Kina zabranila izvoz retkih metala u SAD

Vesti Agencije 3. dec 2024. 16:21
featured image

3. dec 2024. 16:21

Kineske vlasti saopštile su da u potpunosti zabranjuju izvoz u SAD retkih metala galijuma, germanijuma i antimona i visoko-tehnoloških materija koje mogu da se koriste u vojne svrhe. Ova mera je odgovor na američko ograničenje uvoza poluprovodnika i proizvoda koji ih sadrže.

Kinesko ministarstvo trgovine najavilo je taj potez mesec dana nakon što je Vašington proširio spisak kineskih proizvođača koji će biti podložni kontroli. Reč je o proizvodima koji sadrže kompjuterske čipove, softver i memorijske čipove potrebne za napredne aplikacije.

Eskalacija trgovinskih odnosa usledila je nakon što je novoizabrani predsednik SAD Donalg Tramp zapretio da će jako podići carine na uvoz iz Kine i drugih zemalja.

„Kina je uložila snažan protest Americi zbog novih mera u vezi sa kontrolom uvoza poluprovodnika, sankcija protiv kineskih kompanija i zlonamernog gušenja tehnološkog napretka Kine“, rekao je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Lin Đian na redovnom brifingu.

„Želim da naglasim da se Kina veoma suprotstavlja američkom preuveličavanju koncepta nacionalne bezbednosti, zloupotrebi izvoznih kontrolnih mera i ilegalnim, jednostranim sankcijama i vrlo udaljenoj jurisdikciji protiv kineskih kompanija“, rekao je Lin.

Ograničenja koje je Kina danas objavila, obuhvataju i dijamante i druge materije izuzetne čvrstine i gustoće. One se koriste u mnogim sektorima industrije, kao na primer za alat za sečenje, za diskove za automobilske kočnice ili zaštitna sredstva za premazivanje.

Kina je najveći svetski izvor galijuma i germanijuma, koji se eksploatišu u malim količinama, ali su neophodni za proizvodnju računarskih čipova za mobilne telefone, automobile, solarne panele i vojnu opremu.
Obe su vlade, i Peking i Vašington, svoje odluke obrazložile bednosnim razlozima. Nakon što su SAD dodale 140 kineskih kompanija na svoj spisak „pojačane kontrole“, protestovali su i kinesko ministarstvo trgovine i brojna kineska industrijska udruženja.

Kineska vlada nezadovoljna je ograničenjima SAD na uvoz naprednih poluprovodnika i druge tehnologije, što je obrazloženo bezbednosnim razlozima, ali se ipak uzdržavala od recipročnih mera, verovatno da ne bi naštetila cvetajućoj kineskoj industriji poluprovodnika, veštačke inteligencije i drugih naprednih tehnologija.

Beta