H&M će plaćati više dobavljačima u Bangladešu

Vesti Forbes 26. nov 2023. 07:59
featured image

26. nov 2023. 07:59

H&M će plaćati više za svoje odevne predmete proizvedene u Bangladešu kako bi nadoknadio povećanje plata radnika, prema pismu koje je videla agencija Blumberg, nakon protesta radnika tekstilne industrije koji su trajali nedeljama zbog Vladinog povećanja minimalnih plata koje smatraju nedovoljnim.

H&M je obavestio fabrike odeće s kojima sarađuje u Bangladešu da će „apsorbovati povećanje plata u našim cenama proizvoda“ nakon što je vlada saopštila da će povećati minimalnu mesečnu platu radnika u tekstilnoj industriji za 56% na 12.500 taka, odnosno 113 američkih dolara, počevši od decembra, prema informacijama agencije Blumberg.

Kompanija je izjavila da podržava „razvoj fer i konkurentnih plata u našem lancu snabdevanja i radi na poboljšanju uslova rada.“

Nedeljama su hiljade radnika u tekstilnoj industriji u Bangladešu, koji trenutno zarađuju 75 dolara mesečno, protestovali za veće povećanje plata od 113 dolara predloženih od Vlade, zahtevajući umesto toga 208 dolara mesečno, izveštava CNN.

Protesti radnika u tekstilnoj industriji doveli su do zatvaranja nekih fabrika i bili su nasilni, pri čemu je policija koristila suzavac i gumene metke protiv demonstranata, izveštava CNN.

Tokom protesta, troje radnika je izgubilo život, uključujući jednog radnika u požaru fabrike i jednog tokom sukoba s policijom, izveštava CNN.

Protesti radnika tekstilne industrije u Bangladešu; foto: REUTERS/Mohammad Ponir Hossain

U izjavi podeljenoj sa Forbes, portparol H&M-a izjavio je da je kompanija „posvećena fer poslovnim partnerstvima“ i potvrdio da su izrazili svoju posvećenost podršci odgovornim praksama nabavke svojim poslovnim partnerima u Bangladešu nakon donošenja nove minimalne zarade.

U oktobru su H&M i drugi trgovci koji sarađuju s fabrikama u Bangladešu napisali pismo premijeru zemlje, moleći vladu da predloži minimalnu platu koja će pokrivati osnovne potrebe radnika, izveštava CNN.

Američka asocijacija za odeću i obuću predložila je Bangladešu da češće revidira minimalnu platu nego što je to trenutno slučaj (svakih pet godina), prema informacijama CNN-a. Ranije ovog meseca, radnici u tekstilnoj industriji počeli su proteste protiv povećanja minimalne zarade od 113 dolara, tvrdeći da povećanja nisu pratila inflaciju u zemlji tokom proteklih pet godina, izveštava CNN.

Bangladeš je drugi najveći izvoznik gotove odeće na svetu, odmah iza Kine, prema informacijama agencije Blumberg.

Britni Ngujen, novinarka Forbes