Gugl se ne obazire na kaznu izrečenu u Rusiji: Ko da plati 20.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 dolara

Vesti Forbes 31. okt 2024. 17:01
featured image

31. okt 2024. 17:01

Ruska vlada pokušava da kazni Gugl sa oko 20.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 dolara. Suma ima 34 nule i eksponencijalno je veća od svetske ekonomije, zbog odluke Jutjuba koji je u vlasništvu Alfabeta, Guglove matične kompanije, da blokira kanale koje vode ruski državni mediji, prema navodima ruskih zvaničnika.

Ruski sud je kaznio Gugl zbog „uklanjanja kanala na Jutjub platformi”. Naložio je kompaniji da vrati kanale koji pripadaju ruskim emiterima ili će se suočiti s dodatnim, neodređenim kaznama, koje će se udvostručavati svakog dana ako ne budu plaćene u roku od devet meseci, prema ruskom državnom mediju Tass.

Kršenje pravila Gugla

Jutjub je u martu 2022. objavio da će blokirati kanale koje vode ruski državni mediji – uključujući RT i Sputnjik. Obrazloženo je da to čini zbog objavljivanja sadržaja o ruskoj invaziji na Ukrajinu koji krši pravila platforme za sadržaj koji negira, minimalizuje ili trivijalizuje „dobro dokumentovane nasilne događaje”.

Kanali su prvo blokirani u Evropi pre nego što su blokirani globalno. Više od 1.000 kanala i više od 15.000 video zapisa uklonjeno je u roku od 10 dana, prema podacima Jutjuba, iako nije odmah poznato koliko je kanala ukupno uklonjeno.

Gugl je počeo da akumulira dnevne kazne od 100.000 rubalja (oko 1.028 dolara) 2020. nakon što su ruski državni mediji Tsargrad i RIA FAN dobili tužbe protiv kompanije zbog blokiranja njihovih Jutjub kanala, a te kazne su se od tada udvostručavale svake nedelje, prema Rojtersu.

Oko 17 ruskih TV kanala je navodno podnelo tužbe protiv Gugla u ruskim sudovima.

Gugl nije odmah odgovorio na zahtev za komentar.

Gugl
REUTERS/Mike Blake

Kazne u Rusiji neće imati negativan efekat na Gugl

Malo je verovatno da će Gugl platiti kaznu. Kompanija je u svom izveštaju za treći kvartal ranije ove nedelje navela da ima „stalne pravne slučajeve vezane za Rusiju”. To uključuje složene kazne koje neće imati „materijalno negativan efekat”.

Kazna sa više od 30 cifara je „puna simbolike”, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov u četvrtak. Dodao je da bi „mogla postati razlog da menadžment Gugla obrati pažnju na ono što se dešava i ispravi situaciju”.

Procenjena vrednost svetske ekonomije je, prema Međunarodnom monetarnom fondu, 110 biliona dolara što predstavlja mali deo Guglove kazne. Alfabet, matična kompanija Gugla, ima tržišnu vrednost od 2,1 bilion dolara prema ceni akcija u četvrtak.

Iznenađujuća činjenica

Jutjub je postao nedostupan za hiljade korisnika u Rusiji 8. avgusta. Nije bilo odmah jasno šta je izazvalo blokadu platforme, prema Tass-u. Nekoliko nedelja ranije, ruski zakonodavci su navodno rekli da će brzina prenosa na Jutjubu u Rusiji biti smanjena za 70% jer platforma „krši i ignoriše zakon nekažnjeno.”

Pozadina

Represija prema ruskim medijima je pojačana u poslednjih nekoliko godina. Društvene mreže i američki zvaničnici optužuju te medije za kampanje dezinformisanja. Naročito nakon invazije Rusije na Ukrajinu, kojoj su prethodile neutemeljene tvrdnje o Ukrajincima.

Administracija predsednika Bajdena optužila je prošlog meseca Rusiju za mešanje u izbore kroz navodnu kampanju dezinformisanja koja uključuje državne medije ANO Dialog i RT, ranije poznat kao Russia Today.

Nekoliko dana kasnije, Meta je navodno najavila da će RT i Rossiya Segodnya biti zabranjeni na Fejsbuku, Instagramu i WhatsApp-u.

Meta je ranije ove godine u svom izveštaju navela da je Rusija najveći izvor „koordinisanog neautentičnog ponašanja” na platformama društvenih mreža, nakon kritika zbog neuspeha kompanije da blokira ruske napore u mešanju u izbore na njenim platformama tokom izbora 2016. godine.

Taj Raš, novinar Forbes