sekretara Marka Rubija.
U sredu ujutro u Vašingtonu planiran je protest pod nazivom „Skup za obnovu inostrane pomoći sada“. Na njemu će govoriti više zakonodavaca, uključujući senatore Tima Kejna, Krisa Kunsa, Krisa van Holena i predstavnike Lois Frenkel i Saru Džejkobs.

Reakcije i opravdanja
Rubio je u pismu zakonodavcima naveo: „USAID može premestiti, reorganizovati i integrisati određene misije, biroe i kancelarije u Stejt department. Ostatak agencije može biti ukinut u skladu sa važećim zakonom“, ukazujući na aktivnosti koje smatra „sukobljenim“ i „preklapajućim“.
Na pitanje novinara o stanju USAID-a, Tramp je u nedelju uveče izjavio: „Pa, vodili su ga radikalni ludaci, i rešavamo se njih… a onda ćemo doneti odluku“.
„Mnogo funkcija USAID-a će se nastaviti kao deo američke spoljne politike, ali mora biti usklađeno sa nacionalnim interesima SAD“, rekao je Rubio u ponedeljak. „Svaki dolar koji potrošimo i svaki program koji finansiramo… biće u skladu sa nacionalnim interesom Sjedinjenih Država, a USAID ima istoriju ignorisanja toga, ponašajući se kao globalna dobrotvorna organizacija“
Siladitja Rej, novinar Forbes